ویرایش ژن می تواند گام مهمی در پیشگیری از بیماری کلسترول باشد


محققان در نیوزیلند یک بیمار را تحت ویرایش ژن قرار دادند. این فرد به طور داوطلبانه برای کاهش کلسترول تحت درمان قرار گرفت.

به گزارش سرویس خبری فناوری و فناوری تکنا، برای اولین بار در نیوزلند یک داوطلب مبتلا به بیماری کلسترول با روش ویرایش ژن درمان شد. به گفته محققان این مرحله را می توان پیشرفت دوران جدید پیشگیری از این بیماری دانست. به طوری که در آینده از این فناوری برای جلوگیری از سکته قلبی استفاده گسترده ای خواهد شد. در این روش یک شرکت بیوتکنولوژی آمریکایی به نام Vero Therapeutics حضور داشت که طی آن نسخه ای از ابزار ویرایش ژن CRISPR با هدف اصلاح یک حرف از DNA سلول های کبدی بیمار تزریق شد.

به گفته Vero Therapeutics، این تغییر بسیار کوچک DNA می تواند برای کاهش دائمی سطح کلسترول بد خون کافی باشد. این بیمار که بیماری ارثی کلسترول بالا دارد، از بیماری قلبی نیز رنج می برد. سکار کاتیرسان محقق ژنتیک و موسس اصلی این شرکت می گوید: در صورت موفقیت آمیز بودن این روش در آینده می توان از آن برای درمان بیماری های قلبی عروقی و سکته قلبی استفاده کرد.

CRISPR یا فناوری ایجاد تغییرات هدفمند در DNA سلول ها، حدود ده سال پیش کشف شد و تاکنون تنها بر روی بیماران نادری مانند کم خونی داسی شکل آزمایش شده است. در صورت موثر بودن تست Vero، می توان از این روش برای پیشگیری از بیماری های رایج استفاده گسترده تری کرد. در حال حاضر کنترل LDL بسیار بالا برای بسیاری از افراد امکان پذیر نیست و بسیاری از افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی آترواسکلروتیک جان خود را از دست می دهند.

برای مشاهده سایر اخبار به صفحه اخبار پزشکی و سلامت مراجعه کنید.