چگونگی تحقق مطالبات رهبر معظم انقلاب در حوزه کارگریتوجه به مطالبات و دغدغه‌های اقشار کارگری همواره در مرکز توجه رهبر معظم انقلاب بوده و این موضوع سبب دل‌گرمی بیشتر کارگران در سال‌های گذشته شده است. ایشان چند روز پیش دیداری با کارگران داشتند و نکاتی را درباره امنیت شغلی کارگران، ایجاد فرصت‌های شغلی و تنظیم روابط کار فرمودند که با استقبال گسترده اقشار کارگری روبه‌رو شد. یکی از نکات دیگری که ایشان در آن جلسه مطرح کردند، حمایت کارگران از انقلاب اسلامی بود.

واقعیت این است که در سال‌های گذشته در برخی مواقع کارگران به برخی رویه‌ها انتقاد داشتند، اما در عمل مطالباتشان را فقط از طریق مجاری قانونی پیگیری کردند. درعین‌حال، هوشیارانه نگذاشتند ضدانقلاب که با منافع کارگران بیگانه است، از مطالبات کارگری برای مقاصد شومش استفاده کند. بااین‌حال، باتوجه‌به مطالباتی که رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگران مطرح کردند، این سؤال به‌وجود می‌آید که چگونه می‌توان آن‌ها را محقق کرد؟

توجه به امنیت شغلی از نکات مهمی است که در مرکز توجه رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است. سال‌هاست این مسئله به یکی از دغدغه‌های کارگران تبدیل شده است، زیرا برخی از آن‌ها مجبورند به قرارداد‌های سفیدامضا تن بدهند یا بخشی دیگر از آن‌ها مجبورند با قرارداد‌های دوسه ماه مشغول به فعالیت شوند. همین بیم و نگرانی از آینده کاری تأثیری منفی بر آن‌ها گذاشته است. البته خوشبختانه در کمتر از یک‌ماه گذشته به‌همت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت سیزدهم جلساتی برای حل امنیت شغلی کارگران و رسیدگی به نحوه انعقاد قرارداد‌های آن‌ها آغاز شده است.

حل معضل قرارداد‌های سفیدامضا و شرکت‌های پیمان‌کار تأمین نیروی انسانی ازجمله موضوع‌هایی است که در این نشست‌ها به آن توجه شده است. به‌عنوان نمونه شرکت‌های تأمین نیروی انسانی کارگر را به کار می‌گیرند و در سال‌های مختلف او را در کارگاه‌های گوناگون مشغول به کار می‌کنند. این نیرو بعد از چند سال به‌دلیل جابه‌جایی در کارگاه‌های مختلف نه‌تن‌ها امنیت شغلی ندارد، بلکه از تخصص کارگری که سال‌ها در یک کارگاه مشغول بوده و حرفه‌ای شده نیز محروم است.

اکنون وزارت کار با تأکید رئیس‌جمهور وارد این حوزه شده و درصدد است که این مشکل را برطرف کند. همچنین، براساس قانون تأمین اجتماعی، نخستین شرط برخورداری کارگران مشمول قانون تأمین اجتماعی از کمک عائله‌مندی، دارابودن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ۷۲۰روز کار است. این مسئله سبب محرومیت بخشی از کارگران از دریافت حق اولاد شده است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد کرده است که بیمه‌شدگان با سابقه سی روز کار بتوانند از حق اولاد برخوردار شوند.
بااین‌حال، باید توجه کرد که تحقق مطالبات دیگر رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگران مانند بهبود وضعیت تولید و جلوگیری از واردات بی‌رویه نیز ازجمله موضوعاتی است که تأثیر زیادی بر بهبود وضعیت معیشت این اقشار دارد و باید برای تحقق آن‌ها اقدام‌های مناسبی شود.

دیدگاهتان را بنویسید