افزایش انفجاری بیماران سرپایی کرونا / زمان رسیدن به اوج موج هفتم


پیام طبرسی در گفت‌وگوی اینستاگرامی که بعدازظهر سه‌شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۱ از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شد، گفت: از هفته گذشته شاهد افزایش تعداد بیماران سرپایی مبتلا به کرونا بوده‌ایم. در اورژانس های بیمارستانی، به طوری که این افزایش موارد انفجاری بوده است.

وی افزود: سه هفته پیش تعداد مراجعات به اورژانس بیمارستان مسیح دانشوری ۱۰ تا ۲۰ نفر در روز بود که ۵۰ درصد آنها مبتلا به کرونا نبودند. با این حال شب گذشته ۱۱۳ نفر در اورژانس بیمارستان مسیح دانشوری بستری شدند که افزایش ۶ برابری را نشان می دهد.

طبرسی با عنوان این مطلب که بستر جدید به سرعت در حال افزایش است، ادامه داد: باید تا ۱۰ روز آینده منتظر بمانیم تا بتوانیم درباره وضعیت بستری ها اظهار نظر کنیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: مهم ترین خطر زیرسویه جدید Omicron سرایت آن به افرادی است که بیماری های زمینه ای دارند و باعث افزایش بستری شدن و مرگ و میر می شود.

طبرسی در خصوص کشنده بودن زیرلایه جدید گفت: هنوز نمی توانیم در این مورد اظهار نظر کنیم و باید منتظر ماند تا ببینیم چه می شود.

وی تاکید کرد: آنچه مسلم است پراکندگی این زیرسویه بسیار بیشتر از سویه های قبلی است.

طبرسی گفت: علت اینکه اکثر بیماران به صورت سرپایی درمان می شوند به دلیل واکسن هایی است که قبلا تزریق شده و از عوارض و مرگ و میر جلوگیری می کند.

این فوق تخصص بیماری های عفونی و گرمسیری ادامه داد: درگیری ریوی در سویه جدید نسبت به امواج قبلی کمتر است.

وی با عنوان این مقاله که واکسن از عفونت جلوگیری نمی کند، افزود: واکسن از بیماری شدید و مرگ جلوگیری می کند.

طبرسی نوبت سوم را دوز کلیدی واکسن کرونا عنوان کرد و گفت: کسانی که واکسن نخورده اند هر چه سریعتر واکسن را تزریق کنند.

وی با بیان اینکه علائم بیماری شبیه سرماخوردگی و شامل تب، بدن درد، ضعف و … است، افزود: وقتی وارد موج جدید می شویم همه موارد را کرونا فرض می کنیم.

طبرسی با عنوان این مطلب که بین یک تا یک ماه و نیم طول می کشد تا بیماری بالا و پایین شود، گفت: تا ۱۰ روز دیگر مشخص می شود که آیا به اوج موج جدید بیماری رسیده ایم یا خیر. .