سرنوشت فولاد ازنا در هاله بلاتکلیفی است/احتمال تملک پروژه توسط بانک! – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه استان ها: طرح های نیمه تمام صنعتی در لرستان یکی از معضلات اقتصاد و اشتغال این استان محسوب می شود، طرح ها و پروژه هایی که طی چند سال از افتتاح آن در چند قدمی افتتاح متوقف شده است.

پروژه ای در آستانه ۲۰ سال

این طرح های نیمه تمام صنعتی و تولیدی در لرستان باعث ناامیدی مردم شده است چرا که با افتتاح و بهره برداری از آنها می توان زمینه اشتغال خوبی را در استان فراهم کرد.

لرستان همواره جزو استان های بیکاری کشور بوده است و اگر برخی از این پروژه های نیمه تمام صنعتی و اقتصادی لرستان به مرحله افتتاح برسد، شاید بخشی از زخم ملتهب بیکاری در این استان التیام یابد.

یکی از خواسته های مردم شهر در باره فعال سازی کارخانه فولاد در باره او بیش از ۱۹ سال است که فقط وعده، مجوز اولیه کارخانه فولاد را شنیده است در باره در سال ۱۳۶۰ صادر و فعالیت رسمی ساخت این کارخانه در سال ۱۳۶۳ آغاز شد و قرار بود این واحد صنعتی که یکی از پروژه های مهم استان لرستان در این حوزه محسوب می شود، ظرفیت تولید سالانه یک میلیون نفر را داشته باشد. و ۲۰۰ هزار تن ورق در فاز اول و ۷۰۰ هزار در سال. تن فولاد در فاز دوم وارد چرخه فعالیت می شود.

سرنوشت فولاد ازنا در هاله ای از بلاتکلیفی است/ پروژه بازگشت به نقطه اول!

این طرح صنعتی برای لرستان و اهالی آن ارزشمند است زیرا بهره برداری از آن می تواند به طور مستقیم برای ۱۵۰۰ نفر در یکی از بیکارترین استان های کشور ایجاد اشتغال کند که رقمی جدا از اشتغال غیرمستقیم این واحد صنعتی است.

از طرفی مجتمع فولاد در باره در صورت بهره برداری کامل می تواند از خروج سالانه میلیون ها دلار ارز از کشور جلوگیری کند و از این حیث یکی از مهمترین واحدهای صنعتی کشور محسوب می شود و این در حالی است که وضعیت آن همچنان پابرجاست. در هاله ای از عدم قطعیت

صاحب فولاد در باره در زندان است

بهمن جعفری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در گفت وگویی برو با خبرنگار مهر بیان کرد که مجتمع فولاد در باره در مرحله اول ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی انجام شده است.

وی در ادامه سخنان خود گفت: اکنون مالک این مجتمع در مراجع قضایی مسائل حقوقی دارد و این مسائل حقوقی مربوط به این مجتمع فولادی است. در باره ربطی ندارد، گفت: این مسائل حقوقی نیز تامین ارز و سایر سرمایه گذاری ها در کشور است.

سرنوشت فولاد ازنا در هاله ای از بلاتکلیفی است/ پروژه بازگشت به نقطه اول!

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با تاکید بر اینکه مالک این مجتمع هم اکنون در زندان اوین به سر می برد، اظهار داشت: برای مجتمع مدیرعامل انتخاب کرده اند.

تایید سفر دولت گار گوشا می توان

جعفری با بیان اینکه بر اساس مصوبه ای که در سفر رئیس جمهور به استان در نظر گرفته شد، دو موضوع در رابطه با این مجموعه مطرح شد، افزود: تمدید مدت مشارکت این مجموعه از موارد مطرح شده در به این دلیل که مجتمع فولاد در باره نزدیک به ۱۶۳ میلیون دلار تسهیلات ارزی زیرمجموعه بانک صنعت و معدن دریافت کرده و همچنان در مرحله مشارکت است.

وی بیان کرد: یک بار در سال ۱۳۸۹ مدت حضور این مجموعه در هیات وزیران تمدید شد، اما با توجه به اینکه این دوره مشارکت به پایان رسیده، مقرر شد بر اساس مصوبه سفر رئیس جمهور، بحث و بررسی شود. مجددا در شورای اقتصاد در خصوص تمدید دوره. مشارکت آن انجام شود.

سرنوشت فولاد ازنا در هاله ای از بلاتکلیفی است/ پروژه بازگشت به نقطه اول!

امکان دستیابی به فولاد در باره توسط بانک

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در ادامه با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط قانونی پیش آمده مالک این مجتمع یکی از «ابر بدهکاران بانک» محسوب می شود، ادامه داد: در سال های گذشته چندین مورد شرکت‌های بزرگ فولاد کشور مانند فولاد مبارکه نیز طرح ورود پیدا کرده‌اند اما مالک این مجموعه را تحویل نداده است.

جعفری تصریح کرد: در نهایت با توجه به بازدیدی که مدیرعامل بانک صنعت و معدن و اعضای هیات مدیره بانک از این مجموعه داشته اند، مقرر شد در صورت امیدواری به ادامه این پروژه، آخرین وضعیت این پروژه بررسی شود. کار و مالک تکلیف را تعیین خواهد کرد. در صورت امکان کار را ادامه می دهند وگرنه تملک می کنند.

سرنوشت فولاد ازنا در هاله ای از بلاتکلیفی است/ پروژه بازگشت به نقطه اول!

انتقاد امام جمعه از بلاتکلیفی طرح

این سخنان در حالی مطرح می شود که اخیرا حجت الاسلام «علی سپهوند» امام جمعه در باره وی با انتقاد از عدم تعیین تکلیف این مجتمع صنعتی تصریح کرد: از رئیس کل دادگستری استان انتظار داریم برای برنامه ریزی پروژه فولاد با قوه قضائیه رایزنی کند. در باره از عدم قطعیت

جلوی روز جمعه در باره با اشاره به عدم قطعیت مداوم کارخانه فولاد در باره وی افزود: واقعا حیف است که این همه سرمایه در این پروژه به کار گرفته شده اما همچنان بلاتکلیف و تعطیل است.

حجت الاسلام سپهوند افزود: پیش بینی می شود مشکل مجتمع فولاد مراحل قانونی را طی کند. در باره به هر نحوی حل شود

سرنوشت فولاد ازنا در هاله بلاتکلیفی است/احتمال تملک پروژه توسط بانک!

آیا وعده دهه فجر محقق می شود؟

همچنین این سخنان در حالی مطرح می شود که «حسین گودرزی» نماینده مردم است سلام و در باره وی در مجلس شورا با رونمایی از وعده ای جدید از آغاز به کار این طرح صنعتی در دهه فجر ۱۴۰۱ خبر داد.

وی در بازدید از این پروژه صنعتی گفت: ۱.۵ سال از اولین بازدید من از این مجموعه می گذرد، حدود ۷۰ تا ۸۰ جوان در این کارخانه مشغول به کار هستند و بدون حضور نیروهای خارجی، شرکت در حال راه اندازی است. هستند.

نماینده مردم سلام و در باره وی با اشاره به نیاز شهر به تکمیل این پروژه صنعتی خطاب به کارگران این پروژه در شورای اسلامی گفت: برای رفع مشکلات در کنار شما هستیم، مهمتر از همه خدا با ماست، برنامه زمانبندی داریم با مسئولان پروژه در دهه فجر ۱۴۰۱ خط تولید این پروژه آغاز به کار خواهد کرد.

سرنوشت فولاد ازنا در هاله بلاتکلیفی است/احتمال تملک پروژه توسط بانک!

آب پاک استانداری دست مردم است!

همچنین «فرهاد زویار» استاندار لرستان اولین نکته را از پسرفت این پروژه خبر داد و گفت: این طرح صنعتی با مشکلات قانونی مواجه شده است.

وی در گفت و گوی تلویزیونی صدا و سیمای مرکز لرستان گفت: فولاد. در باره آماده تحویل بود اما به دلیل اختلافات حقوقی به همان نقطه برگشتیم، نه خوشبین هستم و نه بدبین، اما پیگیری می کنیم چون نمی توانیم افراد واقعی را مجبور کنیم، اما از ابزار و امکانات خودمان برای راه اندازی استفاده می کنیم. باید با همکاری افراد، قوه قضائیه و قوه مجریه پیگیری شود.