آیا دیسک کمر بهبود می یابد؟ سریعترین راه برای درمان دیسک کمر


آیا دیسک کمر بهبود می یابد؟

یکی از شایع ترین کمردردهایی که افراد تجربه می کنند مربوط به ستون فقرات است. به طور کلی، این درد زمانی رخ می دهد که شما دچار فتق دیسک کمر هستید. در این زمان یکی از سوالاتی که برای بیماران پیش می آید این است آیا دیسک کمر بهبود می یابد؟ سریع ترین راه برای درمان دیسک کمر چیست؟

در این مقاله قصد داریم به طور کامل در مورد فتق دیسک کمر صحبت کنیم و انواع روش های درمانی که برای این عارضه وجود دارد را بررسی کنیم. بنابراین اگر از این درد رنج می برید و به دنبال بهترین روش درمانی هستید، توصیه می کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

فتق دیسک چیست؟

فتق دیسک کمر

فتق دیسک که گاهی اوقات دیسک لغزش یا پارگی نامیده می شود، وضعیتی است که همه ما با آن آشنا هستیم. به طور کلی اکثر افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند، افراد مسن هستند که به مرور زمان و به دلیل تحلیل رفتن استخوان های خود آسیب دیده اند.

اما همیشه اینطور نیست و ما مراجعینی داشته ایم که خیلی جوان بوده اند و به دلایل مختلف به این بیماری مبتلا شده اند.

در بیشتر موارد، فتق دیسک در مراحل اولیه انحطاط است و این کاملا طبیعی است. با افزایش سن، دیسک های ما به آرامی شروع به انحطاط یا زوال می کنند و توانایی عملکردی خود را از دست می دهند. انحطاط بخشی طبیعی از روند پیری است که تمام نواحی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

اما تاثیر آن بیشتر از سایر قسمت های بدن بر روی دیسک ها و مفاصل ستون فقرات است. این وضعیت می تواند باعث پارگی های کوچک در دیسک ها شود و به مواد داخلی اجازه فتق بدهد.

در نهایت این جابجایی باعث فشار دیسک به اعصاب نخاعی می شود و اغلب باعث درد شدید، ناراحتی و از دست دادن انعطاف می شود و برای درمان لازم است جدیدترین روش جراحی ستون فقرات استفاده کنید.

چگونه بفهمم فتق دیسک دارم؟

هنگامی که شما فتق دیسک دارید، ممکن است در ابتدا متوجه آن نشوید زیرا زمانی که بیماری خفیف باشد علائم نادر است.

البته دیسک کمر به قدری دردناک است که حتماً می خواهید به پزشک مراجعه کنید، اما اکنون در مورد علائم اولیه صحبت می کنیم.

بسته به اینکه کدام قسمت از ستون فقرات شما تحت تأثیر فتق دیسک قرار گرفته است، علائم ممکن است متفاوت باشد، بنابراین ما لیستی از پنج علامت فتق دیسک را گردآوری کرده ایم. این علائم به شرح زیر است:

۱. اگر فتق دیسک در ستون فقرات گردنی خود دارید، ممکن است درد شدیدی را در سرتاسر بازو احساس کنید و همچنین درد و از دست دادن حس در انگشتان، ساعد و آرنج خود را احساس کنید. می تواند روی گردن یا تیغه شانه شما ظاهر شود.

۲. اگر از فتق دیسک کمر رنج می برید، متوجه ضعف، بی حسی و درد در نیمه تحتانی بدن خود خواهید شد: باسن، باسن، ساق پا، ساق پا و حتی کف پا.

۳. هر حرکت تکان دهنده، حتی مختصر، مانند عطسه یا سرفه، می تواند موجی از درد ایجاد کند که نشان دهنده فتق دیسک است.

۴. به دلیل فشار روی عصب، ممکن است بتوانید برای مدت طولانی در یک وضعیت بمانید. (نشستن طولانی یا راه رفتن طولانی)

۵. علاوه بر درد، سوزش، بی حسی و گزگز نیز می تواند از علائم فتق دیسک باشد.

حتی اگر یکی دو مورد از این علائم را داشته باشید، باز هم نشانه فتق دیسک کمر است. اگر قبلاً جراحی کمر انجام داده اید و این علائم همچنان در شما ظاهر می شود، علت عود دیسک کمر است.

توصیه ما به شما این است که هرگز روند درمان خود را به تعویق نیندازید و در اسرع وقت اقدامات لازم را برای درمان انجام دهید.

چرا علاوه بر کمردرد در ناحیه پا نیز درد داریم؟

برای درک این موضوع باید با آناتومی ستون فقرات آشنا باشید، ستون فقرات از استخوان های جداگانه ای به نام مهره تشکیل شده است و بین هر کدام یک دیسک بین مهره ای قرار دارد.

دیسک ها به حرکت ستون فقرات شما در همه جهات کمک می کنند و در عین حال از ساییدگی استخوان ها به یکدیگر جلوگیری می کنند. نام هسته پالپوس پر شده است.

در صورت وجود ضعف در دیسک، پارگی می تواند در حلقۀ بیرونی ایجاد شود و به مواد داخلی دیسک اجازه می دهد تا بیرون زده یا به داخل کانال نخاعی بیرون بزنند.

این ماده دیسک می تواند اعصاب ناحیه را تحریک یا تحت فشار قرار دهد و باعث ملتهب شدن آنها شود. اگرچه ممکن است بیمار کمی در پشت احساس کند، اما علائم اصلی معمولاً ناشی از آسیب عصبی است.

اعصاب را به عنوان سیم های الکتریکی در نظر بگیرید که سیگنال هایی را از مغز به ماهیچه ها می فرستند، بنابراین اگر ملتهب شوند، مانند یک اتصال برق بزرگ است!

با درک این موضوع به این نتیجه می رسیم که فشار روی اعصاب منجر به درد قابل توجهی در انتهای عصب می شود که اغلب باعث احساس سوزش می شود. بیشتر فتق دیسک ها در قسمت پایین کمر اتفاق می افتد و بر روی اعصابی که از پاها می گذرد، مانند عصب سیاتیک تأثیر می گذارد.

به همین دلیل است که برخی از بیماران ممکن است علائمی مانند بی حسی یا ضعف در ناحیه ساق پا را نیز تجربه کنند که به راحتی با این علائم برطرف می شود. روش های جدید درمان دیسک کمر مشکلشون حل میشه

آیا دیسک کمر بهبود می یابد؟

تا اینجا در مورد فتق دیسک کمر و اتفاقات مربوط به آن صحبت کردیم، با توجه به اینکه دیسک کمر یکی از بیماری هایی است که درد زیادی ایجاد می کند، توصیه می شود ناراحتی زیادی برای بیمار ایجاد کند. و حتی در موارد شدیدتر انجام کارهای روزانه را برای افراد دشوار می کند.

در اینجا این سوال پیش می آید که آیا این دردها درمانی دارد؟ آیا دیسک کمر قابل درمان است؟

در پاسخ به این سوالات باید بگوییم که بله روش های درمانی متعددی برای دیسک کمر وجود دارد که جراح شما با توجه به سن، علائم و شدت دیسک کمر آنها را انتخاب می کند.

اگر بیماری شما در مراحل اولیه باشد، از روش های درمانی ساده مانند استراحت، ورزش، سرما درمانی و … برای شما استفاده می شود.

آیا در نهایت برای فتق دیسک به جراحی نیاز خواهم داشت؟

به طور معمول، گزینه های درمانی غیرجراحی اولین راهی است که متخصص شما برای تسکین علائم شما توصیه می کند.

با این حال، اگر درد مزمن شما با زندگی شخصی، شغل شما تداخل داشته باشد یا به طور کلی کیفیت زندگی شما را کاهش دهد، گزینه های جراحی می توانند به شما کمک کنند تا عملکرد و تحرک خود را دوباره به دست آورید.

اگر فتق دیسک بدون علائم دارید، نیازی به جراحی ندارید، اما باید از درمان های غیر تهاجمی استفاده کنید تا از بدتر شدن وضعیت خود جلوگیری کنید.

فتق دیسک چگونه درمان می شود؟

جراحی دیسک کمر

همه پزشکان همیشه سعی می کنند از روش های غیر جراحی برای درمان دیسک کمر استفاده کنند و گزینه های درمانی آنها در ابتدا بسیار ساده است.

این روش های درمانی عبارتند از:

  • مسکن های بدون نسخه و داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن
  • تزریق استروئید در ناحیه اطراف اعصاب نخاعی برای بهبود درد و التهاب
  • مسکن های عصبی مانند گاباپنتین برای اعصاب آسیب دیده
  • فیزیوتراپی برای بهبود قدرت و تحرک شما
  • روش های درمانی خانگی مانند استفاده از یخ و ماساژ درمانی

اگر گزینه‌های درمانی غیرجراحی برای شما ناموفق یا بی‌اثر هستند، لازم است به سراغ درمان‌های پیشرفته‌تری مانند جراحی بروید. به لطف پیشرفت های تکنولوژی، در بسیاری از موارد می توان از جراحی کم تهاجمی برای درمان فتق دیسک استفاده کرد. روش هایی که اغلب برای درمان فتق دیسک استفاده می شود عبارتند از:

میکرودیسککتومی

میکرودیسککتومی یک روش جراحی کم تهاجمی است که در آن بخشی از دیسک آسیب دیده برای کاهش فشار روی اعصاب نخاعی برداشته می شود. در حین جراحی، یک برش کوچک با یک برش به اندازه یک چهارم برای برداشتن قطعات ایجاد می شود و بیماران معمولاً در همان روز مرخص می شوند. بعد از عمل جراحی بیدار می شوند و در خانه راه می روند.

تعویض دیسک مصنوعی

در طی جراحی تعویض دیسک مصنوعی (ADR)، دیسک آسیب دیده با یک جایگزین مصنوعی به روشی مشابه موارد فوق جایگزین می شود.

انجام عمل باعث بهبود حرکت بیمار و کاهش میزان درد می شود. در این روش بیمار می تواند در همان روز عمل ترخیص شود و پس از مدت کوتاهی به راحتی فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد.

همجوشی ستون فقرات

اگر برداشتن دیسک آسیب دیده منجر به بی ثباتی در ستون فقرات شود، اغلب فیوژن ستون فقرات انجام می شود. در حین همجوشی ستون فقرات، پس از برداشتن دیسک، پیوند استخوانی بین دو مهره قرار داده می‌شود و به آنها اجازه می‌دهد تا با هم ترکیب شوند.

با توجه به اینکه فیوژن ستون فقرات یکی از روش های پیشرفته است، زمانی برای بیمار انجام می شود که سایر روش های درمانی شکست خورده باشند.

در نهایت، اگر گزینه شما جراحی ستون فقرات است، این را در نظر داشته باشید. بهتر است به دنبال یک جراح ستون فقرات با حداقل تهاجم باشید.

جراحان مجرب با توجه به تخصصی که در این زمینه دارند و سالها تجربه کسب کرده اند. برش‌های کوچک‌تر و دقیق‌تری ایجاد می‌شود که منجر به آسیب کمتر بافتی، کاهش خطر عوارض، کمترین جای زخم و بهبودی سریع‌تر می‌شود.

مزایای درمان دیسک کمر با جراحی کم تهاجمی

جراحی دیسک کمر

اگر درد شما همچنان در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می کند، ضعف یا بی حسی در اندام های شما بدتر می شود، در راه رفتن مشکل دارید، یا دچار بی اختیاری مثانه یا روده می شوید، ممکن است برای درمان کمردرد نیاز به جراحی باشد. .

امروزه با توجه به پیشرفت های صورت گرفته، اکثر پزشکان روش های کم تهاجمی را به جراحی های قدیمی ترجیح می دهند. البته باز هم اینکه کدام روش برای شما مناسب است بستگی به نظر جراح دارد.

با معاینه شما، جراح یکی از روش های جراحی را توصیه می کند، مثلاً در میکرودیسککتومی، از برش های کوچک و میکروسکوپ مخصوص برای برداشتن مواد فتق دیسک که به عصب فشار می آورد، استفاده می شود.

در مقایسه با جراحی سنتی ستون فقرات، جراحی کم تهاجمی ستون فقرات دارای مزایای زیر است:

  • اقامت های کوتاه تر، در واقع، این نوع جراحی اغلب به صورت سرپایی انجام می شود و به شما امکان می دهد همان شب به خانه بروید.
  • عفونت کمتر
  • خونریزی کمتر
  • درد کمتر
  • بهبودی سریعتر

آخرین کلمه

در نهایت به خاطر داشته باشید که بهترین راه برای درمان دیسک کمر راهی است که کمترین عوارض را برای شما داشته باشد و در عین حال موثرترین نتیجه را داشته باشد.

بهترین فردی که می تواند در انتخاب روش درمانی به شما کمک کند جراح ستون فقرات است، جراح با بررسی و بررسی علائم تشخیص می دهد که کدام یک از روش های درمانی برای شما گزینه مناسبی است.

تنها کاری که باید انجام دهید مراجعه به یک جراح مجرب و ماهر است، پس حتما در انتخاب پزشک خود دقت کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

منبع: کلینیک خانه درد