مسئولیت حادثه متروپلیس کاملا بر عهده دولت شماست که به هشدارها توجهی نکرد / ساختمانی که باز کردم سالم است.


فاجعه دردناک و دلخراش این کلانشهر گرمای سنگین و طاقت فرسایی را برای مردم آبادان به ویژه خانواده های داغدار جانباختگان این حادثه ناگوار ایجاد کرد و همه مردم ایران را به عزا درآورد. در این میان و در شرایطی که همه توان و ظرفیت دولت باید معطوف به پایان دادن به عملیات آواربرداری و یافتن مفقودین شود، برخی از مسئولان دولت سیزدهم عزاداری و عزاداری مردم را فرصت مناسبی برای تسویه حساب سیاسی یافته اند. امتیازات تحریف ها، ناکارآمدی ها و مسئولیت های قانونی آنها را بپوشانید.
معاون اجرایی رئیس جمهور به جای پاسخ به این که چرا مسئولان به هشدارهای مکرر در ۹ ماه گذشته بی توجهی کرده اند، من را به دلیل افتتاح ساختمان فروریخته ای که نیمه کاره و ناتمام بود سرزنش می کند، در حالی که نیک می داند که باز شده است. ساختمان دیگری است که در سال ۱۳۷۷ (یعنی حدود دو سال و نیم پیش) به بهره برداری رسید و هنوز سالم و قابل استفاده است. همچنین مدیریت خبرگزاری ایرنا که بر اساس ابهام، بی اعتمادی و تشدید عصبانیت و ناراحتی مردم خبر دستگیری مالک کلانشهر را منتشر کرده و «فرماندار» که در مصاحبه ای عجولانه اعلام کرده است. فردای فروریختن ساختمان، مردم داغ و دردناک نمک پاشیده اند، امروز به جای توبیخ و پاسخگویی در قبال اقدامات و مسئولیت های قانونی خود، سعی در گفتن یا انتشار اطلاعات نادرست دارند.
اکنون خواسته اینجانب مانند همه مردم عزیز کشورمان شناسایی و برخورد قاطع با عاملان و عاملان این حادثه تلخ و ناگوار و البته خواست عمومی مردم شریف ایران به ویژه مردم عزیز کشورمان است. آیا آبادان مشخص می شود در چند ماه گذشته (حتی برای مردم) و با وجود تذکرات و هشدارهای مراجع ذی صلاح به ویژه سازمان نظام مهندسی، اقدامات لازم برای جلوگیری از این حادثه دلخراش انجام نشده است؟

مردم می خواهند بدانند طی ماه های اخیر چگونه و با مجوز چه شخص یا مقامی به واحدهای تجاری مانند کافی شاپ، آب میوه فروشی، داروخانه و … اجازه فعالیت در این ساختمان نیمه کاره (که متأسفانه قربانیان زیادی شده است) داده شده است. در این واحدها مستقر هستند). و به ناحق جان باخت)، در حالی که ساختمان هنوز به پایان نرسیده بود و مورد تایید ناظران قرار نگرفته بود و همچنان به عنوان محل ساختمانی ناایمن در حال فعالیت بود؟

مطالبه عمومی مردم این است که بدانند کدام مسئولین خصوصاً پس از اخطار سازمان نظام مهندسی در تاریخ ۶/۲/۱۳۰۱ به وظایف خود عمل نکرده و از ظرفیت های قانونی برای تعطیلی کارگاه و تخلیه واحدها بدون رعایت موازین استفاده کرده اند. قوانین قانونی و اصول ایمنی از آن استفاده نکردند و اقدامات لازم را برای جلوگیری از ریزش آن انجام ندادند و چرا؟ مردم سوالات زیادی دارند و انشالله با تشکیل دادگاه رسیدگی به این حادثه پاسخ آن را خواهند یافت چرا که ریاست محترم قوه قضائیه اراده و عزم قوه قضائیه را برای برخورد قاطع با عاملان این حادثه اعلام کرده است. حادثه غم انگیز بر این اساس از جناب عالی خواهشمندم به همکارانتان هشدار دهید که آوار جنگ روانی را بر سر مردم مظلوم و مصیبت دیده آبادان رها نکنند و با رعایت اصل تفکیک قوا، اجازه تعقیب مقصران و به تعبیر مقام معظم رهبری را بدهند. رهبر انقلاب باید مجازات آموزنده آنها توسط قوه قضائیه با دقت و سرعت انجام شود که این خواسته همه مردم ایران از جمله اینجانب است.