انواع رژیم غذایی کلینیک پوست و مو آترزیا


خلاصه در زمینه انواع رژیم غذایی :

» انواع رژیم غذایی

» رژیم کتوژنیک یکی از محبوب ترین رژیم ها است

» نحوه دریافت رژیم کتوژنیک

»غذاهایی که نباید در رژیم کتوژنیک مصرف شوند؟

» رژیم گیاهخواری

» رژیم گیاهخواری چیست؟

» رژیم غذایی مدیترانه ای

» نمونه ای از رژیم مدیترانه ای

» انواع رژیم غذایی

در میان بسیاری از رژیم های مختلف ، انتخاب رژیم مناسب دشوار است. در ادامه شرح و معرفی برخی از رژیم های معروف و کاربردی در جهان آمده است تا بتوانید با درک بهتر رژیم غذایی خود را انتخاب کنید.

اگرچه کاهش وزن دلیل اصلی شروع رژیم غذایی خاص است ، اما دلیل اصلی پیدایش رژیم غذایی بهبود رژیم غذایی افراد است. حتما رژیم غذایی خود را برای حفظ سلامت بدن خود انتخاب کنید.

» رژیم کتوژنیک یکی از محبوب ترین رژیم ها است

مطمئناً این روزها شما نام رژیم کتو را در بین اطرافیان خود شنیده اید.

رژیم کتو چیست؟ کتو یک رژیم کوتاه مدت برای کاهش وزن است که حاوی کربوهیدرات کم و محتوای چربی بالا است. در این رژیم ، توزیع کالری به شرح زیر است: 70٪ -75٪ چربی ، 20٪ -25٪ پروتئین و 5٪ -10٪ کربوهیدرات.

حتما فکر کرده اید که چگونه این مقدار چربی باعث کاهش وزن می شود. پاسخ این است که در این روش بدن به جای سوزاندن کربوهیدرات ها (گلوکز) چربی بیشتری (کتون) می سوزاند. وقتی کربوهیدرات بیشتری می خورید ، بدن شما انسولین تولید می کند. انسولین باعث می شود سلول های چربی به جای انتقال به کبد و تولید انرژی در بدن ذخیره شوند. هنگامی که کربوهیدرات کمتری مصرف می کنید ، سطح انسولین خون کاهش می یابد و بدن شما دچار کتوز می شود. کتوز باعث آزاد شدن آب داخل سلولی و سوزاندن چربی به عنوان سوخت می شود.

رژیم کتوژنیک یکی از محبوب ترین رژیم ها است» نحوه دریافت رژیم کتوژنیک

برای اینکه این رژیم بهتر کار کند ، در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید و میزان کربوهیدرات های مصرفی خود را به حداقل برسانید تا چربی انباشته در بدن شروع به تجزیه کند. در نهایت ، پس از پیروی از این رژیم ، شما راحت و با آرامش می خوابید. یک نکته بسیار مهم در کتدیوم وجود دارد: مصرف پتاسیم ، منیزیم و سدیم را فراموش نکنید! می توانید از مکمل ها برای تأمین آن دسته از مواد مورد نیاز بدن استفاده کنید.

برای به دست آوردن چربی های لازم از کره ، پنیر پیتزا ، خامه ، روغن زیتون و روغن نارگیل استفاده کنید. تخم مرغ و صدف پروتئین مورد نیاز بدن را تأمین می کنند. سبزیجاتی که سبز تیره هستند ، مانند اسفناج و سایر سبزیجاتی که روی زمین رشد نمی کنند ، کربوهیدرات بسیار کمی نیز دارند ، مانند تمشک و توت فرنگی.

»غذاهایی که نباید در رژیم کتوژنیک مصرف شوند؟

غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید شامل ماکارونی ، ماکارونی ، سیب زمینی ، برنج ، نان و غلات است. میوه هایی مانند موز ، انگور و انبه حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات هستند. همچنین به هیچ عنوان شیر ، کیک ، شکلات و چیپس نخورید.

» رژیم گیاهخواری

تفاوت اصلی رژیم گیاهخواری با رژیم گیاهخواری در محصولات حیوانی است. کسانی که رژیم گیاهی دارند از گوشت و غذاهای دریایی استفاده نمی کنند. اما رژیم گیاهخواری فقط بر اساس محصولات کشاورزی است و از محصولات حیوانی مانند گوشت ، غذاهای دریایی ، محصولات لبنی ، تخم مرغ و حتی عسل استفاده نمی کند! اگرچه به نظر می رسد رژیم گیاهخواری دشوارتر از رژیم گیاهخواری است ، اما رعایت و دسترسی به آن بسیار بهتر است.

» رژیم گیاهخواری چیست؟

این نوع رژیم فواید خاص خود را دارد. افرادی که از رژیم گیاهخواری و گیاه خواری پیروی می کنند ، بسیار کمتر در معرض ابتلا به دیابت و مشکلات قلبی عروقی هستند. اگر بر اساس اعتقادات درونی خود در این مسیر هستید ، باید بدانید که ایجاد تعادل بین میزان دریافت غذای مورد نیاز بدن در رژیم غذایی بسیار مهم است. اجتناب از برخی غذاها باعث کاهش عناصری مانند کلسیم ، روی ، ویتامین D و B12 در بدن می شود.

انواع رژیم غذایی» رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای رژیم غذایی دیگری است که بیشتر الگوی تغذیه ای است تا ضروری.

رعایت رژیم مدیترانه ای برای سلامت قلب بسیار مفید است. این رژیم اصول تغذیه سالم را با غذاهای سنتی و غذاهای مدیترانه ای ترکیب می کند. علاقه به این شیوه زندگی زمانی شروع شد که بیماری عروق کرونر در کشورهای مدیترانه ای مانند یونان و ایتالیا بسیار کمتر از سایر نقاط جهان شناخته شده بود و تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی بسیار خوب خطرات احتمالی را کاهش می دهد. قلب و عروق یک رژیم غذایی مدیترانه ای است. همچنین توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) به عنوان یک الگوی غذایی سالم و پایدار تأیید شده است.

» نمونه ای از رژیم مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای سرشار از سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل ، نخود فرنگی ، لوبیا ، آجیل و روغن زیتون است. با توجه به موارد فوق ، می توان تشخیص داد که این رژیم بر اساس گیاهان و سبزیجات است ، نه گوشت.

  • مصرف روزانه: سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل و چربی های سالم. روزانه 7 تا 10 وعده میوه و سبزیجات بخورید. از چربی های سالم مانند روغن زیتون یا کنجد در غذاها استفاده کنید.
  • مصرف هفتگی: ماهی ، مرغ ، لوبیا و تخم مرغ. دوبار در هفته ماهی بخورید. مرغ را با گوشت قرمز جایگزین کنید.
  • مصرف گوشت لبنی قرمز را کاهش دهید. بهتر است از محصولات لبنی کم چرب مانند ماست یونانی استفاده کنید.
  • یکی دیگر از عناصر مهم رژیم مدیترانه ای غذا خوردن با خانواده است. این باعث می شود از لحظات غذا لذت ببرید.

کسانی که این رژیم را شروع می کنند نمی توانند این روش را پس از مدتی تغییر دهند زیرا از شیوه زندگی با رژیم مدیترانه ای راضی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید