قانون جدید مسیر چک برگشتی را مسدود می کند – اقتصاد برتر


مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: مهم ترین اثر اجرای قانون جدید چک بسته شدن مسیر سوء استفاده و چک های بلامحل است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ تیر ۱۴۰۱

علی خرسندیان گفت: قانون جدید برای دریافت کننده چک امنیت نسبی ایجاد می کند.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن با اشاره به اینکه قانون جدید چک آثار مثبتی دارد، تصریح کرد: بر اساس قانون، گیرنده چک می تواند از تمامی حساب های صادرکننده چک برای وصول آن استفاده کند و از امنیت نسبی برخوردار باشد. ذهن

خرسندیان تصریح کرد: بانک ها باید با سیستم های جدید تمرین بیشتری داشته باشند تا امور مربوط به چک های جدید در برنامه باشد. همچنین ممکن است استفاده از این چک های ماهیگیری برای افراد کمی زمان بر باشد، اما به نظر می رسد ارزش آن را داشته باشد زیرا ریسک زیادی را کاهش می دهد و افراد می توانند با رغبت بیشتری چک ها را مبادله کنند.

تحقق حاکمیت شرکتی

مدیرعامل بانک صنعت و معدن درباره اقدامات و دستاوردهای این بانک در حوزه بانکداری دیجیتال، بانکداری باز و تحقق حاکمیت شرکتی گفت: سال های گذشته سند تحول دیجیتال و چارچوب تحول دیجیتال به بانک ها ابلاغ شد، بنابراین که هر بانک با توجه به شرایط خود سند تحول دیجیتال را تهیه می کند.

وی افزود: خوشبختانه سند دیجیتال بانک صنعت و معدن در سال گذشته پس از مطالعات طولانی و تشکیل کارگروه های لازم، به عنوان متولی ایجاد تحول دیجیتال به تایید وزارت اقتصاد رسید. سندی که در حال حاضر در چارچوب برنامه ۵ ساله آن را دنبال می کنیم.»

خرسندیان تاکید کرد: بانک صنعت و معدن برخلاف سایر بانک ها شرکت فناوری اطلاعات نداشت، اخیرا این شرکت را تشکیل دادیم تا بتوانیم با کمک این شرکت تحولات دیجیتالی لازم را انجام دهیم. خوشبختانه بانک صنعت و معدن یک بانک کوچک اما چابک است و به نظر می رسد اگر بخواهد وارد عرصه دیجیتال شود می تواند گام های بلندی بردارد.

به گفته مدیرعامل بانک صنعت و معدن، محصولات زیادی در حوزه تحول دیجیتال تولید شده است که همکاران ما در حوزه فناوری اطلاعات با همکاری معاونت بازرگانی بانک، آن را تنظیم کرده اند. یک قسمت رونمایی شده و قسمت دیگر در آینده نزدیک رونمایی خواهد شد.

وی گفت: در حوزه حاکمیت شرکتی دقیقاً چارچوبی را که برایمان تعریف شده بود انجام دادیم که جداسازی هیات مدیره از وظایف اجرایی و تشکیل هیات اجرایی بود. در عین حال کمیته های نظارتی مانند انطباق، ریسک، ممیزی داخلی، تشخیص، جبران خسارت تشکیل دادیم که بازوهای نظارتی هستند و به هیئت مدیره مشاوره می دهند و در آن چارچوب در حال انجام است.

خرسندیان با بیان اینکه بانکداری شرکتی یکی از نکاتی است که مورد توجه ما است، گفت: وی بیان کرد: بانک صنعت و معدن یک بانک شرکتی است; اما به نظر می رسد با توجه به اندازه و خدمات و نیاز شرکت های بزرگ ما; بر اساس نیازهای خاص آن مشتریان در فضای تحول دیجیتال، نیازها را ارزیابی می کنیم تا بتوانیم خدمات متناسب با نیاز مشتری ارائه دهیم. ما با چند شرکت وارد این بخش شدیم که در ابتدای کار ما هستند و امیدواریم با توجه به چابکی بانک این مسیر به سرعت طی شود.

سهم ۹۰ درصدی بانک ها در تامین مالی

مدیرعامل بانک صنعت و معدن همچنین به نقش موثر رسانه ها در نظام بانکی اشاره کرد و گفت: نقش رسانه ها در کارآمدی بانک نقشی اجتناب ناپذیر و بی بدیل است که تاثیر خاص خود را دارد. جایگاه رسانه در جامعه امروزی در رساندن پیام ها بسیار حائز اهمیت است که حتی از تعبیر امپراتوری نیز برای رسالت استفاده می شود زیرا بر ذهن ها و افکار حاکمیت دارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در جامعه امروزی نگاه به بانک از منظر اموال مردم و عموم مردم مثبت نیست، تاکید کرد: این در حالی است که در شبکه تامین مالی کشور بانک ها حدود ۹۰ درصد از تامین مالی، اما با وجود این، آنها با بیشترین فشار و انتقاد مواجه هستند. در شبکه بانکی هم هست.

خرسندیان تصریح کرد: منکر این نیستیم که گاهی بانک ها از نظر ساختاری یا مدیریتی دچار مشکل می شوند. اما احساس می‌کنم بخش بزرگی از انتقادات به بانک‌ها ناشی از فضاسازی و چابک‌سازی است و باید ریشه آن را شناسایی کرد. رسانه ها به عنوان یک رسالت اجتماعی می توانند در پالایش و تطهیر شناخت مردم از بانک نقش داشته باشند.