امروز همه بسترها برای رشد صنایع کشور فراهم است/تنها ۲۰ درصد معادن کشور شناسایی شده است – قدس آنلاین | ایستگاه خبریبه گزارش قدس آنلاین ، احمد وحیدی عصر امروز در مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در نمایشگاه بین المللی مشهد اظهار داشت: اولین مسئله در خصوص صنعت و معدن کشور این است که باید توجه داشت که صنعت و معدن نقش بسیار مهمی دارد. نقشی در رشد و توسعه کشور دارد. تغییر ناپذیر است. البته در بحث صنایع معدنی باید به گستردگی این حوزه نیز توجه کرد. امروزه بخش قابل توجهی از صادرات کشور از صنعت و معدن است. البته شاید تولید ناخالص ملی در حوزه صنعت و معدن در حد انتظار نباشد، اما نکته مهم این است که صنعت و به ویژه صنایع دانش بنیان پیشران در همه زمینه ها فعال هستند.

وی با اشاره به اهمیت صنعت داروسازی کشور افزود: امروز کشور ما با توجه به ظرفیت های ارزشمندی که دارد می تواند صادرکننده اقلام دارویی باشد. به همین ترتیب در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع پالایش تشعشعی پیش می رویم. وقتی از چهارمین انقلاب صنعتی در جهان امروز صحبت می شود، باید برای اعتلای صنایع فکر و عمل کرد. در حال حاضر کشور در برخی از شاخه های صنعتی پیشرفت خوبی داشته است اما در برخی زمینه ها نیز با رکود مواجه بوده ایم. ما باید با تلاش خود بتوانیم این بخش ها را از رکود خارج کنیم.

وحیدی با بیان اینکه کشور ما از نظر مواد معدنی بسیار غنی است، گفت: این در حالی است که هنوز بسیاری از معادن کشور شناسایی نشده اند. در حال حاضر میزان معادن شناسایی شده در کشور کمتر از ۲۰ درصد است.

وی با تاکید بر لزوم توجه به سرمایه گذاری در خراسان رضوی گفت: خراسان بزرگ یعنی تمدن اسلامی ما. امروزه از نظر فرهنگی تمام توجهات به سمت خراسان رضوی معطوف شده است. خراسان رضوی در حال حاضر نقطه تمدنی بسیار مهمی در مناطق و کشورهای همجوار محسوب می شود. این نقطه که مرکز شکل گیری تمدن عظیم نوین اسلامی در منطقه است باید بتواند در عرصه صنعت و معدن حرفی برای گفتن داشته باشد.

وزیر کشور با بیان اینکه خراسان رضوی نه تنها باید یک قطب فرهنگی بلکه قطب اقتصادی منطقه باشد، افزود: این یک هدف قابل تحقق است. بنابراین توسعه سرمایه گذاری و کار در خراسان رضوی نه تنها در سطح استان بلکه در سطح منطقه و برای شکوفایی تمدن ایرانی اسلامی حائز اهمیت است. بنابراین باید برای سرمایه گذاری و تولیدات جدید در این منطقه متمدن تلاش زیادی کرد. بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری باید صنایع دانش بنیان در این استان شکل بگیرد.

وحیدی تاکید کرد: خراسان رسوی به دلیل وجود حرم شریف امام رضا(ع) نه تنها در ایران بلکه در منطقه مهد فرهنگ است و نقطه تعیین کننده ای در جهان اسلام محسوب می شود. بنابراین اگر خراسان رضوی در عرصه صنعت و فناوری رشد کند، شاهد تلفیق فرهنگ و صنعت هستیم. یعنی از آنجایی که مرکز فرهنگ است، می تواند مرکز صنعت و فناوری نیز شود. این نقطه شروع تمدن است.

وی ادامه داد: تمدن یک زیرساخت دارد که فرهنگ است و یک روبنا که فناوری است و این موضوع در صنعت متبلور شده است. اگر اینها جمع شوند، پایه های تمدن نوین اسلامی به خوبی گذاشته می شود، زیرا تمدن جدید باید در بستر فرهنگ اسلامی رشد کند. وقتی فرهنگ به صنعت پیشرو، صنعت دانش بنیان و فناوری جدید اضافه شود، شاهد تبلور اسلام خواهیم بود. بنابراین کسانی که در صنایع استان سرمایه گذاری می کنند باید به دو بعد اقتصادی و فرهنگی توجه کنند. یعنی سرمایه گذاری آنها باید هم به خودکفایی کشور کمک کند و هم به شکل گیری این تمدن بزرگ.

انتهای پیام/

منبع: ایسنا