افزایش موارد ابتلا به کرونا و بستری شدن در بیمارستان تا دو هفته آینده در کشور/ مردم استفاده از ماسک را فراموش نکنند


دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: توصیه ما این است که مردم استفاده از ماسک را فراموش نکنند و حتما یادآوری واکسن کرونا را تزریق کنند.

حمیدرضا جماعتی در هفتاد و سومین اجلاس کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به بررسی وضعیت کرونا و شیوع زیر سویه‌های Omicron در کشورهای مختلف، اظهار داشت: در ۴ منطقه از ۶ منطقه سازمان جهانی بهداشت روند وجود دارد. تعداد فزاینده ای از عفونت ها و بستری شدن در بیمارستان به دلیل گسترش زیرسویه های Omicron است.

وی با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان و بستری‌های کرونا در ایران تاکید کرد: پیش‌بینی می‌کنیم تعداد مبتلایان به کرونا و بستری‌ها در کشور به ویژه در یکی دو هفته آینده رو به افزایش باشد. در بررسی ها مشخص شد که بیش از ۸۰ درصد موارد کرونا مربوط به زیرسویه BA.5 است که بسیار مسری است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا یادآور شد: هر فرد مبتلا به زیرسویه BA.5 می تواند ۱۸ نفر را مبتلا و مبتلا کند. اگرچه میزان مرگ و میر این زیرسویه بسیار کمتر از ویروس دلتا است، اما با توجه به اینکه تعداد بسیار بیشتری از افراد را مبتلا می کند، میزان مرگ و میر به خصوص در افراد واکسینه نشده می تواند بیشتر باشد.

جماعتی ضمن تاکید بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح جامعه گفت: توصیه ما این است که مردم استفاده از ماسک را فراموش نکنند و حتما از ماسک استفاده کنند و به عنوان یادآوری واکسن کرونا تزریق کنند زیرا واکسیناسیون باعث کاهش موارد شدید بستری شدن در بیمارستان می شود. مرگ و میر خواهد بود. افرادی که ۶ ماه از آخرین تزریق واکسن خود می گذرد، باید تزریق یادآوری واکسن کرونا را انجام دهند. مهم نیست آخرین واکسن اولین، دوم یا سوم بوده باشد، اما اگر ۶ ماه از آخرین دوز گذشته باشد، باید دوز یادآور تزریق شود.

وی اضافه کرد: با توجه به ورود زائران به کشور و ایام اربعین حسینی، توصیه کمیته علمی این است که با توجه به وجود زیرلایه های Omicron در عراق و عربستان، وضعیت سلامت زائران و زائران بررسی شود. به صورت موردی و افرادی که در صورت داشتن علائم بیماری باید تا پایان دوره بیماری در خانه بمانند و پس از اتمام دوره بیماری از ماسک های ایمن یا دو ماسک سه لایه استفاده کنند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا افزود: حجاج و زائران اربعین حسینی باید علاوه بر تزریق دوز یادآوری واکسن (۶ ماه پس از آخرین نوبت واکسن کرونا)، فاصله گذاری فیزیکی را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنند. بخصوص در مجالس