اندروید ۱۳ و ویژگی های کاربردی که باید انتظار داشته باشید


به گزارش «بامردم» به نقل از باشگاه خبرنگاران، گوگل قرار است تا پایان سال اندروید ۱۳ را با ویژگی های جدید، مفید و کاربردی نسبت به نسخه قبلی خود عرضه کند. گوگل نسخه اولیه اندروید ۱۳ را در ماه فوریه برای توسعه دهندگان منتشر کرد و پس از آن نسخه توسعه دهنده ثانویه در ماه مارس منتشر شد.

طبق گفته ScreenRent، اولین بتای عمومی در ماه آوریل، دومین بتای عمومی در کنفرانس توسعه دهندگان Google I/O و سومین بتا در ژوئن منتشر شد. نسخه بتای نهایی نیز در ماه جولای به عنوان آخرین مرحله قبل از انتشار پایدار همزمان با پیکسل ۷ منتشر شد.

یکی از بهترین ویژگی های جدید اندروید ۱۳ اضافه شدن ده ها رنگ جدید به تم Material You است که گزینه های سفارشی سازی بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهد. در حالی که اندروید ۱۲ سیستم مبتنی بر کاغذ دیواری Material You را معرفی کرد، به کاربران اجازه سفارشی سازی زیادی را نمی داد. اندروید ۱۳ همچنین به کاربران اجازه می دهد تا متن کپی شده را از طریق صفحه کلید درست قبل از چسباندن ویرایش کنند.

یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه در اندروید ۱۳، امکان دسترسی به اسکنر کد QR از صفحه قفل گوشی است. علاوه بر این، کاربران یک پنل دسترسی سریع برای باز کردن اسکنر QR نیز خواهند داشت.

یکی از مهم ترین تغییرات اندروید ۱۳ به روز رسانی درخواست های مجوز است. با استفاده از این ویژگی، اکنون دستگاه‌های اندرویدی برای دسترسی به فایل‌های رسانه‌ای از جمله تصاویر، ویدیوها و صدا به مجوزهای دقیق‌تری نیاز دارند. با نسخه جدید اندروید، اپلیکیشن ها به جای دریافت مجوز برای خواندن همه فایل های رسانه ای، باید از کاربر اجازه بگیرند تا انواع مختلف فایل های خاص را جداگانه بخوانند.

یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه اندروید ۱۳ امکان تنظیم زبان ها بر اساس هر برنامه است. این ویژگی «Panlingual» نام دارد و به کاربران اجازه می دهد از برنامه های مختلف به زبان های مختلف استفاده کنند.

اندروید ۱۳ همچنین به کاربران اجازه می دهد تا بدون نیاز به باز کردن قفل گوشی، دستگاه های خانه هوشمند را از صفحه قفل کنترل کنند. این ویژگی به طور پیش فرض غیرفعال است، اما کاربران می توانند آن را از تنظیمات روشن کنند.

برخی دیگر از ویژگی های قابل توجه مشتری محور در اندروید ۱۳ عبارتند از آیکون های موضوعی برای برنامه های شخص ثالث، سیستم جدید انتخابگر عکس، اعلان های زمان اجرا برای برنامه ها و DNS از طریق پشتیبانی HTTPS. به طور کلی، اندروید ۱۳ ارتقاء قابل توجهی نسبت به اندروید ۱۲ نیست، اما چندین ویژگی مفید را به همراه دارد که آن را به نسخه ای مورد انتظار تبدیل می کند.