حداد عادل: ضرورت نگاشتن کتابی درخصوص شخصیت استاد سمیعی گیلانی/استاد سمیعی گوهری برای گیلان است


به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، حداد عادل عصر امروز در ارتباط ویدیو کنفرانسی در مراسم بزرگداشت استاد احمد سمیعی گیلانی، پدر ویراستاری نوین گیلان در تالار مرکزی رشت اظهار کرد: از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان تشکر می‌کنم که برای دومین بار مراسم نکوداشت استاد سمیعی را برگزار کردند.

وی با بیان اینکه آشنایی بنده با استاد سمیعی به بیش از ۵۰ سال می‌رسد، گفت: استاد سمیعی بر بنده سمت پدری دارد اما از قضای روزگار فرصت دوستی و همکاری با استاد گرانقدر را داشتم.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به دوران همکاری و گروهی با استاد سمیعی گیلانی بیان کرد: در تألیف سه جلد کتاب فارسی دوره راهنمایی در اواخر دهه ۶۰ با استاد سمیعی همکاری داشتم و از آن روز تا کنون همواره از حضور ایشان بهره بردم.

عادل با بیان اینکه در این ۵۰ سال همیشه از حضور و دانش استاد سمیعی بهره‌مند بودم، تصریح کرد: با توجه به شخصیت استاد سمیعی و تأثیری که ایشان در مدت ۸۰ سال در فضای ادبی و زبانی ایران داشتند، جا دارد کتابی مستقل راجع به شخصیت ایشان تألیف شود و بنده نیز سعی می‌کنم فصل‌های این کتاب را به کسی که این امر مهم را عهده‌دار شود معرفی کنم.

وی با بیان اینکه اگر کسی بخواهد کتابی درباره استاد سمیعی گیلانی بنویسد باید همچون استاد شخصیتی جامع الاطراف داشته باشد، افزود: یکی از فصول کتابی که درباره استاد نگاشته می‌شود باید درخصوص زادگاه ایشان یعنی رشت به دلیل جریان‌های مختلف سیاسی و تاریخی که بستر پرورش استاد سمیعی است، اختصاص یابد.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تأکید بر اینکه به مردم رشت که توانسته‌اند گوهرهایی مانند استاد سمیعی در جامعه خود بپرورانند، تبریک می‌گویم، گفت: برای استاد آرزوی طول عمر دارم خوشبختانه ما هنوز در خدمت استاد هستیم و از وجود ایشان بهره می‌بریم چرا که ایشان هنوز برای مجلات علمی و فرهنگی و هنری مقاله می‌نویسند و از عوامل برگزاری مراسم نکوداشت استاد نیز تشکر ویژه دارم.

انتهای پیام/۸۴۰۰۷
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید