بهترین روش ها برای افزایش وزن به صورت علمی و مثر


کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. علاوه بر این ، برخی از افراد حتی اگر کم وزن نیستند ، عضله بیشتری خواهند داشت. این که آیا فرد قصد دارد به طور داوطلبانه وزن اضافه کند یا به دلیل کمبود وزن. در اینجا یک استراتژی ساده و سالم برای افزایش سریع وزن سالم برای بدن است.

افزایش وزن سالم

شاید هنوز معنای واقعی کمبود وزن را نمی دانیم. کمبود وزن به معنای داشتن شاخص توده بدنی (BMI) زیر 18.5 است. این برآورد بدین معناست که توده بدن برای حفظ سلامت مطلوب کم است. با این حال ، مسائل زیادی در مورد این شاخص وجود دارد ، از جمله این واقعیت که این شاخص فقط قد و وزن را در نظر می گیرد و توده عضلانی را در نظر نمی گیرد. برخی از افراد به طور طبیعی لاغر هستند و ممکن است این مقیاس برای این افراد پایین باشد ، اما دلیل کمبود سلامتی نیست.

دلایل مختلف برای کم وزن وجود دارد. دلایل پزشکی زیادی می تواند باعث کاهش وزن شود که برخی از آنها عبارتند از:

 • اختلالات اشتها: شامل بی اشتهایی عصبی ، که یکی از جدی ترین اختلالات روانی است.
 • اختلالات تیروئیدپرکاری تیروئید متابولیسم را افزایش داده و منجر به کاهش وزن بیش از حد و کاهش وزن ناسالم می شود.
 • بیماری اسلاید : یکی از علائم این بیماری کاهش وزن شدید است که اکثر افراد مبتلا به این بیماری از بیماری خود اطلاع ندارند.
 • دیابتداشتن دیابت کنترل نشده (عمدتا نوع 1) می تواند منجر به کاهش شدید وزن شود.
 • سرطانتومورهای سرطانی اغلب مقدار زیادی کالری می سوزانند و منجر به کاهش شدید وزن می شوند.
 • عفونت ها: برخی از عفونت ها در بدن می توانند باعث کاهش شدید وزن شوند ، از جمله انگل ها ، سل و ویروس ایدز.

بنابراین ، دانستن چگونگی کاهش وزن بسیار مهم است و اگر کاهش وزن ناگهانی و شدید باشد ، توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید.

روشهای سالم برای افزایش وزن

چاقی و داروهای مفید برای آن

1کالری بیشتری نسبت به متابولیسم خود مصرف کنیدیکی از مهمترین راه های افزایش وزن ، دریافت کالری بیشتر از نیاز بدن است. بدون افزایش کالری نمی توانید وزن خود را افزایش دهید.

2- غذاهای پروتئینی زیادی بخورید. پروتئین تنها ماده مغذی مهم برای افزایش وزن سالم است. ماهیچه ها از پروتئین ساخته شده اند. بنابراین ، افرادی که فقط کالری زیادی در رژیم غذایی چربی خود مصرف می کنند در حالی که رژیم آنها فاقد پروتئین است ، بدن آنها در نهایت این کالری ها را به چربی تبدیل می کند. مطالعات متعدد نشان داده است که رژیم غذایی سرشار از پروتئین می تواند کالری اضافی را به ماهیچه تبدیل کند. غذاهای غنی از پروتئین شامل گوشت ، ماهی ، تخم مرغ ، بسیاری از محصولات لبنی ، حبوبات و آجیل است.

3- کربوهیدرات و چربی زیاد مصرف کنید. این غذاها باید حداقل سه بار در روز در طول رژیم غذایی مصرف شوند. بسیاری از افراد دارای اضافه وزن و چاق ، مصرف کربوهیدرات ها و چربی ها را در رژیم غذایی خود محدود می کنند. استفاده از این گروه از غذاها برای افزایش وزن ایده خوبی نیست و بهتر است در هر وعده غذایی پروتئین ، چربی و کربوهیدرات اضافه کنید تا وزن مناسبی داشته باشید.

غذاهای پر انرژی بخورید و از سس ، چاشنی و ادویه استفاده کنید. خوردن انواع غذاها در هر گروه برای افزایش وزن مفید است. اما این مشکل وجود دارد که برخی از این غذاها به سرعت معده را پر کرده و از خوردن غذای بیشتر جلوگیری می کند ، برای رفع این مشکل می توانید از ادویه جات ، سس ها و ادویه های ترش استفاده کنید تا میل به خوردن زیاد افزایش یابد.

تغذیه و چاقی

برخی از غذاهای پرانرژی که به شما در افزایش وزن کمک می کنند عبارتند از:

 • آجیل: بادام ، فندق ، گردو ، بادام زمینی و….
 • میوه خشک: کشمش ، خرما ، آلو و….
 • لبنیات کم چرب: شیر ، ماست پرچرب ، پنیر ، خامه و …
 • چربی ها و روغن ها: روغن زیتون و چربی های حیوانی
 • دانه ها: غلات مانند جو و برنج قهوه ای و حبوبات و و
 • گوشت: مرغ ، گوشت گاو ، گوسفند و….
 • سیب زمینی ، شکلات تلخ ، آووکادو، کره بادام زمینی ، شیر نارگیل و….

بسیاری از این غذاها کالری بالایی دارند و به سرعت معده را پر می کنند ، اما گاهی اوقات برای افزایش وزن نیاز به خوردن بیشتر است. استفاده از سبزیجات و میوه ها نیز برای سلامتی مفید و ضروری است. توصیه می شود استفاده از این گروه از داروها را فراموش نکنید.

وزنه های سنگین بلند کنید و قدرت خود را افزایش دهید. بلند کردن وزنه های سنگین برای اطمینان از تبدیل کالری اضافی دریافتی بدن به ماهیچه و نه چربی ، بسیار مهم و م effectiveثر است. برای این منظور ، هفته ای 2 تا 4 بار به باشگاه بروید و از تجهیزات ورزشی سنگین برای افزایش وزن و عضله سازی استفاده کنید. انجام برخی از ورزش های هوازی نیز می تواند برای افزایش وزن مفید باشد ، فقط مطمئن شوید که تمام کالری دریافتی شما نیاز به سوزاندن دارد.

ورزش و چاقی

نکات بیشتر برای افزایش وزن سالم

ترکیب کالری زیاد با تمرینات قدرتی و ورزشی شدید دو عامل مهم در افزایش وزن است. برخی نکات برای چاقی سریع عبارتند از:

 • هرگز قبل از غذا آب ننوشید. این باعث می شود که معده پر از آب شود و فضای کافی برای دریافت کالری بیشتر نداشته باشد.
 • بیشتر بخورید. وقتی دوست دارید قبل از خواب وعده های غذایی و میان وعده های بیشتری به رژیم خود اضافه کنید.
 • نوشیدن شیر. یکی از راه های رفع تشنگی نوشیدن شیر است. شیر علاوه بر داشتن پروتئین می تواند کالری بیشتری را برای بدن تامین کند.
 • برای غذا خوردن از ظروف بزرگتر استفاده کنید. غذاهایی که برای خوردن در ظروف بزرگ ریخته می شوند و فردی که سعی می کند وعده غذایی خود را تمام کند قطعاً کالری بیشتری دریافت می کند.
 • خامه را به قهوه اضافه کنید. یک راه آسان برای دریافت کالری بیشتر ، افزودن خامه به قهوه در هنگام چشیدن آن است.
 • خواب کافی. خواب مناسب برای رشد ماهیچه ها بسیار مهم است.

منبع: آرگا

برچسب ها:
رژیم چاقی

دیدگاهتان را بنویسید