تولید ناخالص داخلی چین: آیا داده های ضعیف تر به برنامه بلندپروازانه سیاسی شی آسیب می رساند؟


انتشار پیش بینی چین برای رشد اقتصادی در سه ماهه سوم روز دوشنبه در زمانی بحرانی برای دومین اقتصاد بزرگ جهان رخ می دهد.

عنوان اصلی دفتر ملی آمار در مورد تولید ناخالص داخلی و سایر شاخص ها اولین تأثیر دو شوک اقتصادی را نشان می دهد: بحران بدهی در اورگراند ، یکی از بزرگترین توسعه دهندگان املاک چین و کمبودهای گسترده و فلج کننده انرژی.

دولت رئیس جمهور شی جین پینگ هیچ کاری برای کاهش فشار بر بخش املاک و مستغلات این کشور انجام نداده است ، هرچند که 30 درصد از کل تولید اقتصادی را به خود اختصاص داده است.

در عوض ، پکن از چیزی که فکر می کند “پنجره ای از فرصت” برای انضباط توسعه دهندگان املاک واگذار شده است ، استفاده می کند ، چیزی که تهدید جدی برای ثبات مالی چین است.

اسوار پراساد ، رئیس سابق بخش صندوق بین المللی پول در چین که در حال حاضر در دانشگاه کرنل است ، می گوید: “تأکید بر مقررات نادرست ، فشار بر سوداگری املاک و کمبود انرژی به طور قابل ملاحظه ای رشد فعلی چین را ضعیف کرده است.”

وی افزود: شی و لیو هی ، معاونان رئیس جمهور و مورد اعتمادترین مشاور اقتصادی رئیس جمهور ، “به نظر می رسد که کندی کوتاه مدت رشد را به عنوان قیمت ثبات مالی بلند مدت بیشتر می پذیرند”.

در اینجا پنج چیز را باید در هنگام انتشار در هفته آینده در نظر داشته باشید:

آیا اقتصاد چین سه ماهه متوقف شده است؟

اقتصاد چین در نیمه اول سال 12.7 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ، زمانی که همه گیری کووید -19 در استان مرکزی هوبی رخ داد و فعالیت های اقتصادی را در سراسر این کشور به شدت مختل کرد ، رشد کرد.

با این حال ، این جهش سود بزرگ ، رشد سه ماهه تنها 0.4 درصد را در سه ماه اول سال و 1.3 درصد در سه ماهه دوم پنهان کرد.

تحلیلگران گلدمن ساکس پیش بینی می کنند که تولیدات اقتصادی در سه ماهه سوم به هیچ وجه رشد فصلی نداشته باشد. در گزارشی در 28 سپتامبر ، آنها گفتند “عدم اطمینان قابل توجهی” در مورد چشم انداز سه ماهه چهارم چین به دلیل “رویکرد دولت در مقابله با استرس های اورگراند ، سختگیری در اجرای اهداف زیست محیطی و میزان کاهش سیاست ها” وجود دارد.

Evergrande چه تاثیری بر سرمایه گذاری در دارایی های ثابت در ماه سپتامبر داشت؟

اورگراند در 13 سپتامبر هشدار داد که فروش ماهانه در ماه آگوست نسبت به ماه ژوئن تقریباً نصف شده است و نتیجه ناخوشایند دیگری را در ماه سپتامبر پیش بینی کرد ، که معمولاً ماه مهمی برای این بخش است.

به طور کلی ، فروش املاک در 30 شهر بزرگ کشور در سپتامبر سال گذشته تقریباً یک سوم کاهش یافته است. این نشان می دهد که ماه سپتامبر ماه بسیار ضعیفی برای سرمایه گذاری در دارایی های ثابت بود که هزینه های املاک و زیرساخت ها را دنبال می کند. رشد سرمایه گذاری در دارایی های ثابت از 12.6 درصد سالانه در نیمه اول سال به 8.9 درصد در دوره ژانویه تا آگوست کاهش یافته است.

رشد سرمایه گذاری در زیرساخت ها نیز در دوره دوم شی ، که در سال 2018 آغاز شد ، به طور مداوم کندتر از دوره اول او (17-2013) بود ، که نشان دهنده نگرانی دولت وی در مورد میزان بدهی خودروهای تامین مالی دولت محلی است ، که بیشتر سرمایه گذاری های زیربنایی را به حساب می آورد.

کمبود برق چگونه بر تولید صنعتی تأثیر گذاشته است؟

رشد تولید صنعتی در حال کاهش بود – فقط 5.3 درصد در ماه اوت از سال به سال در ماه اوت از 8.3 درصد در ماه ژوئن – قبل از اینکه مقیاس بحران قدرت چین ، مانند اورگراند ، همه را از صاحبان کارخانه ها گرفته تا اقتصاددانان در ماه سپتامبر شوکه کرد.

دلایل اصلی قطع برق بر اساس منطقه متفاوت است. این موارد شامل کمبود زغال سنگ و افزایش قیمت زغال سنگ است که کارخانه ها را مجبور به محدودیت تولید کرده و همچنین اهداف سختگیرانه زیست محیطی و مصرف انرژی را شامل می شود.

لری هو ، اقتصاددان ارشد Macquarie ، خاطرنشان کرد که وزارت برنامه ریزی اقتصادی کشور اقداماتی را برای رفع کمبود زغال سنگ انجام داده است ، اما “هیچ گونه تمایلی برای تغییر اهداف مصرف انرژی در سال جاری” نشان نداده است. در نتیجه ، او پیش بینی کرد که سهمیه گسترده برق می تواند تا سه ماهه چهارم ادامه یابد.

آیا خرده فروشی باز می گردد؟

فروش خرده فروشی در ماه اوت تنها 2.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرد در حالی که در ماه جولای 8.5 درصد و بسیار کمتر از انتظارات بازار حداقل 7 درصد بود.

در صورت تداوم این امر ، سیاستمداران چینی برای راه اندازی مجدد اقتصادی که برای مهار سرمایه گذاری و رشد تولید صنعتی تلاش می کند ، بسیار سخت تر خواهند بود. در یادداشت سرمایه گذاری اخیر ، دیانا چویلوا از Enodo Economics پیش بینی کرد که “درد بیشتری پیش رو بود زیرا شی بیشتر جدی تر در مورد مهار افزایش قیمت مسکن برای مقابله با منبع اصلی نابرابری شد”.

آیا این چالش ها شی و تیم مالی او را مجبور می کند در سه ماهه چهارم سیاست را کاهش دهند؟

پراساد هشدار داد که “حرکت دولت برای افزایش همزمان کنترل دولت بر اقتصاد و عدم وضوح در مورد مقاصد آن در قبال شرکت های خصوصی می تواند مانعی برای رشد بلندمدت باشد”.

اما از مداخله شی در گروه های فناوری خصوصی چین در اوایل سال جاری تا تمایل او برای رساندن اورگراند و دیگر توسعه دهندگان به آستانه ورشکستگی ، او هیچ نشانه ای از تعدیل کمپین خود برای انجام یک بازسازی اساسی در مدل اقتصادی چین نشان نداده است. انتشار اطلاعات روز دوشنبه ممکن است آزمایش اولیه این برنامه بلندپروازانه سیاسی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید