مشکل نیمی از واحدهای راکد کمبود نقدینگی است – اقتصاد برتر


در ۱۰۰ روز نخست امسال ۲۱۱ واحد تولیدی راکد در شهرک های صنعتی احیا شدند که مشکل ۱۰۸ واحد آن کمبود نقدینگی بود.

به گزارش #اکونومیست به نقل از ایسنا، اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، در ۱۰۰ روز نخست امسال ۲۱۱ واحد تولیدی راکد مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به چرخه تولید بازگشته‌اند. چرخه و با احیای این تعداد واحد برای ۴۴۸۱ واحد اشتغالزایی ایجاد شده است. همچنین ۱۷ واحد راکد خارج از شهرک ها و نواحی صنعتی به چرخه تولید بازگشته و برای ۳۰۱ نفر اشتغال ایجاد کرده اند.

همچنین کمبود نقدینگی (۱۰۸ مورد)، نبود بازار (۳۴ مورد)، اختلاف نظر شرکا (۸ مورد)، تامین مواد اولیه (۸ مورد)، مشکلات قضایی (۷ مورد) از مهمترین مشکلات این واحدهای راکد است. ، تامین ماشین آلات (۵ مورد) مورد) مشکلات زیرساختی (۲ مورد). میزان سرمایه گذاری برای راه اندازی مجدد این واحدها در سراسر کشور بیش از ۱۳۳۳ میلیارد تومان بوده است.

این در حالی است که استان های اصفهان با ۱۹۰ واحد، تهران با ۱۶۴ واحد و فارس با ۱۲۷ واحد بیشترین واحدها را در ۱۰۰ روز نخست امسال احیا کرده اند. از نظر فعالیت های صنعتی در صنایع شیمیایی ۵۴ واحد، صنایع فلزی ۵۰ واحد، صنایع سلولزی ۲۱ واحد، صنایع معدنی غیرفلزی ۱۹ واحد، حوزه خدمات ۱۲ واحد، صنایع برق و الکترونیک ۹ واحد، و ۳ واحد در صنایع نساجی. احیا شده اند

لازم به ذکر است امسال برای احیای یک هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی راکد در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور هدف گذاری شده است و پیش بینی می شود با احیای این تعداد واحد برای ۲۸ هزار و ۸۰۰ نفر شغل ایجاد شود. . همچنین بر اساس اعلام سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، احیای ۴۰۰ واحد تولیدی راکد خارج از شهرک ها و نواحی صنعتی برنامه ریزی شده است.

در مجموع، نتیجه طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال نشان می دهد که ۱۲ هزار و ۶۷ واحد راکد شامل ۶۸۱۴ واحد در داخل شهرک ها و نواحی صنعتی و ۵۲۵۳ واحد در خارج از آنها شناسایی شده است. ۶۲ درصد از واحدهای صنعتی راکد شناسایی شده با روش‌های فنی فعال‌سازی مجدد قابل راه‌اندازی هستند که در صورت تحقق بیش از ۱۶۷ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد می‌شود.

همچنین به گفته مدیران بنگاه های اقتصادی راکد، ۴۴ درصد واحدهای غیرفعال مشکل کمبود نقدینگی، ۱۶ درصد کمبود تقاضا و بازار، ۱۱ درصد کمبود مواد اولیه، ۱۰ درصد مشکل فرسودگی دارند. و پارگی ماشین آلات، ۹ درصد مشکل حقوقی سازمان ها و دستگاه ها، ۸ و ۲ درصد مشکلات زیرساختی و ۲ درصد مشکل مالکیت و سهامداری دارند.