جراحی کاهش وزن (بای پس ، بادکنک و واسفرن) چه عوارضی دارد؟


جراحی کاهش وزن (بای پس ، بادکنک و واسفرن) چه عوارضی دارد؟

جراحی لاغری ممکن است برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند تصمیم درستی نباشد. تکنیک های بای پس معده یا آستین معده را کوچکتر می کند. کوچک شدن معده باعث می شود فرد زودتر احساس سیری کند و کمتر تمایل به غذا خوردن داشته باشد. این روشها با کاهش جذب غذا کار می کنند. عمل کاهش وزن روشی است که نباید بدون ملاحظه دقیق انجام شود ، بنابراین هنگام انجام عمل جراحی ، فرد باید درک دقیقی از آنچه قرار است رخ دهد ، مانند خطرات آینده داشته باشد. همچنین باید در نظر داشته باشیم که تغییرات طولانی مدت در شیوه زندگی و عادات غذایی باید پس از عمل جراحی انجام شود. امروزه روشهای غیر جراحی و کم خطر برای کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده آل وجود دارد که عوارض و محدودیت های جراحی کاهش وزن را ندارد.

کاهش وزن برای افرادی که بیش از 100 کیلوگرم وزن دارند یا نمایه توده بدنی آنها (BMI) 40 یا بیشتر است ، و همچنین افرادی که موفق شده اند روش هایی مانند رژیم غذایی ، ورزش و دارو یا روش های دیگر را اتخاذ کنند ، انجام می شود. جراحی به با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا جراحی برای شما مناسب است یا خیر. با پزشک خود در مورد خطرات جراحی و تغییراتی که باید بعداً در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود ایجاد کنید صحبت کنید. تمام گزینه های موجود برای شما و پزشک خود را امتحان نکنید.

انواع عملكردهای كاهش وزن كه برای كاهش وزن استفاده می شود


پزشک بهترین و م effectiveثرترین روش را برای جراحی بر اساس وزن و مشکلات جسمی بیمار انتخاب می کند. انواع روش های کاهش وزن شامل موارد زیر است:

عملکرد حلقه معده

عملکرد حلقه معده

در حال حاضر ، باندینگ معده یک روش معمول برای کاهش وزن است ، که طی آن حلقه ای در قسمت فوقانی معده قرار می گیرد که معده را به دو قسمت تقسیم می کند. وقتی فردی غذا می خورد ، این غذا درست در بالای حلقه مری وارد معده می شود. از آنجا که این قسمت کوچکتر از اندازه قبلی معده است ، فرد غذای کمتری می خورد و زودتر از قبل احساس سیری می کند. بعد از خوردن غذا ، غذا به تدریج از بالا به پایین حلقه وارد قسمت تحتانی معده می شود و به تدریج هضم می شود.

حلقه های معده طوری طراحی شده اند که می توان موقعیت آنها را پس از عمل جراحی تنظیم کرد ، به طوری که میزان غذایی که بیمار قادر به خوردن آن است تغییر کند. برای اعمال این تغییر ، حلقه معده به یک درگاه مخصوص زیر پوست متصل می شود و تنظیم از طریق این درگاه انجام می شود. این نوع جراحی خطرات و مشکلاتی نیز دارد. گاهی اوقات ممکن است لغزش حلقه معده وجود داشته باشد و دچار فرسایش شده و عملکرد خود را از دست بدهد ، در این صورت باید تعویض شود.

جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده

در عمل بای پس معده Roux-en-Y ، معده به دو قسمت تقسیم می شود و یک کیسه (تکه) کوچکتر در قسمت فوقانی معده ایجاد می کند. سپس ، قسمتی از قسمت فوقانی روده کوچک به این کیسه معده وصل می شود. وقتی شخصی چیزی می خورد ، غذا از قسمت اصلی معده و قسمت فوقانی روده کوچک عبور می کند. در قسمت فوقانی روده کوچک ، غذا به طور طبیعی شروع به هضم و جذب بدن می کند. بنابراین ، اگر بیوپسی روی این قسمت از روده انجام شود ، کالری کمتری از غذای مصرفی جذب می شود. علاوه بر این ، از آنجا که چرک تازه ایجاد شده کوچکتر از اندازه طبیعی معده است ، مقدار غذایی که بیمار قادر به خوردن آن است و در نهایت ، میزان کالری جذب شده توسط فرد کاهش می یابد.

آستین معده

آستین معده

در طول آستین معده ، بیشتر قسمت معده برداشته می شود و یک لایه کوچکتر از معده باقی می ماند که شبیه یک لوله باریک است. این لوله در بالا به مری و در پایین به ابتدای روده متصل می شود. در این روش ، اندازه معده کوچکتر می شود و بیمار می تواند فقط مقدار کمی غذا مصرف کند و می تواند برای مدت زمان طولانی تری بعد از غذا احساس سیری و سیری کند. آستین معده نسبت به سایر جراحی ها از نظر میزان کاهش وزن که فرد می تواند پس از عمل جراحی تجربه کند ، کمتر است.

بالون داخل معده

بالون داخل معده

یک تلسکوپ ویژه به نام آندوسکوپ از طریق دهان و در نهایت به معده وارد مری می شود و بالن سیلیکونی را در معده بیمار قرار می دهد. بادکنک با مایع پر می شود و فضای معده را اشغال می کند. با بالن در معده ، بیمار زودتر احساس سیری می کند و بنابراین کمتر غذا می خورد. استفاده از این روش فقط در کوتاه مدت جواب می دهد ، زیرا بالون باید بعد از حداکثر 6 ماه از معده خارج شود.

انحراف بیلیوپانکراس

انحراف بیلیوپانکراس

در طول این عمل ، بیشتر معده خارج می شود و تنها یک کیسه معده کوچک باقی می ماند. سپس وصله به انتهای روده کوچک متصل می شود.در این روش ، بیشتر روده کوچک دور زده و از دستگاه گوارش خارج می شود. در همان زمان ، مجرای صفراوی و مجرای لوزالمعده (که معمولاً آنزیم های صفراوی و لوزالمعده را برای هضم به قسمت فوقانی روده کوچک تخلیه می کند) به قسمت تحتانی روده کوچک وارد می شود. یکی از معایب این روش این است که این روش جراحی می تواند باعث ایجاد نفخ و بوی نامطبوع مدفوع شود. انحراف بیلیوپانکراسی یک جراحی پیچیده است و باید توسط یک جراح مجرب انجام شود.

محدودیت های تغذیه ای بیمار پس از این عمل چیست؟


رعایت دستورات پزشک برای غذا خوردن و ورزش بسیار مهم است. بعد از عمل ، برای کاهش وزن ، بیمار باید عادات غذایی خود را تغییر داده و غذای کمتری نسبت به قبل از عمل مصرف کند. به بیمار دستورات سختی داده می شود که در هفته های اول بعد از عمل چه بخورد. در ابتدا ، رژیم غذایی ممکن است شامل آب میوه های طبیعی ، چای ، قهوه و سوپ های نرم باشد. به تدریج ، بیمار می تواند غذاهای نرم تری مانند تخم مرغ مخلوط ، ماکارونی ، ماست و غیره مصرف کند. و در نهایت غذاهای قوی تر رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است.

از آنجا که بیمار قادر به جذب برخی ویتامین ها و مواد معدنی پس از عمل جراحی نیست ، باید تا پایان عمر تحت نظارت پزشک از برخی مکمل ها استفاده کند. آزمایش خون میزان آهن ، کلسیم ، مس ، روی ، ویتامین D و ویتامین B12 را اندازه گیری می کند و پزشک بر اساس نتایج آزمایش میزان مکمل بیمار را تعیین می کند. برای برخی از افراد ایجاد تغییرات لازم در شیوه زندگی و رژیم غذایی پس از جراحی بسیار مشکل است.

خطرات جراحی برای کاهش وزن


هیچ جراحی ایمن نیست و کاهش وزن نیز از این قاعده مستثنی نیست. به ندرت ممکن است برخی از افراد در حین عمل جراحی فوت کنند. احتمال عوارض بعد از عمل نیز وجود دارد که خطر آن با توجه به سن ، جنس و شاخص توده بدنی متفاوت است. علاوه بر این ، در برخی افراد ، جراحی ممکن است به کاهش وزن فرد کمک نکند.

تعدادی از خطرات کلی در هر نوع عمل کاهش وزن وجود دارد. این یک عامل خطر است ، زیرا بیمار باید تحت بیهوشی عمومی باشد و اگر بیمار چاق باشد ، این خطر بیشتر است. علاوه بر این ، پس از عمل جراحی ، احتمال ایجاد لخته خون در ریه ها (آمبولی ریه) یا وریدها (ترومبوز ورید عمقی) کم است و پزشک اغلب برای تسکین این خطر دارو تجویز می کند. برخی از افراد ممکن است پس از جراحی کاهش وزن دچار عفونت شوند. این عفونت می تواند در حین عمل جراحی و در ریه ها یا در محل زخم پوستی بعد از عمل رخ دهد.

اگر بیمار بعد از عمل وزن زیادی از دست بدهد ، مقدار زیادی پوست اضافی باقی می ماند که اصلاً آنقدرها هم جذاب نیست و لباس ها به خوبی به فرد نمی خورد. برای حل این مشکل می توان جراحی دیگری انجام داد که همیشه در دسترس نیست. قبل از عمل با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

بسته به نوع جراحی ، فرد ممکن است خطرات یا عوارض دیگری نیز داشته باشد.

روشهای جایگزین برای کاهش وزن چیست؟


از آنجا که جراحی کاهش وزن عوارض جانبی و محدودیت های زیادی برای بیمار خواهد داشت ، بسیاری از پزشکان روش های کاهش وزن بدون جراحی را توصیه می کنند. روشهای کم خطر و بی خطر مانند لیپوماتیککرایولیپولیزfویتیشن و لیپولیز که نتایج فوری و پایداری را به همراه خواهد داشت.

“کپی فقط با ذکر منبع و پیوند مجاز است.”

دیدگاهتان را بنویسید