اولین جشنواره روستایی حفاظت و توسعه گیاه دارویی توتیا برگزار شد


 به‌گزارش خبرگزاری فارس از شازند، صبح امروز به همت اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شازند اولین جشنواره روستایی حفاظت و توسعه گیاه دارویی توتیا در شهرستان شازند برگزار شد.

 این جشنواره با حضور محمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، رمضانی فرماندار شهرستان شازند، حجت‌الاسلام والمسلمین سنجیده امام جمعه توره، قربانی بخشدار زالیان، اعضای شورای شهر، دهیاران و اهالی خونگرم روستای قلعه چی علیا و روستاهای اطراف برگزار شد.

اجرای موسیقی سنتی گروه هالای از ایل شاهسون ساوه، شعرخوانی و دکلمه خوانی، نمایش طنز، معرفی صنایع دستی و صنایع لبنی، آش مخصوص گایلون و… از برنامه های متنوع این جشنواره بود.

رئیس اداره میراث فرهنگی شازند با اشاره به خواص دارویی گیاه توتیا گفت:  گیاه توتیا یکی از گیاهان دارویی ویژه منطقه قلعه چی بخش زالیان شهرستان شازند است که در بهبود بیماری‌های چشم اثربخش است و می‌تواند از عوارض متعدد و ناراحتی‌های چشمی جلوگیری کند.

محمد اتابکی افزود: گیاه توتیا به صورت جزیره‎ای و خودرو در ارتفاعات این روستا رویش دارد و تکثیر بذر و گسترش سطح رویش این گیاه در قالب طرح مرتعداری روستای قلعه چی و دهیاری منطقه به صورت ویژه دنبال می‌‌شود چراکه در سال های اخیر به دلیل تخریب‌ها و آسیب‌ها‌ صورت گرفته و همچنین لگدمال شدن گیاه قبل از تولید بذر رویش گیاه را کاهش داده است و باید تکثیر آن دنبال شود.

انتهای پیام/

 
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید