مقاله اخبار کودکان و نوجوانان درباره روز کلمبوس


روز کلمب ، ورود کریستف کلمب به آمریکا را جشن می گیرد (اعتبار: Uk.USembassy.gov)

دوشنبه دوم اکتبر به طور سنتی به عنوان روز کلمبوس به افتخار “کشف” کاوشگر ایتالیایی آمریکا در 12 اکتبر 1492 شناخته می شود. با این حال ، ایالات متحده فدرال تعطیلات ، که در 11 اکتبر امسال جشن گرفته می شود ، همیشه بوده است بحث برانگیز به دلیل مهاجران اروپایی ظالمانه درمان سرخپوستان

مورخان همچنین ادعا می کنند که کریستف کلمب اولین کسی نبود که پیدا کرد قارهبه که بومیان مردم مدتها قبل از ورود او در آمریکا زندگی کرده بودند. او همچنین اولین اروپایی نبود که پا به آمریکای شمالی گذاشت. به افتخار و احترام متعلق به یک گروه است وایکینگ ها، به رهبری لیف اریکسون ، که ایجاد -یک توافق در گرینلند در سال 980 میلادی.

برخی از ایالات ایالات متحده ، از جمله اورگان ، آیووا و نبراسکا ، هرگز چنین نکرده اند شناسایی شده روز کلمبوس هاوایی در سال 1971 آن را “روز کاشفان” – به افتخار بنیانگذاران ایالت پلینزی – نامگذاری کرد ، در حالی که داکوتای جنوبی در 1990 آن را به “روز بومیان آمریکا” تغییر داد. توجه با افزایش اختلافات ، بسیاری از مدارس و دانشگاههای آمریکایی نیز متوقف شدند رعایت کنید تعطیلات.

ایالت های آمریکا (با رنگ سبز) روز مردم بومی را جشن می گیرند. یا روز هند ، از سال 2020 (اعتبار: Kaldari / CC0 / Wikimedia Commons)

به داخل منتقل شد احساس دلگرم کننده بود ، اما بسیاری از مردم هنوز از اینکه روز کلمب تعطیلات فدرال بود ناراضی بودند. در سال 1977 ، یکی تفویض اختیار ملل بومی – شرکت در کنفرانس بین المللی سازمان های غیردولتی در مورد تبعیض علیه مردم بومی آمریکا – پیشنهادی نام روز کلمب را به “روز بومی” تغییر دهید. آنها فکر می کردند این تغییر کمک می کند افتخار و احترام قربانیان استعمار آمریکا که راه حل با یکی گذشت غافلگیر کننده اکثریت.

برکلی ، کالیفرنیا ، اولین شهر آمریکایی بود که در سال 1992 تغییراتی را ایجاد کرد و سانتا کروز ، کالیفرنیا ، به زودی در سال 1994 دنبال شد. اما این ایده واقعاً پیروز شد تکانه پس از 2014. در آن سال ، مینیاپولیس ، MN ، Grand Rapids ، MN و Seattle ، WA نام تعطیلات را تغییر دادند. از آن زمان ، بیش از 100 شهر و کل ایالت ، از جمله آلاسکا و اورگان به تصویب رسید روز مردم بومی

در سال 2020 ، کلرادو به افتخار فرانسیس خاویر کابرینی ، روز کلمبوس را با روز کابرینی جایگزین کرد. راهبه کاتولیک رومی ایتالیایی-آمریکایی کمک کرد تاسيس كردن بیش از 67 مدرسه ، بیمارستان و پرورشگاه در ایالات متحده و آمریکای جنوبی و مرکزی. در همان سال ، آریزونا تصمیم گرفت تشخیص هم روز مردم بومی و هم روز کلمب در دوشنبه دوم اکتبر.

جشن روز بومی در برکلی ، CA (اعتبار: Quinn Dombrowskii / CC BY-SA 2.0 / Wikimedia Commons)

حرکت به اصلاح این نام در آمریکای لاتین نیز رواج یافته است. آرژانتین ، کلمبیا ، شیلی ، کاستاریکا ، اکوادور ، هندوراس ، مکزیک و اروگوئه همه نام روز کلمبوس را “دیا دلا رضا” یا “روز مسابقه” نامگذاری کرده اند. این تعطیلات میراث آمیخته بومی و اروپایی آمریکای لاتین و فرهنگبه “Día de la Resistencia Indígena” ونزوئلا و نیکاراگوئه ، یا “روز مقاومت بومی” ، به مبارزات گذشته و جاری مردم بومی احترام می گذارد.

اما همه فکر نمی کنند که تغییر نام است ضروریبه برای آمریکایی های ایتالیایی ، روز کلمب نقطه وسط از ماه میراث ایتالیا ، که هر اکتبر جشن گرفته می شود. آنها استدلال می کنند که این تعطیلات به تاریخ مهاجرت احترام می گذارد ، نه به کاوشگران. بنابراین ، آنها فکر می کنند نام باید باشد حفظ شد یا به چیزی بیشتر تغییر کرد مناسبمانند روز میراث ایتالیا شما چی فکر میکنید؟ با افزودن نظرات خود در زیر به ما اطلاع دهید.

منابع: Wikipedia.org ، CNN.com ، History.com ، PBS.org

دیدگاهتان را بنویسید