بازگشت نفت ایران به بازار می تواند عاملی برای ایجاد آرامش در بازارهای جهانی باشدبه گزارش خبرنگار شانا، جواد اوجی امروز (پنجشنبه ۱۳ خرداد) پس از پایان بیست و یکمین نشست اوپک پلاس اظهار داشت: تصمیم امروز افزایش ۶۴۸ هزار بشکه ای تولید روزانه برای ماه های جولای و آگوست ۲۰۲۲ بود. گزارش کمیته فنی و ارزیابی های انجام شده، همه کشورهای اوپک پلاس در این تصمیم مشارکت داشتند، با این حال اوپک پلاس به نظارت و پایش منظم تحولات بازار ادامه خواهد داد و هرگونه اقدام لازم را برای حفظ ثبات در بازار نفت انجام خواهد داد.

وی با بیان اینکه بر اساس آخرین آمار و گزارش های منتشر شده پایبندی کشورهای اوپک پلاس در آوریل ۲۰۲۲ به سطح بی سابقه ۲۲۰ درصد رسیده است، گفت: دلیل اصلی افزایش پایبندی، عدم تولید برخی کشورها بوده است.

وی با اشاره به اینکه بازار جهانی نفت با وجود برخی نگرانی‌ها از پیامدهای تنش‌های ژئوپلیتیکی بر رشد اقتصاد جهانی و آسیب‌های احتمالی به تقاضا به سمت تعادل و ثبات پیش می‌رود، افزود: البته نگرانی‌هایی در مورد کمبود احتمالی عرضه نفت در این کشور وجود دارد. ماه های آینده.” هنوز هم وجود دارد.

اوجی ادامه داد: در جلسه امروز مجددا تاکید شد که کشورهای اوپک شرایط بازار جهانی نفت و تعادل عرضه و تقاضا را به دقت رصد می کنند و آمادگی برای اتخاذ تصمیمات و اقدامات لازم از سوی اوپک پلاس در این زمینه وجود دارد. مطابق با شرایط بازار نفت». بودن.

وی افزود: معتقدم و لازم است بار دیگر تاکید کنم که وضعیت بازار جهانی نفت به گونه ای است که بازگشت نفت ایران به بازار می تواند تا حد قابل توجهی پاسخگوی نیاز مشتریان و ایجاد تعادل و آرامش در بازارهای جهانی باشد؛ به ویژه با نزدیک شدن به تابستان و آغاز سفر در اروپا و آمریکا، شاهد افزایش تقاضای جهانی نفت و فرآورده های نفتی خواهیم بود و در چنین شرایطی، کشورهای مصرف کننده احتمالاً با فشارهای اضافی قیمتی به ویژه در بازار فرآورده های نفتی مواجه خواهند شد.

وزیر نفت تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید داشته است که برای تامین امنیت عرضه به نفع مصرف‌کنندگان، بازارهای بین‌المللی انرژی و اقتصاد جهانی، از سیاسی‌کردن انرژی و اعمال تحریم‌های شدید علیه تولیدکنندگان پرهیز کنیم، زیرا انرژی امنیت مختل شده است. و تشدید نوسانات بازار برای همه فعالان این عرصه بازی باخت است.

گفتنی است وزیر نفت که روز گذشته (چهارشنبه ۲۰ خرداد) برای شرکت در مراسم هفته انرژی باکو و گفتگو با مقامات حاضر در این رویداد بین المللی عازم آذربایجان شده بود، سفارت جمهوری اسلامی ایران را ترک کرد. امروز در باکو از طریق ویدئو کنفرانس در OPECPlus حضور یافت.