گشت ویژه علیه کارتخوان ها و حساب های اجاره ای – اقتصاد برتر


سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی گشت ویژه ای را علیه دستگاه های کارتخوان و حساب های اجاره ای آغاز کردند. هدف از این اقدام جلوگیری از فرار مالیاتی است. مالیات از کارت به کارت به حساب فروشندگان دریافت می شود.

تهران – اختازبرتر – ۲۰ تیر ۱۴۰۱

به گزارش #تبادل_اقتصادی به نقل از بانک اول، اقدامی که باعث شده برخی از کسب و کارها از خریداران و مشتریان خود بخواهند به جای استفاده از دستگاه کارتخوان در فروشگاه ها، اقدام به انتقال وجه با کارت کنند. داوود منظور، رئیس سازمان مالیاتی در واکنش به این اقدام اعلام کرد که کارت به کارت نیز مالیات فروشنده محسوب می شود. همزمان مدیرعامل شرکت شاپرک از غیرفعال شدن ۳۵۰ هزار دستگاه کارتخوان فروشگاهی به دلیل ثبت نشدن در سامانه مالیاتی خبر داد و یک مقام انتظامی نیز از غیرفعال و مسدود شدن برخی حساب های بانکی خبر داد.

رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به اجرای قانون جدید مالیاتی پایانه های فروشگاهی اعلام کرد: از سال گذشته ساماندهی سامانه انتقال وجه و شفاف سازی انتقال وجه به مشمولان در دستور کار قرار گرفت و درگاه های پرداخت نیز در دستور کار قرار گرفت. و پایانه های فروشگاهی در فایل ها گنجانده شده است ما تقریباً به طور کامل مالیات را متصل کرده ایم و ۷.۲ میلیون دستگاه پرداخت به پرونده های مالیاتی متصل شده است. وی افزود: ۳ میلیون دستگاه پرداخت دستگاه های خود را ابطال و غیرفعال کرده اند، در حال حاضر یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه پرداخت بلاتکلیف هستند که با دستور بانک مرکزی در یک ماه آینده غیرفعال خواهند شد.

  • تفکیک حساب های شخصی و تجاری

منظور با اشاره به تفکیک حساب های شخصی و تجاری اعلام کرد: زمانی که پایانه های فروشگاهی را ساماندهی کردیم متاسفانه برخی فعالان اقتصادی مردم را متضرر کردند. زیرا افراد مجبور بودند به جای استفاده از این پایانه ها، مبلغ مورد نظر را از کارت به کارت یا حساب به حساب دیگر انتقال دهند، اما با تفکیک حساب های شخصی و تجاری، با حساب های تجاری مانند پایانه های فروشگاهی رفتار می کنیم که نشان دهنده فعالیت است. به صرفه خواهد بود. بانک مرکزی ظرف یک ماه آینده آیین نامه تفکیک حساب های تجاری و شخصی را ابلاغ می کند. کسانی که بیش از تعداد و مقادیر مشخصی در ماه از حساب های شخصی خود برای تجارت استفاده می کنند، به عنوان حساب های تجاری یا مشکوک تجاری شناسایی می شوند و ما نیز از این حساب ها مالیات می گیریم.

  • مسدود شدن دستگاه های کارتخوان جدی شد

در عین حال کاظم دهقان مدیرعامل شاپرک با اشاره به بلاتکلیفی یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه کارتخوان فاقد پرونده مالیاتی گفت: امروز ۳۵۰ هزار دستگاه کارتخوان غیرفعال می شوند و در ۳ مرحله بعدی تمامی پایانه هایی که ضمیمه نشده اند. فایل های مالیاتی در ماه آینده غیرفعال خواهند شد. بر اساس الزامات ماده ۱۱ قانون پایانه فروشگاه های سامانه مودیان، بانک مرکزی موظف است نسبت به ساماندهی، ایجاد کد منحصربفرد و ظرفیت ثبت مالیاتی برای کلیه پذیرندگان و دارندگان درگاه های پرداخت اعم از دستگاه های کارتخوان و درگاه های پرداخت آنلاین اقدام کند. وی افزود: از ۱.۵ سال قبل با هماهنگی سازمان امور مالیاتی زیرساخت های لازم فراهم شد و برنامه ریزی ها طی فرآیندی طولانی و پیچیده آغاز شد و به گفته دهقان، دغدغه اصلی بانک مرکزی در این زمینه این است که نکند. باعث اختلال در کسب و کار مردم و گیرندگان شود.

مدیرعامل شاپرک تاکید کرد: امیدواریم صاحبان این دستگاه ها بلافاصله قبل از غیرفعال شدن در تاریخ تعیین شده، مدارک پرونده مالیاتی خود را تحویل و تکمیل کنند. همچنین تمهیدات لازم برای فعال سازی مجدد پایانه های مسدود شده انجام شده است که گیرنده اقدام می کند. وی افزود: هشت میلیون و ۳۰۰ هزار پایانه الحاقی (کارت خوان، اینترنت و پایانه سیار) داریم که از این تعداد ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار پایانه فعال و کار می کنند و ۸۰۰ هزار پایانه الحاقی غیرفعال داریم که در راه فعال سازی مجدد هستند.