دوزهای تقویت کننده واکسن کووید برای بیماران لوپوس موثر است – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسین نت، دکتر آمیت ساکسنا از نویسندگان این مطالعه و روماتولوژیست دانشکده پزشکی نیویورک گفت: نتایج مطالعه ما یک تایید بالینی برای افراد مبتلا به لوپوس سیستمیک است. اریتماتوز (SLE). این نشان می دهد که واکسن ها در محافظت در برابر شکل شدید کووید-۱۹، با وجود افزایش خطر ابتلا به این بیماری، بسیار موثر هستند.”

ساکسنا در ادامه افزود: دوزهای تقویت کننده واکسن کووید-۱۹ یا تزریق دوز سوم یک لایه محافظتی دوگانه در برابر عفونت ناگهانی ایجاد می کند، حتی در موارد ابتلا به کووید-۱۹، موارد در بیماران SLE که به طور کامل واکسینه شده بودند، بسیار خفیف بود.

لوپوس باعث می شود که سیستم ایمنی بدن به خود حمله کند، از جمله بافت های سالم، به ویژه مفاصل و پوست. درمان شامل مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند استروئیدها است که علائم را کنترل می کنند اما بیماران را در معرض خطر ابتلا به ویروس هایی مانند کووید قرار می دهند. در سال ۲۰۲۰، محققان دریافتند که بیماران لوپوس دو برابر بیشتر از بیماران بدون این بیماری در بیمارستان بستری می شوند.

مطالعه جدید ۱۶۳ مرد و زن کاملاً واکسینه شده تحت درمان لوپوس را در شهر نیویورک مورد بررسی قرار داد. تنها ۱۲۵ نفر نوبت سوم واکسن را دریافت کرده بودند. همه افراد حداقل به مدت شش ماه پیگیری شدند.

در نهایت ۴۴ بیمار لوپوس واکسینه شده دچار عفونت شدید و دو نفر در بیمارستان بستری شدند. در میان مبتلایان به کووید، ۲۲ درصد دوز سوم دریافت کرده بودند، در حالی که ۴۲ درصد آن را دریافت نکرده بودند.

با بررسی سطح آنتی بادی خون شرکت کنندگان قبل و بعد از دریافت واکسن تقویت کننده، محققان دریافتند که حتی با سرکوب سیستم ایمنی، سطح آنتی بادی های محافظ بلافاصله در بیماران لوپوس افزایش می یابد. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که سطح این آنتی‌بادی‌ها در میان بیماران لوپوس که در ابتدا واکسینه شده‌اند پایین‌تر بوده و این نگرانی را ایجاد می‌کند که ایمنی ممکن است در طول زمان کاهش یابد.