شورای روابط اروپا: پیمان نظامی تل آویو با اعراب خلیج فارس شکست خواهد خورد


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، اندیشکده «شورای روابط خارجی اروپا» در تحلیلی از سفر «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا به فلسطین اشغالی و طرح تشکیل دفاع مشترک. بین رژیم موقت صهیونیستی و برخی کشورهای عربی منطقه نوشت: پیمان نظامی بین رژیم ) اسرائیل و کشورهای عربی خلیج فارس به سرنوشت نقشه های شکست خورده دولت ترامپ دچار خواهند شد.

بر اساس بخشی از این گزارش که روز چهارشنبه منتشر شد، علیرغم گمانه زنی های جنون آمیز در مورد یک پیمان نظامی رسمی بین اسرائیل و کشورهای عربی خلیج فارس، این ابتکار ممکن است به سرنوشتی مشابه با طرح های شکست خورده دولت دچار شود. ترامپ برای ایجاد یک اتحاد استراتژیک خاورمیانه به آن علاقه نشان داد. در حالی که اعضای بالقوه این ائتلاف از تقویت همکاری امنیتی منطقه‌ای استقبال می‌کنند، برداشت‌ها و اولویت‌های متفاوت تهدیدات در مورد ایران احتمالاً مانع هماهنگی مؤثر میان آنها خواهد شد.

* تلاش اعراب منطقه برای تنش زدایی با ایران

بر اساس این گزارش، همه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ایران را یک تهدید عینی نمی دانند. حتی کشورهایی مانند عربستان سعودی و امارات اخیراً به دنبال کاهش تنش با ایران از طریق تعامل دیپلماتیک و در مورد امارات متحده عربی، افزایش روابط اقتصادی بوده‌اند. اردن که در سال ۱۹۹۴ یک معاهده صلح با اسرائیل امضا کرد، در درجه اول نگران پتانسیل توافق ابراهیم برای تضعیف راه حل دو دولتی بین اسرائیل و فلسطین است. مصر نیز از حمایت از هرگونه اقدام امنیتی ضد ایرانی خودداری کرد و حتی درخواست عربستان برای حمایت از یمن را رد کرد. مراکش نیز امنیت خود را از دریچه رقابت با الجزایر و ایران دور از خود می بیند.

* بی میلی اعراب به اشتراک گذاری داده های نظامی

بخش دیگری از تحلیل بیان می کند که حتی ایده ساده تر یک سیستم یکپارچه پدافند هوایی منطقه ای در قالب چندجانبه دشوار خواهد بود. ایالات متحده ایده دفاع موشکی یکپارچه شورای همکاری خلیج فارس را برای بیش از یک دهه ترویج کرده است، اما بی میلی عمیق در میان رهبران عرب خلیج فارس برای به اشتراک گذاشتن داده های نظامی حساس با یکدیگر مانع از این تلاش شده است.

تلاش برای افزایش توان دفاعی کشورهای حاشیه خلیج فارس به خودی خود چیز بدی نیست، به ویژه اگر تضمین های امنیتی بیشتری برای آنها فراهم کند، اما اطمینان از تبدیل این همکاری امنیتی به یک اتحاد تهاجمی علیه ایران دشوار خواهد بود. با توجه به نقش اسرائیل و تمرکز آشکار آن بر ایران، تهران مطمئناً این موضوع را بررسی خواهد کرد.

این اندیشکده نوشت، به دور از تضعیف موقعیت منطقه‌ای و برنامه هسته‌ای ایران، همسویی نظامی اسرائیل و کشورهای عربی خلیج فارس می‌تواند تنش‌ها را در خاورمیانه افزایش دهد. تهران شاهد تلاش‌هایی برای ایجاد زیرساخت‌های نظامی در شبه جزیره عربستان خواهد بود که اسرائیل می‌تواند از آن به عنوان یک تهدید جدی حمله مستقیم انجام دهد. ایران احتمالاً با تسریع برنامه هسته‌ای خود و تشدید عملیات نظامی خود، از جمله به روش‌هایی که می‌تواند منافع غربی‌ها مانند نفتکش‌های انرژی به اروپا را هدف قرار دهد، تلافی خواهد کرد.

* فرار قطر و امارات از تحریم های ایران

این اندیشکده خطاب به مذاکرات عربستان و ایران با میانجیگری عراق نوشت که گفت وگو با میانجیگری عراق بین عربستان و ایران تاکنون موفقیت محدودی داشته است، اما تنش های منطقه ای را به میزان قابل توجهی کاهش داده و به برقراری آتش بس کمک کرده است. چند ماه در یمن. . در صورت ادامه گفتگوها، ایران و عربستان سعودی می توانند بر سر راه حلی دائمی تر برای مناقشه یمن به توافق برسند و دورنمای کاهش تنش منطقه ای گسترده تر را افزایش دهند.

در پایان این گزارش آمده است که امارات متحده عربی هم به دلیل ترس از تشدید تنش نظامی توسط تهران و هم به دلیل اینکه در موقعیت ایده آلی قرار دارد، می خواهد از کشیده شدن به موج جدید تحریم ها و فشارهای آمریکا علیه ایران جلوگیری کند. تبدیل شدن در مرکز تجارت گسترده با این کشور واقع شده است. قطر به نوبه خود فعالانه از مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران حمایت کرده و ممکن است آماده همکاری با تهران برای توسعه بیشتر میدان گازی مشترک خود باشد.

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید