سود بین بانکی بیش از ۲۱٪ – اقتصاد برتر


جدول تغییرات نرخ سود بین بانکی نشان می دهد که نرخ سود در این بازار از ۲۰.۳۶ درصد در ابتدای سال جاری به ۲۱.۱۴ درصد در اواسط تیرماه رسیده است.

تهران – اختازبرتر – ۲۵ تیر ۱۴۰۱

به گزارش #اکونومیست به نقل از ایسنا، نرخ سود بین بانکی به عنوان یکی از انواع نرخ سود در بازار پول، نرخ سود را در سایر بازارها هدایت می کند که در واقع قیمت ذخایر بانک ها و زمانی است که آنها در پایان دوره مالی در کوتاه مدت، چه روزانه و چه هفتگی، کسری ذخیره دارند، از بانک های دیگر در بازار بین بانکی یا از بانک مرکزی وام می گیرند.

کارشناسان افزایش سود بین بانکی را عامل مهمی برای مهار تورم و کاهش انتظارات تورمی می دانند اما شرط آن را تداوم افزایش ناگهانی نرخ سود در بازار بین بانکی می دانند که بستگی به سیاست های بانک مرکزی دارد. زیرا معتقدند سیاست انبساطی بانک مرکزی مانع از روند صعودی نرخ سود در بازار بین بانکی شده و پس از آن تاثیری در کاهش یا مهار تورم نخواهد داشت.

اینکه افزایش نرخ سود بین بانکی چگونه منجر به کاهش تورم می شود به این صورت است که افزایش این نرخ منجر به افزایش سود سپرده ها و اوراق قرضه دولتی می شود که مردم را به سپرده گذاری در بانک ها و خرید اوراق قرضه دولتی ترغیب می کند و کارشناسان بر این باورند که مردم در بازارهای طلا، ارز، خودرو و … سرمایه گذاری نخواهد کرد تا این موضوع باعث کاهش تقاضا برای خرید این دارایی ها و قیمت آنها شود و در نتیجه با کاهش انتظارات تورمی، تورم نیز کنترل شود.

در این میان، تحلیل روند سود بین بانکی از ابتدای سال جاری تا ۲۳ تیرماه نشان می دهد که نرخ این سود از ۲۰.۳۶ به ۲۱.۱۴ درصد رسیده است. تغییرات جدول نرخ بازار بین بانکی حاکی از آن است که این نرخ در اولین ماه سال جاری معادل ۲۰.۳۶ درصد بوده و در پایان فروردین به ۲۰.۲۹ درصد رسیده است. در دومین ماه سال جاری سود بین بانکی ۲۰.۳۶ درصد بوده و آخرین رقم این نرخ در پایان اردیبهشت ماه با ۲۰.۵۷ درصد ثبت شده است. در ادامه می توانید جزئیات تغییرات سود بین بانکی را در جدول زیر مشاهده کنید:

سود بین بانکی از 21 درصد گذشت