اهمیت افزایش وزن مناسب در زنان باردار دارای اضافه وزن و چاق


زنان باردار و دارای اضافه وزن در دوران بارداری و زایمان با مشکلات زیادی مانند دیابت ، فشار خون بالا و زایمان زودرس روبرو می شوند. افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری یکی از نگرانی های زنان باردار با اضافه وزن است. اگرچه افزایش وزن در زنان باردار دارای اضافه وزن برای مادر و جنین خطری ایجاد می کند. اما بارداری زمان مناسبی برای کاهش وزن نیست و این زنان نیز باید وزن خود را افزایش دهند. توصیه می شود از رژیم غذایی مناسب برای زنان دارای اضافه وزن و چاق استفاده کنید. زیرا در این مدت او نباید رژیم غذایی برای کاهش وزن داشته باشد؛ بنابراین ، انتخاب غذاهایی با کیفیت و ارزش غذایی مطلوب و پرهیز از غذاهای پرکالری مورد تأکید است. به منظور ارائه توصیه های تغذیه ای برای زنان باردار دارای اضافه وزن و چاق ، باید به منابع غذایی موجود در خانواده ، عادات غذایی آنها و رفتار و شیوه زندگی آنها توجه شود.

زنان باردار در هر شرایطی (لاغر ، معمولی ، دارای اضافه وزن یا چاق) بسته به شرایط خود باید وزن خود را افزایش دهند. بنابراین ، استفاده از رژیم غذایی محدود برای کاهش وزن در زنان باردار چاق توصیه نمی شود و باید با توصیه های تغذیه ای مناسب ، میزان کالری دریافتی و در نهایت وزن آنها کنترل شود. زنان باردار چاق نیز باید وزن دلخواه خود را بدست آورند.

برخی از دلایل اصلی اضافه وزن عبارتند از:

  • عادات و رفتارهای غذایی نادرست ، از جمله مصرف زیاد منابع نشاسته (نان ، برنج ، ماکارونی) ، غذاهای چرب و سرخ شده ، چیپس ، سیب زمینی سرخ کرده ، فست فود ، نوشیدنی های شیرین (k.laha ، آب میوه های صنعتی) که حاوی مقدار زیادی شکر است) ، شیرینی و شکلات
  • کم تحرکی و عدم فعالیت بدنی
  • ادم و احتباس مایعات یا در موارد پره اکلامپسی

دیدگاهتان را بنویسید