سیستم آمیتیس، رقابت، انحصار یا تسهیل؟


«نشست بحث چالش های بیمه مرکزی آمیتیس و نقش نهادهای نظارتی مالی» صبح چهارشنبه ۱۷ تیرماه در محل اتاق بازرگانی تهران برگزار شد.

در این نشست فعالان انجمن بیمه تک و فین تک ایران در کنار اصحاب رسانه حضور داشتند. در این جلسه ایجاد سامانه آمیتیس توسط بیمه مرکزی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پیامدهای حضور این سامانه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

عدم حضور نمایندگان بیمه مرکزی در این جلسه نیز انتقاداتی را در پی داشت.

پیش از این انجمن فین تک در اطلاعیه ای اقدام بیمه مرکزی به عنوان نهاد نظارتی برای تشکیل شرکت و سامانه آمیتیس و همچنین رئیس هیئت مدیره انجمن فین تک و مدیران عامل استارت آپ های بیمه را غیرقانونی خوانده بود. مخالفت خود را با آن اعلام کرده بودند. ایجاد انحصار و تصدی برای این نهاد دولتی یکی از پیامدهای منفی این اقدام است که باعث از بین رفتن نوآوری و ایجاد چالش های زیادی برای بخش خصوصی فعال در صنعت بیمه می شود.

محمدرضا راوند، دبیرکل سازمان ملی کارآفرینی کشور پس از اشاره به چگونگی شکل گیری این سامانه، گفت: این شرکت بدون موافقت بیمه ها تشکیل شده است. این اقدام برخلاف سخنان وزیر اقتصاد برای توسعه کارآفرینی در کشور بوده و موجب دلسردی کارآفرینان خواهد شد.

به گفته وی، این اقدامات اقتصاد دانش بنیان را آسیب پذیر می کند.

در ادامه این نشست مصطفی نقی پورفرد دبیر انجمن فین تک با انتقاد از اقدامات علیه کسب و کارهای فین تک گفت: فین تک ها می توانند عقب ماندگی اقتصاد سنتی را جبران کنند در حالی که اقدامات علیه این کسب و کارها یک ترمز است. ” اقتصاد دیجیتالی است و تشکیل سامانه آمیتیس یکی از این اقدامات است.

وی در ادامه به آماری از رتبه کشور در کسب و کار اشاره کرد و گفت: در گزارش WIPO منتشر شده توسط GII، ایران رتبه ۶۰ سهولت راه اندازی کسب و کار در جهان را به خود اختصاص داده است که بر اساس این گزارش، ایران رتبه ۱۲۹ راه اندازی کسب و کار را دارد. و از نظر کیفیت نظارتی در رتبه ۱۳۰ قرار دارد، در حالی که ایران در شاخص نیروهای مهندسی رتبه سوم جهان را دارد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مذاکرات انجام شده با صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی و خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی در مجموع مثبت بوده و از وزیر اقتصاد خواست تا وارد حوزه فین تک شود و دستوری در خصوص این موضوع ارائه کند. چارچوب فین تک در کشور به جای مقابله با نوآوری، باید از این حوزه حمایت کند تا رتبه ایران در حوزه کسب و کار ارتقا یابد.

محمدمهدی شریعتمدار، رئیس هیئت مدیره انجمن فین تک نیز پس از انتقاد از ورود نهاد ناظر گفت: جایی که نهاد مسئول نظارت و تنظیم وارد بازار می شود، بازار است. نهاد نظارتی اختیار دارد، قانون می گذارد، جریمه می کند، فعالیت ها را متوقف می کند و… اگر قرار باشد این نهاد وارد هر سطحی از بازار شود، چه در طراحی و تولید محصول، چه در فروش عمده و خرده. می تواند قوانینی را تعیین کند که شما به عنوان یک شرکت رقیب نمی توانید با آن رقابت کنید و در سطح پایینی نگه داشته می شوید.”

وی در ادامه تصریح کرد: موضوع ارتباط فین تک با بیمه مرکزی موضوعی غیرقابل مذاکره است که اساسا قابل درک نیست.

محمدرضا فرهی مدیرعامل بیمه بازار به عنوان یکی از فعالان حوزه اینسورتک در این جلسه گفت: بحث ایجاد سوئیچ در سال هایی که آیین نامه بازاریابان آنلاین تدوین می شد مطرح شد. در عین حال گفتیم که این سوئیچ مانند ورود شما به وسط کار ما است و اگر قصد نظارت دارید باید این روند برعکس شود.»

وی افزود: حداقل ۹ مشکل این سامانه را به بیمه مرکزی ارسال کردیم و منتظر پاسخ بودیم اما پاسخی دریافت نکردیم. ما با اصل نظارت توسط دستگاه ناظر مشکلی نداریم، بحث ما این است که نهاد ناظر باید در چارچوب قوانین امره، قانون تجارت و سایر قوانین عمل کند، بنابراین موارد تصدی و انحصار از این قبیل است. به عنوان ورود نهاد ناظر به کسب و کارها، بی توجهی به مدل کسب و کار و کار ما و مواردی از این دست منجر به عدم شکل گیری اقتصاد دانش بنیان می شود».

بهاره شریفیان، مدیرعامل Bimah.com نیز در این جلسه گفت: بسیاری از فرآیندهای جاری و نوآوری های فناوری و فروش در بیمه ها با راه اندازی سوئیچ آمیتیس دچار مشکل می شوند، ما نمی گوییم که آمیتیس رقیب ما است و ما با حضور این شرکت مشکلی نداریم، اما اجبار بیمه مرکزی به همکاری با آن، شبهه انحصار را ایجاد می کند.

به گفته شریفیان، با راه اندازی آمیتیس سوییچ، بسیاری از فرآیندهای جاری و نوآوری های فناورانه و بازاریابی در فروش بیمه در استارت آپ ها دچار اختلال می شود.

حامد ولی پوری مدیرعامل ازکی در ادامه این جلسه گفت: زمانی که بحث سوئیچ بیمه مرکزی مطرح شد ابعاد این پروژه اصلا مشخص نبود و فقط به ما گفته شد که قرار است به شما کمک کنیم تا ما هم در آن زمان مخالفتی نداشتیم، به مرور زمان که با بیمه مرکزی مذاکره می کردیم، شاهد یک سری فعالیت ها در بیمه مرکزی بودیم که نشان دهنده همکاری نیست. به ما وعده داده شده بود.»

در این جلسه مدیران آیتول نسبت به سیاست بیمه مرکزی در راه اندازی سوئیچ اعتراض کردند.

سیستم آمیتیس

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟