جزئیات جدید اختلافات در مذاکرات وین/ آمریکایی ها در دوراهی گیر کرده اند/ مذاکرات با عربستان تا کجا پیش رفت؟ – قدس آنلاین | ایستگاه خبریبه گزارش قدس آنلاین، وحید جلال زاده نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت و گو با خبرنگار العالم در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات وین- برجام گفت: در حال حاضر آخرین وضعیت مذاکرات وین و برجام در حال انجام است. ، مذاکرات ایران و عربستان در بغداد و … توضیحاتی ارائه کرد که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

آخرین وضعیت پرونده هسته ای ایران چگونه است؟ آیا امیدی به توافق هست؟ مشکل اصلی کجاست؟

مذاکرات هسته ای در دولت قبل به دور ششم رفت و البته بسیاری انتظار دارند که دولت جدید مذاکرات را تعطیل کند، اما تصمیم دولت جدید ایران ادامه مذاکرات برای رسیدن به نتیجه ای است که بتواند منافع ایرانیان را تامین کند. مردم. ادامه دارد، اما نه به هر قیمتی و نه مذاکره ای برای مذاکره.

جمهوری اسلامی به دنبال مذاکرات فرسایشی نبوده است زیرا هم مقام معظم رهبری، هم وزیر امور خارجه و هم رئیس جمهور بارها اعلام کرده اند که ما به دنبال مذاکره برای رسیدن به نتیجه خوب هستیم، بنابراین جمهوری اسلامی با حسن نیت وارد مذاکره شد.

مردم در سراسر جهان می دانند که دولت ترامپ ناقض ترین دولت جهان در معاهدات بین المللی بود، نه تنها در شورای امنیت سازمان ملل، بلکه در سایر کنوانسیون ها مانند محیط زیست و در بیشتر موارد، حتی در یونسکو، ترامپ ترک کرد. بدون پذیرش هیچ گونه مسئولیت بین المللی.

جمهوری اسلامی ایران با تمام این آسیب ها در خروج آمریکا و عدم اجرای این تعهدات؛ با تحمل، با اکراه مجددا وارد مذاکرات برجام شد و پیشنهادات خود را برای احیای برجام و بازگشت به میز مذاکرات هسته ای اعلام کرد.

اروپایی ها در این امر نقش مهمی داشتند، به ویژه هماهنگ کننده مذاکرات در اتحادیه اروپا و ایران که با حسن نیت این مذاکرات را دنبال کردند، هرچند که مذاکرات قبل از سال نو در وین وقفه ایجاد شد و در واقع آمریکایی ها. همان وعده ها را داد متأسفانه در مذاکرات اخیر وین اقدامی نکردند و به قول ما باز هم این کار را کردند.

ما معتقدیم که به دلیل حضور آقای مورا به عنوان مذاکره کننده و هماهنگ کننده اتحادیه اروپا، مذاکرات متوقف نشده و ادامه دارد، اما به شکلی دیگر ادامه دارد. و مکاتبات غیر کاغذی بین ما و ایالات متحده در وین امروز نیز ادامه دارد.

اگر آمریکایی‌ها به وعده‌ها و حرفه‌هایی که در مذاکرات وین داده‌اند، خودشان عمل کنند و تصمیم جدی سیاسی بگیرند و حاضر باشند به شورای امنیت سازمان ملل برگردند، هیچ مانع جدی از سوی جمهوری اسلامی وجود ندارد.

آیا موضوع تامین امنیت آمریکا در برجام همچنان نقطه کانونی سوء تفاهم و توافق است؟ در مورد عدم ضمانت بیشتر توضیح دهید. بازه زمانی ایران چیست و آمریکا چه می گوید؟

چیزی در این متن می بینیم که نشان می دهد این تضمین ها با خروج ترامپ کافی نبود. ما در ایران ضرب المثلی داریم که می گوید نباید از یک سوراخ دو بار گزیده شویم، دو بار ملت آسیب نبیند، بنابراین تمام تلاش مذاکره کنندگان ما در دور اخیر مذاکرات، هزینه های خروج آمریکا از برجام است. مذاکرات برای بار دوم باید به گونه ای باشد که برای آمریکایی ها پول دربیاوریم، نه اینکه اگر جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود عمل نکند، این نکته نکته مهمی در مذاکرات است که فکر می کنم در آن پیشرفت کرده اند. به نوعی و به جایی رسیده ایم که هر دو طرف از اروپایی ها و آمریکایی ها رضایت نسبی دارند. نکته بعدی که باید بگویم این است که مراحل بعد از توافق اولیه وجود دارد. این مراحل حدود ۱۴۵ تا ۱۶۰ روز طول کشید و هر دو طرف همدیگر را راستی آزمایی کردند، مثلاً بعد از اینکه مذاکرات به نتیجه رسید و توافقات اولیه را انجام دادیم، جمهوری اسلامی ایران قرار بود اقدامات اولیه را انجام دهد. و علیه آمریکایی ها قرار گرفت اقداماتی انجام دهید، مثلا غنی سازی ۶۰ درصد را متوقف کردیم، اما ۲۰ درصد را نگه داشتیم، از طرفی آمریکا فروش نفت و بازگشت ارز به جمهوری اسلامی ایران را تضمین کرد و در مراحل بعدی، اقدام مجدد توسط هر دو. این کشور تمام شد، بنابراین در این فرصت در صورت مشاهده نقض عهد از سوی آمریکا نتوانستیم به تعهد خود عمل کنیم، در حالی که در دور اول ایران، ایران به طور کامل به تعهدات خود عمل کرد بدون اینکه طرف مقابل به تعهدات خود در برجام عمل کند. رشته. بنابراین، تضمین بسیار مهم است.

اما نکته ای که به نظر من باعث توقف مذاکرات شده است، نبود اراده سیاسی از سوی آمریکایی ها برای بازگشت به برجام است. فشارها بر دولت آمریکا هر زمان که مذاکرات به موفقیت نزدیک می شود، برخی از شرکای آمریکا در منطقه به ویژه رژیم صهیونیستی در لابی های آمریکا و فشارهایی که می توان بر دولت آمریکا وارد کرد حتی این فشارها. در داستان. خرابکاری هایی که در نطنز انجام می شود و ترورهایی که در ایران می شود همه برای ضربه زدن به مذاکرات است.

FTO و FTN و برخی از ضمانت ها و برخی جزئیات نحوه انجام محاکمات از جمله مواردی است که هنوز بین ما و آمریکایی ها حل نشده است.

آیا موضوع خروج سپاه پاسداران از لیست تحریم ها همچنان شرط توافق ایران با ۱+۵ است؟

توانمندی های هسته ای جمهوری اسلامی برگ برنده ما در مذاکرات است، برجام از کجا آمد؟ برجام از آنجا شکل گرفت که برخی کشورهای غربی از عنوان جهان استفاده نکنند، این عنوانی است که آمریکا از آن استفاده می کند. جهان نگران فعالیت های هسته ای است! نه، دنیا نگران این موضوع نیست. دوستان ما از فعالیت های هسته ای ما آگاه هستند، برخی کشورهای غربی نگران هستند، بنابراین توان هسته ای بهترین کارت ما در مذاکرات است. خدا را شکر در جمهوری اسلامی ایران، ما در فعالیت های صلح آمیز هسته ای، البته آمریکایی ها، وضعیت بسیار خوبی داریم. و غربی ها فعالیت های صلح آمیز برنامه هسته ای ما را رد نمی کنند بلکه می خواهند با عناوین دیگری آن را به جهانیان معرفی کنند که بحمدالله سفرا و مقامات دولتی ما به جهانیان نشان داده اند که اکثر کشورها و ملت های آزاد ما هستند. اطمینان از فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران.

حذف سپاه از لیست تروریست ها موسوم به FTO و موضوع دیگری که لیست قرمز تحریم ها علیه اشخاص حقیقی و حقوقی ماست، یعنی FTN، هم تضمین ها و هم برخی مسائل جزئی تر که در حال حاضر بین ما و ما حل نشده است. آمریکایی ها. جمهوری اسلامی نظرات خود را خیلی سریع و بسیار واقع بینانه و البته با حسن نیت بیان کرده است به این امید که بتوانیم در برجام به توافقی برسیم که منافع جمهوری اسلامی ایران را تامین کند. توضیح دادم، در پاسخ به سوال قبل، آمریکایی ها بارها و بارها در آسیب نقش داشتند و جمهوری اسلامی از مواضعی که اتخاذ کرد، FTO و FTN و برخی ضمانت ها و برخی جزئیات چگونگی تایید را انجام دهید اینکه آمریکایی ها اگر بخواهند می توانند این مرحله را پشت سر بگذارند و تسلیم فشارهایی که هستند نشوند.

گزارش آژانس این روزها در رسانه ها دست به دست می شود و مدعی است ایران غنی سازی را چند برابر کرده و همچنین پاسخی به برجام نداده است. واقعیت داستان چیست؟

به ندرت اتفاق می افتد که مستقیماً با کشورها به صورت فنی و کارشناسی برخورد شود، متأسفانه بیشتر گزارش ها از آژانس سیاسی است. تقریباً در پایان مذاکرات وین؛ جمهوری اسلامی خواستار روشن شدن پرونده ما با آژانس بین المللی انرژی اتمی در مذاکرات وین شد. در واقع در همان مذاکرات قبلی که در برجام انجام شد، توانستیم چند مورد خود را در جریان مذاکرات برجام حل کنیم. این بار جمهوری اسلامی این موضوع را مطرح کرد که باید بهانه برخی گزارش های آژانس از برخی نقاط جمهوری اسلامی مشخص شود، اما آژانس مدعی شد که مذاکرات وین یک مذاکرات سیاسی بوده در حالی که آژانس یک مرکز فنی است. و کارشناس است پس اجازه دهید بحث های آژانس و سازمان انرژی اتمی ایران خارج از مذاکرات وین دنبال شود.

در سفر آقای گروسی به تهران، بیانیه مشترکی صادر شد، البته بیانیه مشترک امضا نشد و در واقع نظرات دو طرف را بیان کرد، جایی که قرار بود آژانس سؤالات خود را از ایران اعلام کند و به جمهوری اسلامی ایران پاسخ داده شد. هفته برای پاسخ به این سوالات و اگر آژانس سوالی دارد یا باز هم ابهامی در پاسخ های جمهوری اسلامی دارد.

سه دور گفتگوی حضوری توسط کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران با همکاران سازمان انرژی اتمی برگزار شد. جمهوری اسلامی نیز پاسخ های مستدلی به این پرسش ها ارائه کرد. البته لازم به ذکر است که آقای گروسی همان گزارشی را که آژانس در یکی دو روز گذشته در پارلمان اروپا ارائه کرده بود ارائه کرد. در عین حال جمهوری اسلامی به آژانس یادآور شد که آژانس هنوز پاسخ ایران به جمهوری اسلامی را نشنیده است، پس چگونه حکم و قضاوت را صادر کردید که در واقع نشان می دهد که آژانس به دنبال حقیقت نیست بلکه سیاسی است. گزارش. این آژانس بدون شک در این گزارش تحت تأثیر آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار دارد.

جمهوری اسلامی در تمامی مذاکرات همواره به عوامل و کارشناسان آژانس تاکید کرده است که در مذاکرات تحت تاثیر رژیم صهیونیستی قرار نگیرند و اطلاعات جمهوری اسلامی را در اختیار کشورهای متخاصم جمهوری اسلامی قرار ندهند. من اینجا شاهد این هستم که مخاطبان این برنامه توجه کنند که ترور دانشمندان هسته ای ما از کجاست که اطلاعات دانشمندان هسته ای را به رژیم صهیونیستی می دهد. من قصد ندارم اینجا کسی را متهم کنم، اما همه دنیا می دانند این مسائل از کجا آمده است. امضا نکردند و نشان دادند رژیم صهیونیستی می تواند بر گزارش های آژانس تاثیر بگذارد که این اولین بار نیست که آژانس گزارش سیاسی و بیانیه سیاسی علیه جمهوری اسلامی منتشر می کند.

ایران نشان داده است که یکی از متعهدترین کشورها در تعهدات بین المللی خود است. ما سعی کرده ایم پاسخ های کارشناسی و فنی بدهیم، اما تسلیم فشارهای سیاسی آژانس و کشورهای غربی و ترویکای اروپایی نخواهیم شد و تاکنون نشان داده ایم که فشار رژیم صهیونیستی بر گزارش های سیاسی آژانس و آژانس بین المللی انرژی اتمی است. در اراده سیاسی ایران کوچکترین تأثیری در دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای و منافع ملی ما نخواهد داشت و من از این فرصت استفاده می کنم و به آژانس اطلاع می دهم که به نتیجه مطلوب خود نخواهد رسید.