مرد دانمارکی پس از کشته شدن 5 نفر در حمله تیر و کمان نروژ متهم شد


یک مرد دانمارکی در نروژ متهم به کشتن پنج نفر و زخمی شدن دو نفر در حمله تیر و کمان شد که به عنوان یک اقدام تروریستی احتمالی تلقی می شود.

پلیس نروژ در شهر کنگسبرگ – شهری در 70 کیلومتری غرب اسلو ، پایتخت – اعلام کرد که یک شهروند 37 ساله دانمارکی چهارشنبه شب دستگیر شد و یک شبه به او متهم شد. آنها گفتند هیچ نشانه ای مبنی بر دخالت دیگران وجود ندارد.

به گفته پلیس ، این مرد مسلمان بود که قبلاً از ترس افراطی شدن به پلیس گزارش شده بود.

اوله سائرود ، فرمانده پلیس محلی صبح پنجشنبه گفت: “طبیعی است که در نظر گرفته شود که آیا این تروریست است یا نه.” وی افزود: اما برای نتیجه گیری زود بود و پلیس در مورد انگیزه مظنون ذهن باز داشت.

مرد دستگیر شده ، که در نروژ زندگی می کند ، در سال 2020 چندین بار به دلیل ترس از افراط گرایی پس از مسلمان شدن به پلیس گزارش شد. Saeverud گفت ، افسران هر بار پیگیری کرده بودند و امسال هیچ شکایت جدیدی ثبت نشده بود.

نروژ در چند سال اخیر چندین اقدام تروریستی توسط افراط گرایان راست گرا انجام داده است ، از جمله حمله در سال 2011 به اردوگاه جوانان حزب کارگر در آن زمان و ساختمانهای دولتی در اسلو ، که 77 کشته برجای گذاشت. در 5.4 میلیون نفر هرگز حمله تروریستی مرگبار اسلامی را تجربه نکرده اند.

پلیس اعلام کرد که چهار زن و یک مرد – که همگی بین 50 تا 70 سال سن دارند – کشته و دو نفر از جمله یک افسر پلیس به شدت زخمی شده اند.

سائرود گفت که پلیس مظنون را تنها در چند دقیقه پس از دریافت اولین تماس در مورد حمله مشاهده کرده است ، اما تماس مأموران با وی قطع شده است. برخی از قتل ها و احتمالاً همه آنها در 30 دقیقه قبل از یافتن دوباره پلیس رخ داده است. Saeverud افزود که آنها پس از شلیک اخطارهای هشدار دهنده او را دستگیر کردند.

در جریان حمله ، مظنون چندین مکان را در شهر دانشگاهی 28000 نفری ، که محل بزرگترین پیمانکار دفاعی نروژ ، از جمله سوپر مارکت Co-op است ، جابجا کرد. پلیس گفت که این مرد علاوه بر تیر و کمان از سلاح های دیگری نیز استفاده کرده است و او در مصاحبه ای یک شبه با آنها همکاری کرده است.

خبر این حمله زمانی اعلام شد که نروژ پنجشنبه دولت خود را تغییر داد و یوناس گهر استور ، رهبر جناح چپ میانه کار ، نخست وزیر شد.

“آنچه فاش شده وحشتناک است. فکر کردن در مورد آنچه مردم تجربه کرده اند شوکه کننده است.

ارنا سولبرگ ، نخست وزیر مستعفی در حال خروج چهارشنبه شب گفت: “اخبار وحشتناک است. این اتفاقات ما را تکان می دهد. می فهمم که خیلی ها می ترسند. بنابراین ، مهم است که تأکید کنیم پلیس کنترل دارد. ”

پلیس نروژ چهارشنبه شب دستور موقت ماموران را برای حمل سلاح در سراسر کشور پس از حمله صادر کرد ، اما گفت تهدید خاصی وجود ندارد. سائرود گفت که آنها معتقد بودند که او تنها بر اساس وقایع و اطلاعات قبلی آنها از مرد متهم عمل کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید