فومیو کیشیدا وعده می دهد که ژاپن را از Abenomics دور خواهد کرد


نخست وزیر جدید ژاپن وعده داده است که کشور را از بنیادگرایی نئولیبرال دور خواهد کرد چرا که ناتوانی حزب خود در ایجاد رشد گسترده تحت برنامه Abenomics که اقتصاد را برای تقریباً یک دهه مشخص کرد ، فلج کرده است.

فومیو کیشیدا در اولین مصاحبه خود با رسانه های بین المللی از زمان تصدی رهبری ژاپن در این ماه ، به فایننشال تایمز گفت که در حالی که اصلاحات قانونی هنوز ضروری است ، او با تمرکز بر کاهش فاصله بین فقیر و ثروتمند به این مسئله نزدیک می شود.

“Abenomics به وضوح نتایج را از نظر تولید ناخالص داخلی ، درآمد شرکت و اشتغال به دست آورد. کیشیدا در حمله ضعیف خود به برنامه ای که توسط دو سلف خود که باعث افزایش دو برابری ارزش بازار توکیو شده بود ، گفت: “اما نتوانست به جایی برسد که” چرخه فضیلت “ایجاد کرد.

“من می خواهم با افزایش درآمد نه تنها یک بخش خاص ، بلکه طیف وسیع تری از مردم برای ایجاد مصرف ، به یک چرخه اقتصادی مطلوب دست یابم. من فکر می کنم این کلید تفاوت شکل جدید سرمایه داری با قبل است. “

در ژاپن ، “نئولیبرالیسم” بیشتر به اصلاحات دهه 1990 و 2000 اشاره دارد ، از جمله مقررات زدایی ، خصوصی سازی و اصلاح بازار کار ، به جای سیاست های سختگیرانه مالی و کاهش هزینه های عمومی.

کیشیدا با انتقاد تلویحی از شینزو آبه ، طولانی ترین نخست وزیر ژاپن ، که در سپتامبر 2020 استعفا داد ، هنگام آماده شدن برای انتخابات پارلمانی 31 اکتبر ، ریسک حساب شده ای را به جان خریده است.

نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که میانگین محبوبیت او کمی بیش از 50 درصد است که به طور قابل توجهی پایین تر از بسیاری از پیشینیانش در زمان رسیدن به این پست است و به گفته تحلیلگران سیاسی این نشانه است که ماه عسل وی برای اتخاذ اصلاحات معنادار ممکن است کوتاه باشد.

فومیو کیشیدا

© شوکو تاکایاسو / بلومبرگ

نقش فعلی

این ماه هنگامی که به عنوان رهبری حزب حاکم لیبرال دموکرات انتخاب شد و جانشین یوشیهیده سوگا شد ، به عنوان نخست وزیر روی کار آمد.

تحصیلات

دانشگاه واسدا

نقشهای قبلی

وزیر امور خارجه و دفاع. همچنین رهبری فراکسیون Kochikai از حزب LDP با 47 عضو را بر عهده دارد

مشاغل خارج از سیاست

قبلا با بانک اعتباری بلند مدت ژاپن ، در حال حاضر بانک شینسی

سیاست و شخصيت

متعهد به بسته های محرک مرتبط با کرونا و ادامه سیاست پولی تهاجمی ، در حالی که خواستار توزیع عادلانه تر ثروت هستیم. پیش از این توافقنامه ای برای حل مسئله “زنان راحت” مذاکره شده بود ، اما توافقنامه 2015 با کره جنوبی پس از آن به هم خورد.

وزیر خارجه سابق به جای یوشیهیده سوگا به عنوان رهبر حزب حاکم لیبرال دموکراتیک با این درک که او ثبات و تداوم “وضع موجود” را ارائه می دهد ، انتخاب شد.

علی رغم تلاش برای حذف این تصویر ، وی پس از کاهش شدید قیمت سهام به دلیل نگرانی از این که چنین اقدامی باعث احیای اخیر منافع سرمایه گذاران داخلی می شود ، به یکی از سیاستهای اصلی خود برای افزایش مالیات بر عایدی سرمایه بازگشته است.

کیشیدا تاکید کرد که رویکرد اقتصادی جدید وی-شامل مشوق های مالیاتی برای شرکت ها برای افزایش حقوق و افزایش حقوق پرستاران و مراقبین-به دنبال معایب نظریه های “نازل” و اصلاحات بازار است که تصمیم سیاسی ژاپن را هدایت کرده است. ساخت از مرکز دهه 2000

“همه در حال بررسی اصلاحات قانونی از نظر بنیادگرایی بازار ، رقابت و بقای افراد مناسب هستند. این مشکل طرز تفکر قبلی ما در مورد اصلاح قانون است. »کیشیدا گفت و از شرکت ها و مردم خواست تا دیدگاه جامع تری از اقتصاد داشته باشند.

وی همچنین همکاری عمیق تری بین دولت و بخش خصوصی برای تامین دارایی ها و فناوری های استراتژیک مانند تراشه ها و زمین های کمیاب که برای امنیت اقتصادی بسیار مهم است را پیش بینی می کند.

کیشیدا می گوید: “اطمینان از اقتصاد خودکفا هنگام در نظر گرفتن رشد آینده بسیار مهم است.” “ما باید مطمئن شویم که ژاپن دارای فناوری های ضروری برای تکمیل زنجیره تامین جهانی است تا بتوانیم به ضرورت برسیم.”

کیشیدا برای اولین بار علناً اعلام کرد که او نیز می تواند رویکرد جدیدی را در زمینه اصلاحات حاکمیت شرکتی خوب اتخاذ کند ، که ستون برنامه Abenomics در کنار کاهش تهاجمی پول و محرک های مالی بوده است.

در حالی که ژاپن اولین کد حاکمیت شرکتی خود را در سال 2015 معرفی کرد ، کیشیدا گفت که ممکن است برای برآوردن نیازهای مشاغل کوچک و متوسط ​​به کد جداگانه ای نیاز باشد. “به کار بردن قوانین یکسان واقع بینانه نیست. حاکمیت شرکتی برای شرکت های کوچک و متوسط ​​مهم است ، اما آنها نمی توانند مانند شرکت های بزرگ این کار را انجام دهند.

مدیران تجاری به طور خصوصی در مورد برنامه اقتصادی نخست وزیر جدید ابراز تردید کرده اند و اشاره کرده اند که چگونه ژاپن از تورم خارج نشده است و بازارها را تحت نظارت دقیق باز می کند ، حتی پس از نزدیک به نه سال حمایت عمومی قوی از Abenomics.

کیشیدا همچنین با افزایش اعتماد به نفس چین و تلاش جهانی برای تامین زنجیره های تأمین ملی در پی ناآرامی های ناشی از همه گیری ویروس کرونا ، با محیط ژئوپلیتیک پیچیده تری نسبت به مدل های قبلی خود مواجه است.

کیشیدا در پاسخ به سوالی درباره مشارکت امنیتی سه جانبه جدیدی که ایالات متحده با بریتانیا و استرالیا برای تقویت توانایی خود در مقابله با چین آغاز کرده است ، گفت ژاپن برنامه خاصی برای پیوستن به این چارچوب ندارد.

اما وی افزود: با توجه به ثبات منطقه ، علاقه و مشارکت کشورهای اروپایی و آمریکایی در محیط امنیتی آسیا بسیار مهم است.

کیشیدا ریاست یک جناح LDP را با نگرش تاریخی ناشنوا به چین دارد ، اما به عنوان نخست وزیر خواستار تقویت موشکی و دیگر قابلیت های دفاعی این کشور شده است.

در انتخابات آینده ، حزب حاکم برای اولین بار وعده مضاعفی مبنی بر دو برابر شدن هزینه های دفاعی داد ، در حالی که سنت دیرینه حفظ بودجه نظامی خود در محدوده 1 درصد تولید ناخالص داخلی را کنار گذاشته بود.

کیشیدا با اشاره به “رفتار مشکوک” اخیر پکن گفت: “در زمینه اقتصادی ، تثبیت روابط با چین مهم است.”

بنابراین ، در سطح سیاسی ، ژاپن باید به طور محکم در موقعیتی باشد که بتواند خود را علیه چین مطرح کند. “

دیدگاهتان را بنویسید