آمار بستری ها و بیماران سرپایی کرونا در یزد سه برابر شد/ احتمال بازگشت رنگ های نارنجی و قرمز


یزد – ایرنا – معاون فنی مرکز بهداشت یزد از افزایش سه برابری بستری‌ها و بیماران سرپایی کرونا در هفته گذشته نسبت به هفته قبل در این استان خبر داد.

دکتر مسعود شریفی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه روند این بیماری به صورت تصاعدی و نگران کننده است، اظهار داشت: رنگ ها نیز در همین وضعیت قرار دارند و در صورت ادامه روند فعلی ابتلا، احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد. رنگ در هفته های آینده تغییر خواهد کرد. بیایید شهرها را به سمت نارنجی و قرمز ببینیم.

وی نارنجی شدن دو شهرستان مهریز و بهاباد استان در ابتدای هفته را هشداری در این زمینه دانست و یادآور شد: رعایت دستورالعمل های بهداشتی، تزریق واکسن و استفاده از ماسک تنها راه حل برای در امان ماندن از این بیماری است. این ویروس.

وی با بیان اینکه در استان در خصوص تزریق دوز اول و دوم واکسن برای افراد بالای ۱۲ سال وضعیت خوبی داریم، تصریح کرد: پوشش نوبت اول بالای ۹۵ درصد و پوشش نوبت دوم بالای ۸۵ درصد است. اما دور سوم تزریق برای گروه سنی بالای ۱۸ سال است. سال ۴۱ درصد است.

دکتر شریفی با اشاره به اینکه میزان واکسیناسیون برای گروه سنی ۵ تا ۱۲ سال در استان ۲۰ درصد است که قابل قبول نیست، اظهار داشت: توصیه می شود افراد بالای ۱۸ سال که ۶ ماه از آن گذشته است. آخرین تزریق واکسن آنها باید برای دوز تقویت کننده انجام شود.

۷۵ درصد جمعیت استان یزد در ۶ ماه گذشته واکسن تزریق نکرده اند

معاون فنی مرکز بهداشت یزد ادامه داد: برآوردها حاکی از آن است که ۷۵ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال استان در ۶ ماه گذشته واکسن دریافت نکرده اند و تنها ۲۵ درصد از این گروه سنی مصونیت نسبی دارند.

وی همچنین به بازگشت زائران به استان، نزدیک شدن به ایام محرم و صفر و برگزاری آخرین مراسم و جشن های عروسی قبل از فرا رسیدن این ۲ ماه اشاره کرد و گفت: رعایت نکات بهداشت نامه و استفاده از ماسک. باید سفارش داد کار شهروندان باشد

شریفی تصریح کرد: سویه های رایج کرونا کشندگی قبلی را ندارند، اما این ویروس نشان داده است که دارای جهش های مختلف است و سویه جدید با بیماری زایی و کشندگی بالا ممکن است سلامت جامعه را تهدید کند.

وی همچنین با اشاره به نزدیک بودن ماه محرم از هیئت های عزاداری و تشکل های تبلیغاتی خواست مدت زمان برگزاری مراسم را کوتاه کنند، مراسم عزاداری در فضای سرباز برگزار شود، از خوردن و آشامیدن در این مراسم خودداری و از ماسک استفاده کنند. . همچنین توصیه می شود سالمندان، کودکان و افراد مبتلا به بیماری های مزمن و نقص ایمنی از حضور در مجالس خودداری کنند.