قبوض سنگین در انتظار مشتریان با مصرف برق بالا – اقتصاد برتر


سخنگوی صنعت برق اعلام کرد: قبوض سنگین در انتظار مشترکان پرمصرف است; این هفته افزایش دمای کره زمین در کشور هفته بسیار سختی را برای صنعت برق رقم زد.

تهران – اختازبرتر – ۲۱ تیر ۱۴۰۱

به گزارش #اکونومیست به نقل از وزارت نیرو، مصطفی رجبی مشهدی در خصوص برنامه های وزارت نیرو برای تامین برق پایدار در تابستان امسال گفت: پس از دوره پیک بار در سال ۱۴۰۰، طرح تفصیلی توسط وزارت نیرو تدوین شد. انرژی که امروز شاهد نتایج آن هستیم. چرا که محدودیت تامین برق را در سال گذشته تجربه نمی کنیم. بر اساس این برنامه ۶۰۰۰ مگاواتی توسعه نیروگاهی، چه با راه اندازی نیروگاه جدید و چه با استفاده از ظرفیت نیروگاه های موجود، از آن برای بهبود توان استفاده کردیم و یکی دیگر از اقدامات خوب امسال تعمیرات نیروگاه های کشور بود. که تا قبل از پایان اردیبهشت ماه پایه، نیمه پایه و دوره نیروگاه ها به پایان رسیده است تا بتوانیم با ظرفیت و آمادگی بیشتر در خدمت مردم باشیم.

وی افزود: از سوی دیگر اقداماتی برای آماده سازی شبکه برق انجام شد و در حوزه مصرف، صنعت، کشاورزی و سایر بخش هایی که امکان مدیریت مصرف وجود داشت برنامه های خوبی انجام شد. تغییر ساعت اداری بسیار موثر بود. این هفته با گرمای سراسری شاهد افزایش مصرف برق هستیم به طوری که مصرف برق در روز گذشته به بیش از ۶۶ هزار و ۲۰۰ مگاوات رسید. در پی این افزایش مصرف، پیامک هشداری برای مشترکان بسیار پرمصرف که دو برابر الگوی مصرف برق تعیین شده دارند ارسال شد.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه اطلاع رسانی به منظور کاهش و مدیریت مصرف برق در هفته جاری و هفته آینده انجام می شود، افزود: در این روزهای گرم همکاری مردم به ویژه در ساعات اوج مصرف (۱۲:۰۰ الی ۱۸:۰۰) نیاز است. ) حداقل از وسایل برقی پرمصرف. همزمان از آنها استفاده نکنید و دمای کولرها را روی ۲۵ درجه به بالا تنظیم کنید، با انجام این دو کار ساده کمک زیادی به صنعت برق می کنند.

رجبی مشهدی با تشریح تاثیر طرح تشویق مشترکان کم مصرف و جریمه مشترکان پرمصرف بر پایداری شبکه برق کشور اظهار داشت: تاثیر اجرای این طرح در خرداد ماه تعجب آور بود. به طوری که بررسی ها نشان می دهد که تقریبا یک چهارم مشترکان خانگی از پاداش مدیریت مصرف بهره مند شده اند و تعداد مشترکان کم مصرف نیز کاهش یافته است. مشتریانی که زیاد مصرف می کنند باید بدانند که در صورت عدم کاهش مصرف و ادامه مصرف زیاد برق، قطعاً با قبوض سنگینی مواجه خواهند شد و حتی ممکن است در آینده مجبور شویم تامین برق را به این دسته از مشترکین محدود کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد: اگر امسال هموطنان به همکاری خوبی که با صنعت برق داشته اند ادامه دهند، قطعاً بتوانیم تابستان را با حداقل محدودیت یا بدون محدودیت پشت سر بگذاریم، به ویژه در مناطق گرمسیری که بدون برق برایشان دشوارتر است. با توجه به زمان رفع محدودیت های برق رسانی به بخش صنعت و کشاورزی، در سال جاری گشایش هایی در بخش صنعت به ویژه صنعت فولاد، سیمان و سایر بخش ها ایجاد کردیم تا خللی در برنامه تولید آنها ایجاد نشود. امکان برق رسانی به کلیه مشترکین را داشته باشد.

سخنگوی صنعت برق افزود: امسال وضعیت نسبت به سال گذشته که شهرک های صنعتی در دو روز هفته محدودیت داشتند و در بقیه ایام هفته بدون برنامه ریزی قبلی محدودیت داشتند، بسیار متفاوت است. امسال فقط یک روز یا حدود ۱۲ ساعت در هفته محدودیت تامین برق دارند. در بخش صنایع بزرگ نیز طبق برنامه به گونه‌ای عمل کرده‌ایم که خللی در تولید آنها ایجاد نشود و مشکلی در تنظیم بازار پیش نیاید که تاکنون اتفاق نیفتاده است و امیدواریم این اتفاق نیفتد. در روزهای آینده با اجرای این برنامه اتفاق می افتد.

رجبی مشهدی ادامه داد: با همکاری خوب مردم می توان رفع محدودیت های برق رسانی به بخش صنعت و کشاورزی را در ماه های مرداد و شهریور کاهش داد، بنابراین از مردم می خواهیم کاهش و مدیریت مصرف را فراموش نکنند. ساعات اوج مصرف روز و شب تا با برق پایدار از تابستان لذت ببرید. برای همه مشترکین کشور پشت سر بگذاریم.