سازمان غذا و دارو: امکان ثبت واکسن تاریخ مصرف گذشته وجود ندارد


سازمان غذا و دارو: امکان ثبت واکسن تاریخ مصرف گذشته وجود ندارد

مدیرکل امور دارویی و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: تاریخ انقضای واکسن های داخلی و وارداتی توسط سازمان غذا و دارو بر اساس مستندات سازنده تعیین و بر روی برچسب به همراه کد UID در تاریخ انقضا ثبت می شود. سیستم مرکزی Titec

گزارش کردن شهرآرانیوزحمیدرضا اینانلو اظهار داشت: داروها و واکسن ها فرآورده هایی هستند که باید بسیار مراقب و حساس به تاریخ انقضا آنها بود. زیرا اگر تاریخ مصرف دارو و واکسن تمام شود به هیچ عنوان نباید از آن استفاده کرد و صحبت از بی ضرر بودن یا نبودن آن بی معنی است.

وی با اشاره به جدید بودن و ناقص بودن مطالعات پایداری واکسن‌های کووید ۱۹، گفت: در ابتدا واکسن‌های کووید ۱۹ با ماندگاری کوتاهی مثلاً ۶ ماهه توزیع می‌شد که به مرور زمان با تکمیل واکسن‌ها افزایش یافت. مطالعات پایداری و ارائه مستندات و بررسی کارشناسی. . البته این وضعیت برای واکسن‌هایی با پلتفرم قدیمی مانند پروتئین نوترکیب (واکسن‌های اسپیکوژن یا پاستوکواک پلاس) یا فرم ویروسی غیرفعال (واکسن کوویران برکات) قابل پیش‌بینی‌تر بود، زیرا پایداری محصولات مشابه به اثبات رسیده است.

مدیرکل داروها و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو ملاک تامین مدت زمان پایداری واکسن ها را مدارک ارائه شده عنوان کرد و ادامه داد: واکسن پاستوکوک به شکل کونژوگه یک پروتئین (توکسوئید کزاز) است. ) و یک دامنه پروتئینی (آنتی ژن نوترکیب). این بود که هیچ محصولی دقیقاً مشابه قبلی وجود نداشت که پس از ارائه مدارک تکمیلی در سال جاری، تاریخ انقضای یک ساله این محصول مورد تایید اداره کل دارو باشد. همچنین در صورت تعهد به تکمیل مستندات و مطالعه پایداری تا پایان ۲ سال، تاریخ مطالعات تکمیلی بر روی بسته درج شده و متعاقباً دریافت خواهد شد.

اینانلو خاطرنشان کرد: واکسن های موجود و مورد استفاده در کشور دارای تاریخ انقضای مشخص و تایید شده توسط سازمان غذا و دارو بوده و پس از انجام آزمایشات دقیق و اخذ مجوز مصرف قابل استفاده در کشور می باشد. بنابراین، تاریخ مصرف واکسن‌های کووید ۱۹ توسط سازمان غذا و دارو پس از بررسی مستندات سازنده و آزمایش‌های دقیق مشخص می‌شود.