نحوه خواندن برچسب مواد غذایی


اطلاعات تغذیه ای روی برچسب مواد غذایی می تواند راهی عالی برای انتخاب سالمتر هنگام خرید مواد غذایی باشد. با این حال ، پانل اطلاعات تغذیه گاهی اوقات می تواند کمی طاقت فرسا و پیچیده باشد و همیشه آنطور که ما می خواهیم به طور مlyثر ارتباط برقرار نمی شود!

بنابراین ما راهنمای خواندن برچسب مواد غذایی را تهیه کرده ایم ، با همه چیزهایی که باید برای رمزگشایی اطلاعات و دانستن آنچه می خرید و در بدن خود قرار می دهید ، بدانید.

راهنمای گام به گام

پانل های تغذیه به طور کلی اطلاعاتی در مورد انرژی ، اندازه و مقادیر یا مقادیر روزانه درشت مغذی ها ، ویتامین ها و مواد معدنی نشان می دهند.

وقتی به محصول روبرو نگاه می کنید:

تاریخ

بهترین ها را قبل از استفاده یا بر اساس تاریخ تازه بودن آنها بررسی کنید. هیچ چیز بدتر از این نیست که به خانه بیایید و نتوانید غذایی را که می خواستید بخورید یا بپزید زیرا ماده مهم آن قدیمی بود! ارزش خطرات بالقوه سلامتی را ندارد.

سفارش مواد اولیه

محتوای محصول غذایی به ترتیب نزولی (بر حسب وزن) نمایش داده می شود. هنگامی که غذا آماده شد ، مواد ذکر شده بیشترین مقدار را به خود اختصاص دادند و آخرین ماده نیز کمترین مقدار را به همراه داشت. به عنوان مثال ، اگر شکر به عنوان یکی از اولین ترکیبات ذکر شده باشد ، به این معنی است که محصول حاوی مقدار بیشتری قند نسبت به سایر مواد ذکر شده در پایین لیست است.

حجم سرو

این اغلب توسط شرکت غذایی که محصول را فرموله می کند تعیین می شود و گاهی اوقات می تواند متفاوت باشد. این اطلاعات می تواند در تخمین میزان مصرف مواد مغذی مفید باشد. به عنوان مثال ، اگر از رژیم غذایی کم سدیم پیروی می کنید ، از ستون “در هر وعده” استفاده کنید تا میزان سدیم موجود در آن غذا را مشخص کنید.

تا 100 گرم

اعداد زیر این ستون همان درصد است. بنابراین اگر محصول حاوی 20 گرم قند در هر است. 100 گرم ، سپس محصول 20 sugar شکر است.

قند

ما محصولی را می خواهیم که حدود 10-15 گرم قند یا کمتر از آن داشته باشد. 100 گرم خرید محصولاتی را که شکر در آنها جزء اولین مواد ذکر شده است محدود کنید. نامهای متداول دیگر قند که باید مورد توجه قرار گیرد شامل گلوکز ، شربت ، شکر نیشکر ، شربت ذرت و موارد دیگر است.

چاق

محتوای چربی اشباع / ترانس را بررسی کنید. ما دوست داریم برای هر کدام کمتر از 3-5 گرم هدف بگیریم. 100 گرم مراقب محصولات “کم چرب” باشید زیرا اغلب می تواند به معنی قند بیشتر یا شیرین کننده های مصنوعی یا نگهدارنده های پنهان باشد.

سدیم / نمک

دولت های استرالیا و نیوزلند به بزرگسالان توصیه می کنند که روزانه حدود 2000 میلی گرم سدیم مصرف کنند. این مربوط به 5 گرم یا 1 قاشق چایخوری است. ممکن است نمک پنهان در بسیاری از غذاهای بسته بندی شده مانند نان ، غلات ، بسته های میان وعده ، چیپس و آجیل بو داده وجود داشته باشد. به عنوان یک دستورالعمل کلی برای محصولات بسته بندی شده ، ما 250 میلی گرم-300 میلی گرم در هر محصول را هدف داریم 100 گرم یا کمتر سعی نکنید بیش از 400 میلی گرم سدیم در هر روز مصرف کنید 100 گرم زیرا این مقدار بسیار زیاد در نظر گرفته می شود!

گفتن ترکیبات سخت است

آیا قبلاً در مورد مواد تشکیل دهنده شنیده اید و می توانید آنها را تلفظ کنید؟ اگر نمی توانید ، احتمالاً کلمه دیگری برای قند یا نوعی نگهدارنده ، شیرین کننده ، غلیظ کننده یا امولسیفایر است. بررسی شیرین کننده های مصنوعی (آسپارتام) و الکلهای قندی. ما می خواهیم همه مواد طبیعی را هدف قرار دهیم!

به یاد داشته باشید ، گاهی اوقات اشکالی ندارد که به دستورالعمل های بالا گوش ندهید و بر اساس آنچه می خواهید لذت ببرید غذا بخورید – فقط این کار را عاقلانه انجام دهید و از هر لقمه لذت ببرید. همیشه متعادل باشید!

منابع:

Goyal R ، Deshmukh N. خواندن برچسب های غذا: قبل از غذا بخوانید. J آموزش ارتقاء سلامتبه 2018؛ 7:56. منتشر شده 3 آوریل 2018.

Foodstandards.gov.au. 2021 صفحه اصلیبه [online] موجود در: [Accessed 16 September 2021]به

Foodstandards.gov.au. 2021 تابلوهای اطلاعات تغذیهبه [online] موجود در: [Accessed 16 September 2021]به

دیدگاهتان را بنویسید