برخی رستوران ها و پزشکان درآمد خود را به صورت ارزی دریافت می کنند!


محسن زنگنه گفت: یکی از دغدغه های قانون پایانه های خرید، احتمال افزایش اقتصاد زیرزمینی است.

به گزارش ملیت به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص دور زدن قانون پایانه های فروشگاهی و نظام مودیان مانند الزام مشتریان به استفاده از کارت به کارت به جای استفاده از دستگاه های کارتخوان، گفت: قانون پایانه های فروشگاهی و نظام مودیان باید از کارت به کارت استفاده کنند. یکی از نگرانی های مربوط به قانون پایانه های فروشگاهی. بله، احتمال افزایش اقتصاد زیرزمینی وجود دارد، حتی متاسفانه تقاضا برای ارز در برخی اقشار افزایش یافته است. به عنوان مثال برخی از پزشکان درآمد خود را به صورت ارزی دریافت می کنند یا برخی از رستوران های مجلل که پذیرای گردشگران هستند به صورت ارزی کار می کنند.

محسن زنگنه در ادامه گفت: بحث اجرای قانون پایانه‌های خرید و نظام مودیان امر خوبی است و باید به سمت شفاف‌سازی برویم، اما دولت باید قبل از این‌گونه طرح‌های بزرگ با مردم و بخش خصوصی صحبت کند. در حال حاضر به دلیل کاهش درآمد سرانه واقعی. مردم با کسری درآمد مواجه هستند، در واقع دخل و خرج بسیاری از مشاغل و مشاغل با یکدیگر تناسبی ندارند.

دولت دوازدهم قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان مالیاتی را در آبان ماه ۱۳۹۷ به وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ کرد.

بر اساس قانون، سازمان امور مالیاتی موظف است ظرف ۱۵ ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن، سامانه مودیان را راه اندازی و به مؤدیان اجازه ثبت نام در سامانه و صدور صورتحساب الکترونیکی از این سامانه را بدهد.

بانک مرکزی باید با همکاری سازمان امور مالیاتی تا پاییز سال ۱۳۹۸ دستگاه های کارتخوان بانکی یا درگاه های پرداخت الکترونیکی را ساماندهی کرده و به هر یک از پایانه های فروش شناسه اختصاصی اختصاص دهد.

در این قانون پایانه‌های فروشگاهی مانند دستگاه‌های کارت‌خوان بانکی (pos) به درگاه‌هایی گفته می‌شود که امکان اتصال به شبکه‌های رسمی پرداخت الکترونیکی کشور و سامانه مودیان را داشته باشند. همچنین سامانه مودیان مرجع نهایی ثبت، صدور و استعلام صورتحساب های الکترونیکی است.

قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، خرده‌فروشی‌ها و اتحادیه‌های صنفی را که مستقیماً با مصرف‌کننده نهایی در ارتباط هستند، موظف به عضویت در سامانه مودیان و استفاده از پایانه فروشگاهی می‌کند.

این قانون اطلاعات سامانه مودیان را «محرمانه» می داند و سازمان امور مالیاتی تنها با دستور قانون یا مقام قضایی مجاز به افشای آن است.