پس از اخراج مقامات بانک مرکزی اردوغان ، لیر ترکیه به کمترین سطح خود رسید


پس از آنکه رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور دستور داد دور جدیدی از شلیک ها به بانک مرکزی این کشور انجام شود ، لیر ترکیه یک رکورد پایین را ثبت کرد.

اردوغان در حکمی که بعد از ظهر پس از دیدار با ساهاپ کاوچی اوغلو ، رئیس بانک صادر شد ، دو معاون فرماندار را برکنار کرد.

یکی از آنها ، Ugur Namik Kuucuk ، تنها عضو کمیته سیاست پولی هفت نفره این بانک بود که با کاهش نرخ بهره که ماه گذشته سرمایه گذاران بین المللی را شوکه کرد ، مخالفت کرد.

یک بانکدار در استانبول گفت: “این او بود که با تصمیم کاهش نرخ بهره مخالفت کرد ، بنابراین برای او و کشور حیف است.”

کوکوک همچنین با سیاست بحث برانگیز فروش ذخایر ارزی بانک در تلاش محکوم به حمایت از لیر مخالف بود. این سیاست در اوایل سال 2019 آغاز شد و تا پایان سال گذشته ادامه داشت.

سمیح تومن ، معاون فرماندار اخراج شده ، سمیه تومن ، مورد گزارش قرار گرفته بود که می تواند به عنوان جانشین کاوچی اوغلو منصوب شود.

رئیس جمهور همچنین عبدالله یاواس ، یکی از اعضای قدیمی کمیته سیاست پولی را که در رسانه های ترکیه به دلیل زندگی در ایالات متحده با انتقاد مواجه شده بود ، برکنار کرد.

لیر که پیش از این تحت فشار شدید دلار آمریکا و نگرانی سرمایه گذاران از سیاست های اقتصادی و خارجی ترکیه تحت فشار بود ، در معاملات روزانه 1 درصد کاهش یافت و به 19.9 TL به دلار رسید. این ارز چند سال است که رنج می برد و 59 درصد ارزش خود را در برابر دلار از ابتدای سال 2018 از دست داده است.

در معاملات اولیه اروپا در روز پنجشنبه ، لیر در برابر دلار 9.14 TL قرار داشت.

اردوغان ، که نزدیک به دو دهه بر ترکیه حکومت کرده است ، در سالهای اخیر پس از اقداماتی برای تحکیم قدرتهای خود ، کنترل بی سابقه ای بر بانک مرکزی اسمی مستقل بدست آورده است.

رئیس جمهور ، مخالف نرخ بهره بالا ، با تعدادی از فرمانداران درگیر شده است زیرا سعی کرده است رشد بالا را به هر قیمتی – از جمله افزایش تورم – در اولویت قرار دهد. وی از اواسط سال 2019 سه بار رئیس بانک مرکزی را برکنار کرده و تعدادی دیگر از مقامات را نیز برکنار کرده است.

لیر هفته گذشته پس از گزارش رویترز مبنی بر از دست دادن اعتماد اردوغان به کاوچی اوغلو ، که در ماه مارس منصوب شده بود ، تحت فشار قرار گرفت ، هر چند ماه گذشته نرخ تورم سالانه این بانک را به 18 درصد کاهش داد زیرا تورم سالانه 19 درصد بود.

رئیس ارتباطات رئیس جمهور این ادعا را رد کرد و دیدار روز چهارشنبه بین اردوغان و کاوچی اوغلو ، که توسط دفتر رئیس جمهور اعلام شد ، توسط سرمایه گذاران به عنوان شواهدی مبنی بر حمایت از استاندار تعبیر شد.

کوچوک در بین جامعه مالی بین المللی چهره ای شناخته شده بود. او که اقتصاددان ارشد سابق در بانک ضمانت خصوصی بود ، اغلب در پاسخگویی به سوالات سرمایه گذاران خارجی در تماس های ماهانه پیش قدم بود. غیبت او در جلسه ای که هفته گذشته برگزار شد ، مشارکت کنندگان بازار را تحت تأثیر قرار داد.

طاها چاکماک ، یکی از مقامات سابق بانک دولتی زیرات و تنظیم کننده بانک ترکیه ، به عنوان معاون جدید فرماندار منصوب شد. یوسف تونا ، دانشگاهی در دانشگاه بازرگانی استانبول ، به کمیته سیاست پولی منصوب شد.

هاکان کارا ، که تا زمان اخراج در سال 2019 به عنوان اقتصاددان ارشد در بانک مرکزی فعالیت می کرد ، گفت که “هیچ اثری از حافظه نهادی” در کمیته سیاست پولی پس از اخراج باقی نمانده است. اما وی افزود که “به هر حال لازم نیست” زیرا تصمیمات مربوط به نرخ بهره دیگر توسط خود بانک اتخاذ نمی شود.

پیوتر ماتیس ، تحلیلگر ارشد FX در In Touch Capital Markets ، گفت که تغییر موقعیت “موقعیت فرماندار کاوچی اوغلو را تقویت می کند”. وی پیش بینی کرد که کاهش نرخ بهره نیز وجود دارد که منجر به ضرر بیشتر لیر و افزایش تورم می شود.

وی گفت: “اگر ارزش لیر به طور قابل توجهی بیش از حد باشد ، کاهش نرخ بهره یک استراتژی موجه خواهد بود.” “به هر حال، این چنین نیست. در زمانی که قیمت جهانی کالاها بالا است و ممکن است بیشتر افزایش یابد ، ترکیه به ارز ثابت و حتی قوی تری نیاز دارد. ”

دیدگاهتان را بنویسید