فواید کلاژن دریایی بر اساس تحقیقات انجام شده


مکمل های کلاژن در چند سال گذشته به عنوان راهی برای حمایت از روند طبیعی پیری به طرز باور نکردنی محبوب شده اند. شاید برای شما این سال پیش آمده باشد که آیا واقعا به تبلیغات می پردازد؟ وقتی صحبت از کلاژن دریایی می شود که عمدتاً از کلاژن نوع 1 تشکیل شده است ، قطعاً مطالعات قابل توجهی انجام شده است.

طبق تحقیقات انجام شده ، برخی از مزایای باورنکردنی که کلاژن دریایی می تواند به شما بدهد عبارتند از:

چین و چروک

این مطالعه دوسوکور و کنترل شده با دارونما ، تأثیر یک پپتید کلاژن فعال فعال (VERISOL®) را در ایجاد چین و چروک چشم و تحریک بیو سنتز پروکلاژن I ، الاستین و فیبریلین در پوست مورد بررسی قرار داد. چین و چروک در همه داوطلبان قبل از شروع درمان ارزیابی شد. نتایج نشان داد که مصرف خوراکی پپتیدهای کلاژن فعال زیستی تولید چین و چروک را کاهش داده و تأثیر مفیدی بر پوست دارد.

یک مطالعه تصادفی ، سه سوکور ، کنترل شده با دارونما ، ایمنی و کارایی کلاژن دریایی هیدرولیز شده (Vinh Wellness Collagen، VWC) را بر جنبه های سلامت و کیفیت پوست در زنان بین 45 تا 60 سال ارزیابی کرد. در هفته 12 ، شرکت کنندگان در گروه VWC درصد بهبود بیشتر در نمره کلی پوست (9)) و چین و چروک (15)) ، قابلیت ارتجاعی (23)) ، هیدراتاسیون (14)) ، درخشندگی (22)) و استحکام (25) را گزارش کردند. ٪) گلزن در مقابل دارونما. نتایج این مطالعه از استفاده از کلاژن هیدرولیز شده مشتق از ماهی برای بهبود سلامت پوست در جمعیت سالمند حمایت می کند.

منابع:

  • Proksch E ، Schunck M ، Zague V ، Segger D ، Degwert J ، Oesser S. خوردن خوراکی پپتیدهای کلاژن زیست فعال خاص باعث کاهش چین و چروک های پوستی و افزایش سنتز ماتریس پوست می شود. پوست و فیزیولوژی. 2014 ؛ 27 (3): 113-119.
  • Evans M ، Lewis ED ، Zakaria N ، Pelipyagina T ، Guthrie N.A مطالعه تصادفی ، سه سو کور ، کنترل شده با دارونما ، موازی برای ارزیابی تأثیر کلاژن دریایی آب شیرین بر چین و چروک و کشش پوست. مجله پوست و مو. 2021 مارس ؛ 20 (3): 825-834.

خاصیت ارتجاعی پوست

در این کارآزمایی دوسوکور و کنترل شده با دارونما ، شامل 69 زن 35 تا 55 ساله ، تصادفی شده و یک بار در روز به مدت 8 هفته پپتیدهای کلاژن یا دارونما دریافت کردند. نتایج نشان داد که کشش پوست در هر دو گروه کلاژن بیشتر از گروه دارونما بهبود یافته است ، در حالی که رطوبت پوست نیز در هر دو گروه بهبود یافته است. این نشان می دهد که پپتیدهای کلاژن می توانند تأثیر مفیدی بر فیزیولوژی پوست داشته باشند.

منابع:

  • Proksch E ، Schunck M ، Zague V ، Segger D ، Degwert J ، Oesser S. خوردن خوراکی پپتیدهای کلاژن زیست فعال خاص باعث کاهش چین و چروک های پوستی و افزایش سنتز ماتریس پوست می شود. پوست و فیزیولوژی. 2014 ؛ 27 (3): 113-119.

ANTI-AGE

کاهش تولید کلاژن به طور کلی مشخصه پیری پوست است. هیدرولیزات کلاژن دریایی برای پوست انسان ضد پیری است. مطالعات نشان داده است که کشش پوست در گروهی از زنان 35 تا 55 ساله است که پس از مصرف کلاژن دریا بهبود یافته است.

منابع:

  • Varani J ، Dame M ، Rittie L ، Fligiel S ، Kang S ، Fisher G و همکاران. کاهش تولید کلاژن در پوست سالمندی: نقش در تغییر وابسته به سن در عملکرد فیبروبلاست و تحریک مکانیکی معیوب. مجله آسیب شناسی آمریکا. 2006 ؛ 168 (6): 1861-1868.
  • Proksch E ، Schunck M ، Zague V ، Segger D ، Degwert J ، Oesser S. خوردن خوراکی پپتیدهای کلاژن زیست فعال خاص باعث کاهش چین و چروک های پوستی و افزایش سنتز ماتریس پوست می شود. پوست و فیزیولوژی. 2014 ؛ 27 (3): 113-119.

پوست آسیب دیده از آفتاب

رسوب کلاژن با افزایش سن و حتی بیشتر با قرار گرفتن در معرض نور خورشید کاهش می یابد. تحقیقات تاثیر مصرف روزانه پپتیدهای کلاژن بر آسیب پوست ناشی از تابش مکرر اشعه ماوراء بنفش از خورشید را ارزیابی کرد. پپتیدهای کلاژن باعث کاهش هیدراتاسیون پوست ، هیپرپلازی و کلاژن نوع 1 ناشی از اشعه ماوراء بنفش می شوند. نتایج نشان داد که پپتیدهای کلاژن در ترمیم آسیب و پیری ناشی از اشعه ماوراء بنفش مفید هستند.

منابع:

  • Tanaka M ، Koyama Y ، Nomura Y. اثرات مصرف کلاژن پپتید بر آسیب پوست ناشی از UV-B. علوم زیستی ، بیوتکنولوژی و بیوشیمی. 2009؛ 73 (4): 930-932.

هیدراتاسیون پوست

یک مطالعه تأثیر کلاژن هیدرولیز شده بر هیدراتاسیون پوست 20 زن سالم ژاپنی را ارزیابی کرد و نتایج آنها را با گروه دارونما 19 مقایسه کرد. پس از 60 روز ، بهبود هیدراتاسیون پوست در گروهی که از پپتیدهای کلاژن استفاده می کردند در مقایسه با گروه دارونما مشاهده شد. یک مطالعه دیگر بهبود شرایط پوستی را در زنان پس از مصرف پپتیدهای کلاژن دریایی به مدت 6 هفته نشان داد.

مطالعه دیگری نشان داد که پپتیدهای کلاژن ماهی در 8 هفته میزان هیدراتاسیون و رطوبت پوست را تا 12 درصد افزایش می دهد.

منابع:

  • Sumida E ، Hirota A ، Kuwaba K. تأثیر مصرف پپتید کلاژن خوراکی بر رطوبت پوست و داده های بیوشیمیایی خون. J Nutr Food 2004؛ 7: 45-52.
  • Matsumoto H ، Ohara H ، Ito K ، Nakamura Y ، Takahashi S. اثر بالینی هیدرولیزات کلاژن نوع I ماهی بر خواص پوست. ITE Lett 2006 ؛ (7): 386-90.
  • Asserin J ، Lati E ، Shioya T ، Prawitt J. تأثیر مکمل پپتید خوراکی بر رطوبت پوست و شبکه کلاژن پوستی: شواهدی از یک مدل ex vivo و آزمایشات بالینی تصادفی و کنترل شده با دارونما. مجله پوست و مو. 2015 ؛ 14 (4): 291-301.

دیدگاهتان را بنویسید