رهبر معظم انقلاب در دیدار با پوتین: جنگ مقوله سخت و سختی است امروز آمریکا و غرب ضعیف‌تر از قبل هستند که آمریکا باید مناطق نفت خیز شرق فرات را ترک کند.گزارش کردن شهرآرانیوزحضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با تأکید بر اینکه وقایع جهان نیاز ایران و روسیه به همکاری‌های روزافزون و متقابل را نشان می‌دهد، افزودند: تفاهم‌ها و قراردادهای زیادی بین دو کشور از جمله در حوزه نفت و گاز وجود دارد که باید رعایت شود. تا انتها عملیاتی شود.

وی همکاری اقتصادی ایران و روسیه به ویژه در پی تحریم های غرب را ضروری و به نفع دو کشور دانست و در خصوص حوادث اوکراین گفت: جنگ مقوله سخت و سختی است و اسلام اسلامی. جمهوری اصلاً خوشحال نیست که مردم عادی از آن رنج می برند. اما در مورد اوکراین، اگر شما ابتکار عمل را به دست نمی گرفتید، طرف مقابل با ابتکار خودش جنگ ایجاد می کرد.

رهبر انقلاب با تاکید بر اینکه غربی ها کاملا مخالف روسیه قدرتمند و مستقل هستند، ناتو را موجودی خطرناک خواندند و افزودند: اگر راه برای ناتو باز باشد، مرز نمی شناسد و اگر در اوکراین جلوی آن گرفته نمی شد، مدتی است. بعداً به بهانه کریمه این جنگ را شروع کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: البته امروز آمریکا و غرب ضعیف‌تر از گذشته هستند و با وجود تلاش‌ها و هزینه‌های فراوان، موفقیت سیاست‌های آن‌ها در منطقه ما از جمله در سوریه، عراق، لبنان و فلسطین بسیار کاهش یافته است.

وی مسئله سوریه را بسیار مهم خواند و با تاکید بر موضع جمهوری اسلامی در مخالفت با حمله نظامی به این کشور و لزوم جلوگیری از آن، گفت: موضوع مهم دیگر در موضوع سوریه، اشغال مناطق حاصلخیز و نفت خیز است. در شرق فرات توسط آمریکایی ها که این مسئله باید با بیرون راندن آنها از آن منطقه حل شود.

حضرت آیت الله خامنه ای مداخله رژیم صهیونیستی در امور منطقه را محکوم و مواضع اخیر رئیس جمهور روسیه در قبال صهیونیست ها را ستودند.

وی در ادامه تاکید کرد: جمهوری اسلامی هرگز سیاست ها و برنامه هایی که منجر به بسته شدن مرز ایران و ارمنستان شود را تحمل نخواهد کرد.

رهبر انقلاب همکاری بلندمدت ایران و روسیه را جداگانه و عمیق به نفع دو کشور خواندند و خطاب به آقای پوتین فرمودند: جنابعالی و رئیس جمهور ما هر دو اقدام محور و پیگیر هستند، لذا همکاری بین دو کشور باید در این دوره به اوج خود برسند.

وی با تایید سخنان رئیس جمهور روسیه مبنی بر لزوم راه اندازی خط ریلی رشت – آستارا، این کار را تکمیل کننده خط مواصلاتی شمال به جنوب و سود هر دو کشور دانست.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین هوشیاری در برابر فریب غرب را ضروری خواندند و گفتند: آمریکایی ها هم زور و هم حیله گر هستند و یکی از عوامل فروپاشی شوروی سابق فریب خوردن در مقابل سیاست های آمریکا بود که البته روسیه هم این را حفظ کرده است. استقلال آن در زمان شما

وی همچنین سیاست جایگزینی ارزهای ملی در روابط دو کشور و استفاده از ارزهای دیگر به جای دلار را تایید کرد و گفت: دلار باید به تدریج از مسیر معاملات جهانی خارج شود و این امر به تدریج امکان پذیر است.

در این دیدار که سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان نیز حضور داشت، ولادیمیر پوتین درباره حوادث اوکراین گفت: هیچکس طرفدار جنگ نیست و از دست دادن جان مردم عادی فاجعه بزرگی است، اما رفتار غرب باعث شد که چاره ای جز واکنش نداشته باشیم.»

برشمردن عوامل و ریشه های اختلافات روسیه و اوکراین به ویژه اقدامات تحریک آمیز غرب و آمریکا در سال های اخیر از جمله کودتای اوکراینی و همچنین سیاست توسعه ناتو علیرغم تعهدات قبلی آنها برای اجتناب از رئیس جمهور روسیه گفت: کشورهای اروپایی گفتند ما مخالف عضویت اوکراین در ناتو هستیم، اما با فشار آمریکا با آن موافقت کردیم که نشان دهنده عدم حاکمیت و استقلال آنها است.

پوتین ترور سردار سلیمانی را نمونه دیگری از شیطنت های آمریکایی ها برشمرد و در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به تحریم های غرب علیه روسیه گفت: این تحریم ها به ضرر غرب است و نتیجه آن مشکلاتی از جمله است. افزایش قیمت نفت و بحران عرضه مواد غذایی.

رئیس جمهور روسیه با اشاره به سوء استفاده آمریکا از ابزار دلار برای تحریم و غارت سایر کشورها، این امر را به ضرر آنها و تضعیف اعتماد جهانی به این ارز و حرکت کشورها به سمت استفاده از ارزهای جایگزین دانست و گفت: روسیه و ایران در حال طراحی جدید هستند. روش های استفاده از پول ملی در روابط دو کشور

رئیس جمهور روسیه پس از تایید مواضع رهبر انقلاب در خصوص منطقه قفقاز، مواضع دو کشور در قبال موضوع سوریه از جمله مخالفت با حمله نظامی به شمال این کشور را کاملاً با هر یک از آنها سازگار خواند. وی گفت: منطقه شرق فرات باید تحت کنترل نیروهای ارتش سوریه باشد.

پوتین همکاری‌های دو کشور را در همه بخش‌ها و پروژه‌ها رو به پیشرفت دانست و افزود: ایران و روسیه با هم در سوریه با تروریسم مبارزه می‌کنند و در حوزه نظامی نیز تلاش می‌کنیم تا همکاری‌های دو کشور را توسعه دهیم. همکاری و مانورهای سه جانبه با چین. .

منبع: khamenei.ir