دومینوی اشتباهات سیاست/بحران سوخت در سریلانکا


به گزارش شانا به نقل از روزنامه دنیای اختاز، آمارها حاکی از آن است که ذخایر ارزی این کشور به کمتر از ۵۰ میلیون دلار کاهش یافته است و همین موضوع باعث شده تا دولت این کشور فروش سوخت به خودروهای شخصی را ممنوع کند. سریلانکا با بدترین بحران اقتصادی ۷۰ سال اخیر مواجه است و افزایش تورم و کمبود سوخت و مواد غذایی باعث شد مردم این کشور روز شنبه در اعتراض به وضعیت وخیم اقتصادی کاخ ریاست جمهوری سریلانکا را اشغال کنند.

وضعیت کنونی سریلانکا نتیجه عوامل مختلف داخلی و خارجی از جمله اشتباهات سیاستی دولت این کشور، اپیدمی کرونا و جنگ در اوکراین است. این عوامل باعث کاهش درآمدهای ارزی کشور شده و با افزایش قیمت حامل های انرژی، کسری تجاری آن به حدی افزایش یافته که نمی تواند کالاهای مورد نیاز خود را وارد کند. این وضعیت ثبات سیاسی این کشور را نیز دچار مشکل کرده است. برخی از منتقدان دولت پرداخت بدهی های مربوط به سرمایه گذاری های زیرساختی چین در این کشور را یکی از دلایل اصلی کاهش منابع ارزی این کشور می دانند. نرخ تورم سریلانکا در ماه ژوئن به بیش از ۵۴.۶ درصد رسیده است و سطح قیمت مواد غذایی افزایش ۸۰ درصدی را تجربه می کند. سرنوشت این کشور را می توان هشداری مهم به کشورهایی دانست که رویه های مشابهی را در سیاست های اقتصادی خود در پیش گرفته اند.

دومینوی اشتباهات سیاست/بحران سوخت در سریلانکا

یکی از انتقادات مهم رئیس جمهور سریلانکا، برنامه وی برای کاهش مالیات در سال ۲۰۱۹ است. راجاپاکسا از پذیرش نیاز به کاهش هزینه های دولت و افزایش مالیات برای کمک به سریلانکا برای جلوگیری از وضعیت اقتصادی دشوارتر خودداری کرد و نرخ های مالیات را کاهش داد. کشور. این مشکل باعث شد سطح درآمد دولت سریلانکا به میزان قابل توجهی کاهش یابد. به گفته وزیر دارایی این کشور، این کاهش مالیات باعث شده است که دولت سالانه ۱.۴ میلیارد دلار از درآمد خود را از دست بدهد. پیش از این و از سال ۲۰۰۹، سیاست دولت سریلانکا به جای تولید صادرات محور، بر بازارهای داخلی متمرکز بود. این رویکرد منجر به این شد که در حالی که هزینه های واردات کشور در حال افزایش بود، درآمد صادرات تغییر چندانی نداشت. کاهش درآمدهای دولت به همراه این افزایش هزینه ها باعث شد تا سریلانکا از کسری تجاری ۳ میلیارد دلاری رنج ببرد.

نتیجه آشکار کاهش درآمدهای دولت و کاهش ذخایر ارزی سریلانکا ناتوانی در واردات کالاهای ضروری مانند سوخت و مواد غذایی است. در پایان سال ۲۰۱۹، ذخایر ارزی سریلانکا ۷.۶ میلیارد دلار اعلام شد. تا مارس ۲۰۲۰ این رقم به ۱.۹ میلیارد دلار کاهش یافت و اخیراً دولت این کشور اعلام کرده است که تنها ۵۰ میلیون دلار ذخیره ارزی دارد.

با اعلام اینکه دولت سریلانکا تنها برای یک روز ارز کافی برای واردات سوخت دارد، فروش سوخت به خودروهای شخصی ممنوع شد. وزیر انرژی سریلانکا اعلام کرد که این کشور فقط برای پنج روز سوخت کافی دارد. سریلانکا با بدترین بحران اقتصادی از زمان استقلال خود مواجه است. روز چهارشنبه نخست وزیر سریلانکا در یک سخنرانی اعلام کرد که اقتصاد این کشور کاملاً سقوط کرده است و میلیون ها نفر با کمبود غذا، سوخت و برق دست و پنجه نرم می کنند. جنگ در اوکراین و افزایش قیمت نفت در جهان به مشکلات سریلانکا دامن زده است.