آیا برای تولد یک کودک آماده هستید؟


ارسال شده: 22 اکتبر 1400

گذار به والدین یک فرایند استرس زا است. در بدو تولد نوزاد ، زندگی از هر نظر تحت تأثیر قرار می گیرد ، نیازهای شما (جسمی و روانی) و انتظاراتی که از شما دارند یا همان انتظارات قبلی نیستند ، یا هیچ کدام را قبلاً تجربه نکرده اید. بنابراین تعجب آور نیست که روابط نیز به طور طبیعی پس از تولد کودک تغییر می کند.

از کودکی ، این پیام ضمنی را از اطرافیان دریافت کرده ایم که زندگی با تولد کودک زندگی را شیرین و زیبا می کند ، گویی کودک مانند یک کلید است ، که با ورود او همه مشکلات به یکباره حل می شود. با این حال ، طبق تحقیقات ، تولد یک کودک در دنیای شلوغ امروزی چالش های زیادی را به همراه دارد (حتی برای زوج هایی که قبل از تولد فرزندشان رابطه خوبی داشتند) ، که در صورت عدم آگاهی ، آمادگی و آموزش در این زمینه ، حضور کودک در کوتاه مدت و حتی بلند مدت می تواند رضایت از رابطه را کاهش دهد. این امر به ویژه برای زوج هایی که فکر می کردند بچه دار شدن آنها را به هم نزدیک می کند گیج کننده و خسته کننده است. و این س arال پیش می آید که چرا فرزندپروری چنین تأثیر مهمی در ازدواج دارد؟ و چگونه می توانید در حین مراقبت از وظایف والدین خود در ارتباط باشید؟

تغییرات و اضافه شدن نقش ها ، خستگی شدید ، تغییر در تصویر بدن زنان به دلیل تغییرات در دوران بارداری و زایمان ، تغییر جنسیت و هورمون ها ، بی خوابی ، افسردگی و سایر نوسانات خلقی پس از زایمان زنده نگه داشتن عشق ، اشتیاق و زندگی را برای زوجین در سال های سخت دشوار می کند. یک رابطه. با تعهد به رفتارها و فعالیتها ، زوجین می توانند از روابط خود مراقبت کرده و از مشاجره های زیاد جلوگیری کنند. در این دیدگاه ، اولین تمرکز بر انجام رفتارهای کوچک و مثبت به جای تمرکز و حذف رفتارهای مشکل ساز است. زیرا رفتارهای ظاهراً کوچک اما مستمر باعث عشق ، نشاط ، شادی ، رضایت در رابطه می شود و همچنین از طرف دیگر احساس قدردانی را ایجاد می کند. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای شروع فرآیند میانجیگری انجام دهید.

تغییرات در زندگی را می پذیرد

یکی از اولین قدم ها این است که بپذیریم با تولد یک کودک ، سازمان زندگی تغییر می کند و وضعیت مانند قبل نیست. بنابراین بهتر است گذشته و حال را با یکدیگر مقایسه نکنیم و انتظارات خود را واقع بینانه بر اساس فرصت های کنونی و به دور از کلیشه های فرهنگی تنظیم کنیم.

کارهای خانه را تقسیم کنید

توزیع عادلانه وظایف خانگی و مسئولیت های مربوط به کودک بین دو نفر بسیار مهم است. با توجه به اینکه مادر مسئولیت بیشتری پس از تولد نوزاد دارد ، همدلی ، رفاقت و حمایت همسر و تمرکز بر تعیین نقش ها می تواند نقش مهمی در جلوگیری از بحث های روزانه داشته باشد.

تولد یک نوزاد جدید

تعامل زوجین (فرایند سازگاری)

نحوه تعامل زوجین برای حل تعارضات و روشهای حل مشکل پس از تولد نوزاد بسیار مهم است. بهتر است زوجین قبل از تصمیم گیری برای بچه دار شدن روش های تعامل خود را در نظر بگیرند و در صورت بی اثر بودن ، مهارت های زناشویی را برای ورود به دنیای جدید فرزندپروری از طریق دوره های آموزشی کسب کنند.

برای تفریح ​​با دو نفر برنامه ریزی کنید

برای زوجین مهم است که بعد از زایمان روال جدیدی داشته باشند (احتمالاً با روال قبل از تولد کودک بسیار متفاوت است) و زمانهای با کیفیت را با توزیع مضاعف برنامه ریزی کنند. یکی از نکاتی که بسیاری از درمانگران پیشنهاد می کنند این است که برای زوجینی برنامه ریزی کنند که تا زمانی که منتظر بمانند نیاز به گذراندن وقت با یکدیگر داشته باشند. از آنجا که برنامه ریزی این زمان به دلیل تغییر در برنامه زوجین و تغییر اولویت ها به راحتی قابل برنامه ریزی نیست ، بیشتر بر کیفیت تأکید شده است تا کمیت.

آخرین کلمه

در نهایت ، باید تاکید کرد که فرزندپروری یک فرایند بسیار استرس زا است و انتظارات غیرواقعی از خودمان و همسرمان این روند را پیچیده می کند. زوجین همیشه باید در نظر داشته باشند که کاهش روابط زناشویی در این دوران طبیعی است و گاهی اوقات اجتناب ناپذیر است و برای بهبود رابطه نیاز به راهنمایی هوشمندانه دارد. بنابراین اگر احساس ناامیدی یا ترس دارید ، در مورد احساسات خود صحبت کنید و ناامید نشوید. به این ترتیب می توانید دوباره نزدیک بمانید ، اما با تلاش بیشتر یا به طریقی دیگر. همچنین در صورت نیاز به مشاور یا روانشناس متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

دکتر. سارا بهزادی پور

دیدگاهتان را بنویسید