در پی تیراندازی تک تیرانداز به تیراندازی به رهبری حزب الله در بیروت ، شش نفر کشته شدند


در پی تیراندازی تک تیراندازان به محل تجمع گروه قدرتمند حزب الله لبنان و دیگران در مرکز بیروت ، شش نفر کشته و ده ها نفر زخمی شدند که بدترین خشونت را در پایتخت در طول چند سال تجربه کرده است ، زیرا تنش ها بر سر تحقیقات درباره انفجار بندر در سال 2020 افزایش یافته است.

افراد مسلح ناشناس به طرفداران حزب الله ، حزب شبه نظامی و سیاسی تحت حمایت ایران و دیگر متحد شیعه آن جنبش امل حمله کردند. حزب الله و امل در اعتراض به آنچه که سیاسی شدن تحقیقات قضایی در مورد آتش سوزی بندر بیروت است که پایتخت را ویران کرد و بیش از 200 کشته برجای گذاشت ، به خیابان ها آمدند.

صدای تیراندازی خودکار و نارنجک های موشکی در محله های نزدیک محل تیراندازی که در نزدیکی کاخ عدالت اتفاق افتاد ، شنیده شد.

تیراندازی علیرغم استقرار شدید نیروها به مدت سه ساعت ادامه داشت و صلیب سرخ لبنان که خدمات امداد و نجات را ارائه می دهد اعلام کرد که تعداد کشته ها بعد از ظهر پنجشنبه به 6 نفر افزایش یافته است. تصاویر زنده پخش شده در تلویزیون محلی نشان می دهد که ساکنان این منطقه در حال فرار از خانه های خود هستند.

در بیانیه مشترکی ، حزب الله ، بزرگترین نیروی مسلح پس از ارتش ، و آمال گفتند که تک تیراندازها به سر معترضان تیراندازی کرده و “گروه های مسلح و سازمان یافته ای را هدف قرار داده اند که هدف آنها کشاندن کشور به سوی جبران خسارت است”.

به گزارش شبکه های تلویزیونی حامی حزب الله ، این دو گروه بعداً نیروهای لبنانی را که یک حزب راست گرای مسیحی است ، متهم کردند که پشت این تیراندازی ها بوده است. سمیر گیگه ، رهبر LF ، جنگ را محکوم کرد و درگیری ها را ناشی از اشاعه سلاح دانست.

تحقیقات بندر به یک نقطه داغ سیاسی تبدیل شده است و حسن نصرالله رهبر حزب الله این هفته خواستار برکناری ریاست جمهوری شد و او را به تعصب سیاسی متهم کرد.

تارک بیتار ، دومین قاضی مسئول تحقیقات ، تلاش کرده است تا تعدادی از وزرای سابق و مقامات امنیتی را از سراسر طیف سیاسی متهم کرده و احضار کند تا تلاش کند تا چهره های قدرتمند را در مورد انفجار مواد شیمیایی ذخیره نشده ضمانت کند.

اسناد فاش شده نشان می دهد که بسیاری از مقامات از خطر ذخیره نیترات آمونیوم مطلع بودند اما اقدامی انجام ندادند.

خانواده های قربانی بارها در حمایت از بیتار تظاهرات کرده اند و هیئت اتحادیه اروپا در لبنان این هفته گفت که “باید اجازه داد تحقیقات بدون دخالت در محاکمات ادامه یابد”. روز پنجشنبه ، دادگاه درخواست تجدید نظر برای حذف بیتار را رد کرد ، یکی از مجموعه چالش های قانونی سیاستمداران متهم ، از جمله برخی از متحدان حزب الله.

این درگیری ها در خط مقدم جنگ داخلی قدیمی در منطقه جنوبی بیروت اتفاق می افتد ، منطقه ای که هر سه فرقه مهم این کشور – مسلمانان و مسیحیان شیعه و سنی در آن مستقر هستند. جنگ داخلی 15 ساله لبنان در سال 1990 به پایان رسید ، اما رقابت های فرقه ای و سیاسی قدیمی همچنان وجود دارد.

لبنان از زمان پایان جنگ شدیدترین آشفتگی اجتماعی را تجربه کرده است. دو سال است که بحران اقتصادی ریشه در چندین دهه فساد و ادارات دولتی دارد که بیش از نیمی از 7 میلیون دلار را تحت فشار قرار داده است. جمعیت قوی تا فقر این فروپاشی بیش از یک سال بدون یک دولت کاملاً فعال تشدید شد ، زیرا نیروهای سیاسی برای کنترل وزارتخانه هایی که بر اساس خطوط فرقه ای تقسیم شده بودند ، بین خود مبارزه کردند.

میلیاردر نجیب میکاتی ، که ماه گذشته به عنوان نخست وزیر منصوب شد ، روز پنجشنبه خواستار آرامش شد.

دیدگاهتان را بنویسید