کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا بهترین درمان


کلسترول خون و درمان کلسترول بالا خون

احتمالاً این مشکل را دارید وقتی به متخصص قلب مراجعه می کنید و در حین آزمایش به شما گفته می شود که کلسترول خون شما بالا است و شما نیاز به درمان دارید و همچنین بسیار نگران هستید.

اما نگران نباشید ، نگرانی زمانی است که رعایت نکنید و این کلسترول بالا باقی بماند. اما اگر از رژیم غذایی خود پیروی کرده و شیوه زندگی خود را تغییر دهید ، قطعاً کلسترول شما کاهش می یابد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می یابد.

در بسیاری از موارد ، ممکن است پزشک برای درمان کلسترول شما دارویی تجویز نکند ، اما شما باید رژیم غذایی خود را رعایت کرده و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید تا بتوانید این کلسترول بالا را کنترل کنید تا از سلامت قلب برخوردار شوید. در این مقاله ، ما نکاتی را به شما ارائه می دهیم که به شما کمک می کند سطح کلسترول خود را متعادل کنید.

کلسترول خون

اما کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی است که توسط کبد در بدن تولید می شود. از اعصاب محافظت می کند و به ساخت بافت سلولی و تولید گروه های خاصی کمک می کند.

مصرف بیش از حد کلسترول برای بدن مضر است و سلامت شما را به خطر می اندازد. بدن چربی های خود را از غذاهای خاصی مانند تخم مرغ ، گوشت و محصولات لبنی حاوی کلسترول دریافت می کند.

اما ، در حالت بد ، هم کلسترول و هم کلسترول بد داریم ، که در ادامه این مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد:

کلسترول خوب و کلسترول بد چیست؟

نوعی کلسترول به نام LDL وجود دارد که باعث ایجاد پلاک در عروق بدن ما می شود که منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود. این نوع کلسترول “کلسترول بد” نامیده می شود. اما برخلاف این کلسترول ، ما همچنین کلسترول خوب داریم که آن را HDL می شناسیم. HDL به بدن ما کمک می کند کلسترول بد یا LDL را از خون حذف کند.

خوب ، احتمالاً متوجه شده اید که باید کلسترول بد خود را کاهش داده و کلسترول خوب خود را افزایش دهید. اما چگونه می توان LDL را کاهش داد و HDL را افزایش داد؟ اگر به این موضوع فکر می کنید ، باید بتوانید رژیم غذایی خوبی را شروع کرده و از آن پیروی کنید.

همانطور که می دانید ، بدن انسان برای عملکرد صحیح به مقدار کمی کلسترول نیاز دارد. اما ما می توانیم سطح کلسترول LDL را با مصرف غذاهای خاص و آوردن چربی های اشباع و کلسترول به بدن افزایش دهیم. به همین دلیل ، رژیم غذایی نقش کلیدی در ایجاد تعادل بین کلسترول بد و کلسترول خوب ایفا می کند.

محدوده کافی کلسترول در خون

کلسترول خون شما باید چقدر باشد؟

اگر سطح کلسترول خون شما کمتر از 200 باشد ، بسیار عالی است و نگران نباشید و می توان گفت کلسترول خوب بیشتری در بدن شما وجود دارد.

اگر کلسترول بد بدن شما کمتر از 130 باشد ، بسیار عالی است ، اما این با خطر ابتلا به بیماری های قلبی مرتبط است.

• اگر کلسترول خوب شما 60 یا بیشتر است ، باید بگویم که نگران بیماری های قلبی نباشید ، زیرا خطر بیماری در این دوره کاهش می یابد.

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که سطح تری گلیسیریدها باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

اما شاید برای شما این سال پیش آمده باشد که چگونه با اندازه گیری صحیح غذا ، می توانیم اندازه آن را در برنامه غذایی خود اندازه گیری کرده و کلسترول خود را کاهش دهیم؟

برای کنترل میزان غذایی که می خورید کمک بگیرید

بسیاری از ما در مورد غذا و نوشیدنی یک رفتار آرام داریم.

آمریکایی ها دقیقاً به همان شیوه رفتار می کنند ، دو برابر بیشتر از آنچه باید غذا می خورند ، که باعث افزایش وزن ما می شود و در نهایت کلسترول بالایی دریافت می کنیم و بسیاری از مشکلات قلبی برای ما پیش می آید.

اما چگونه به اندازه سلامتی خود غذا بخوریم. ما راهی بسیار آسان برای کنترل میزان غذا به شما نشان می دهیم.
به راحتی می توانید از دستان خود برای اندازه گیری تمام غذاها استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر در رژیم غذایی به شما گفته می شد که یک واحد گوشت قرمز یا ماهی به اندازه یک کف دست شما است یا اگر 30 گرم نان می خورید ، باز هم به اندازه یک کف دست شما خواهد بود. یک واحد میوه تازه به اندازه یک مشت است.

علت افزایش کلسترول خون

چه چیزی باعث افزایش کلسترول خون می شود؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، کبد کلسترول را در بدن تولید می کند و وظیفه آن محافظت از بافت ها و سلول ها است ، اما ما با مصرف برخی غذاها کلسترول را در بدن خود دریافت می کنیم.

به عنوان مثال ، با خوردن غذاهایی که حاوی چربی هستند ، سطح کلسترول را در بدن خود افزایش می دهیم.
اگر شما یکی از افرادی هستید که اضافه وزن دارید ، به احتمال زیاد تری گلیسیرید خون شما بالا است ، که می توانید با آزمایش متوجه شوید.

اگر فعالیت بدنی خود را افزایش نمی دهید ، انتظار تغییر کلسترول خوب را نداشته باشید. زیرا تری گلیسیرید خون بالا و عدم فعالیت بدنی باعث کاهش سطح کلسترول خوب در بدن می شود.

کلسترول خون نیز می تواند ارثی باشد. این بدان معناست که اگر یکی از بستگان (اعضای درجه یک) خانواده شما سابقه چربی خون بالا داشته باشد ، ممکن است چربی خون شما نیز بالا باشد.

همچنین مصرف دخانیات مانند سیگار و الکل در بدن کلسترول خوب را کاهش داده و شما را از این اختلال رنج می دهد.


ممکن است این را مفید بدانید: علائم و عوارض چربی خون بالا

علائم کلسترول خون بالا

علائم و نشانه های کلسترول بالا چیست؟

خبر بد این است که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی دارای کلسترول خون بالا باشد ، اما به هیچ وجه آن را نمی داند. اگر کلسترول خون شما بالا است ، بدن شما مقدار زیادی چربی در عروق ذخیره می کند که بسیار خطرناک است.

شریان ها سرخرگ هایی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن ما منتقل می کنند. هنگامی که کلسترول در عروق ما ذخیره می شود ، به آن پلاک می گویند.

با گذشت زمان ، این پلاک ها در جریان خون ما جمع می شوند ، سفت می شوند و در دراز مدت عروق را تنگ کرده و آنها را مسدود می کنند. مانند سنگ های خرد شده ، در داخل شریان تجمع می یابند و هنگامی که بیش از حد تجمع کنند ، شریان به طور کامل بسته می شود.

پلاک هایی که از تجمع کلسترول در بدن ایجاد می شوند ، می توانند تجزیه شوند. وقتی پلاک ها تجزیه می شوند ، به لخته های خون تبدیل می شوند که جریان خون را متوقف می کنند.

گرفتگی یا مسدود شدن عروق بسیار نگران کننده و خطرناک است زیرا ممکن است مسدود شود بروز حمله قلبی افزایش در فرد وجود دارد و همچنین با گرفتگی این عروق ، ممکن است خون به درستی به مغز نرسد و سکته مغزی رخ دهد. احتمالاً در مورد سکته یا حمله قلبی شنیده اید.

اما ، همانطور که اشاره کردم ، کلسترول بالا نشانه ای نیست که فرد زودتر متوجه شود و درمان را شروع کند و فقط در صورتی که بفهمد یکی از بیماریهای فوق را دارد.

بنابراین ، برای جلوگیری از این مشکلات ، بهتر است افراد با توجه به سنشان هر شش ماه یا هر سال مورد آزمایش قرار گیرند و بررسی شوند. همچنین بهترین راه پیشگیری این است که از رژیم غذایی مناسب پیروی کنید و همیشه فعالیت بدنی خود را انجام دهید و از تنبلی اجتناب کنید.

کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

خوب ، من در بالا گفتم که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. آیا برای سکته مغزی یا حمله قلبی باید دست به دست هم دهیم تا بفهمیم کلسترول خون ما بالاست؟ نه
تشخیص کلسترول بالا بدون آزمایش امکان پذیر نیست. با یک آزمایش خون ساده می توانید متوجه شوید که آیا کلسترول خون شما بالا است یا خیر. مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید کلسترول خون خود را به طور مرتب چک کنند و هر شش ماه تا یک سال آزمایش خون انجام دهند.

——- این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: پرسش ها و پاسخ های مهم در مورد چک های منظم

همچنین ، اگر بیش از 20 سال سن دارید و اعضای نزدیک خانواده به بیماری قلبی مبتلا هستند ، باید از نظر چربی خون بالا آزمایش شوید. حال ، اگر شما یک نوجوان و زیر 20 سال هستید ، اما داروهای خاصی مصرف می کنید یا فشار خون ارثی دارید ، باید تحت نظر باشید.

وقتی به پزشک مراجعه می کنید و متوجه می شوید که چربی خون بالایی دارید ، حتماً از پزشک خود بپرسید که هر چند وقت یکبار باید این آزمایش را انجام دهید. برخی از مواردی که باعث افزایش کلسترول می شوند عبارتند از:

• سیگار کشیدن

• فشار خون بالا

پیری و پیری

• وراثت

• اضافه وزن

• عدم فعالیت بدنی

درمان و کنترل کلسترول خون بالا

کلسترول بالا چگونه درمان می شود؟

اما اگر کلسترول بالا دارید ، چگونه باید این اختلال را درمان کنید؟ برای حل این مشکل ، باید تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنید. اگر سیگار می کشید و الکل می نوشید ، باید ترک کنید و یک برنامه ورزشی روزانه داشته باشید.

اگر اضافه وزن دارید ، باید با متخصص تغذیه مشورت کنید و وزن خود را کاهش دهید تا خطر بیماری قلبی کاهش یابد. این امر سطح کلسترول خون شما را متعادل می کند. همچنین ، خوردن میوه و سبزیجات ، ماهی و غلات را فراموش نکنید.

برای آزمایش لیپید خون به کجا مراجعه کنیم؟

ممکن است فکر کنید که آزمایش خون و اطلاعات مربوط به چربی خون با مراجعه به آزمایشگاه به راحتی قابل انجام است. اما این همه ماجرا نیست.

اندازه گیری میزان چربی و کلسترول در خون باید با رژیم پیشگیرانه و گاهی درمان همراه باشد. بنابراین ، اگر این نوع چربی زیاد است ، باید با متخصص تغذیه و پزشک مربوطه مشورت کنید.

مرکز اکسیر قلب و دیابت در حال حاضر پاسخگوی نیاز افرادی است که به دلیل تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی به دنبال راهی برای کاهش چربی خون هستند. می توانید از این مرکز دیدن کنید و برنامه رژیم بگیرید برای کاهش این نوع چربی خون اقدامات خاصی را انجام دهید.

برای مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و رزرو نوبت در مرکز اکسیر قلب و دیابت الان تماس بگیر.️

آدرس شعبه 1: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید