جزئیات ناگفته توافق ۴۰ میلیارد دلاری با گازپروم/ایران و روسیه در عمیق ترین روابط استراتژیکبه گزارش شانا به نقل از فارس، محسن خجستمهر با اشاره به انعقاد تفاهم نامه ۴۰ میلیارد دلاری این شرکت با گازپروم روسیه، گفت: صنعت نفت علاوه بر صنعت درآمدزا، صنعتی سرمایه بر است و در نتیجه در در راستای تحقق برنامه های توسعه و سایر وظایف شرکت نفت برای تامین بخشی از بودجه کشور نیازمند جذب سرمایه در صنعت نفت است.

وی تاکید کرد: از هیچ فرصتی برای جذب منابع مالی در این صنعت غافل نمی شویم و به دنبال جذب سرمایه از منابع داخلی اعم از بانک ها و هلدینگ های صنایع بزرگ و منابع خارجی از جمله فاینانس از کشورهای مختلف هستیم.

قرارداد توسعه ۷ میدان نفتی به ارزش ۴ میلیارد دلار با روس ها منعقد شده است

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: یکی از برنامه های شرکت ملی نفت برای جذب سرمایه خارجی استفاده از ظرفیت شرکت های روسی است. در گذشته تفاهم نامه ها و قراردادهایی با شرکت های معتبر روسی امضا کرده بودیم که به نتیجه رسید.

خجستمهر گفت: آن تفاهم نامه ها پس از طی مراحل مختلف از جمله انجام مطالعات اولیه میادین مورد نظر، امضای تفاهم نامه محرمانه، ارائه پیشنهادات فنی و اقتصادی و مذاکرات قرارداد، تصویب هیئت مدیره شرکت ملی نفت به مرحله امضا رسیده است. شرکت و اخذ موافقت شورای اقتصاد.

وی گفت: تاکنون برای توسعه ۷ میدان نفتی با سرمایه گذاری روس ها همین مسیر را طی کرده ایم که به قراردادهای ۴ میلیارد دلاری تبدیل شده و اکنون در مرحله بهره برداری است. از این ۷ رشته، ۲ میدان پایدار غرب و آبان جزو رشته های مشترک هستند.

در نظم نوین جهانی، ایران و روسیه وارد عمیق ترین روابط استراتژیک شده اند

خجستمهر تصریح کرد: گازپروم یکی از بزرگترین شرکت های بین المللی در زمینه توسعه میدان های نفت و گاز و یکی از بزرگ ترین غول های انرژی جهان است. در گذشته تلاش های زیادی برای همکاری با این شرکت صورت گرفت اما موفق نشد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: امروز با توجه به تغییر شرایط بین المللی و نظم نوین جهانی، ایران و روسیه وارد عمیق ترین روابط راهبردی شده اند که همه ابعاد اقتصادی دو کشور را در بر می گیرد و همکاری مشترک ایران و روسیه با چشم انداز ایجاد زیرساخت های بلندمدت به جلو حرکت می کند.

وی گفت: ذخایر گاز ایران و روسیه در مجموع ۷۰ تریلیون متر مکعب است و ۳۰ درصد از ذخایر گازی جهان را شامل می شود. این دو کشور پیشتاز تامین انرژی گاز در جهان هستند. تحکیم روابط دو کشور باعث هم افزایی و افزایش قدرت در عرصه بین المللی می شود زیرا روابط سیاسی مستقل از روابط اقتصادی به ویژه در حوزه انرژی شکل نمی گیرد.

در دیدار با مدیرعامل گازپروم درباره همکاری های نفتی به جمع بندی رسیدیم

خجستمهر گفت: تفاهم نامه شرکت ملی نفت و گازپروم که ارزش آن ۴۰ میلیارد دلار برآورد شده، حاصل دیپلماسی فعال در دولت سیزدهم است. سفر دی ماه رئیس جمهور به روسیه و دیدار وزیر نفت با مدیران ارشد کشور فصل جدیدی در روابط دو کشور ایجاد کرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: در سفر به روسیه جلسه مهمی با مدیرعامل گازپروم در سن پترزبورگ برگزار کردیم و در آن جلسه در مورد برنامه های مشترک دو کشور در حوزه به جمع بندی رسیدیم. نفت و گاز هفته گذشته یک هیئت بلندپایه روسیه از گازپروم وارد تهران شد و قرار بود در سفر آقای پوتین به تهران این تفاهم نامه راهبردی امضا شود.

۶ محور استراتژیک تفاهم نامه نفتی ایران و روسیه

وی افزود: تفاهم نامه شرکت ملی نفت ایران و گازپروم شامل ۶ محور است که شامل سرمایه گذاری در توسعه میادین نفت و گاز، سرمایه گذاری برای تکمیل پروژه نیمه تمام ایران-LNG، تعریف LNG جدید شناور (FLNG) است. ) و پروژه های کوچک LNG. مقیاس (MiniLNG)، سوآپ گاز، سوآپ فرآورده های نفتی، ساخت خطوط فشار قوی صادراتی و انتقال فناوری مربوط به نفت و گاز.

خجستمهر تاکید کرد: تحریم ها هیچ تداخلی با این تفاهم نامه و امضای قراردادهای آن نخواهد داشت زیرا ایران و روسیه تصمیم گرفته اند در شرایط تحریم روابط راهبردی بین یکدیگر تعریف کنند.

قرارداد توسعه میدان های شادگان و کوپال آذرماه سال گذشته با روس ها منعقد شد

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: اگر روس ها در این تفاهم نامه مصمم نبودند، قرارداد ۴ میلیارد دلاری را امضا نمی کردند. گاهی برای اولین بار تفاهم نامه امضا می شود و سابقه همکاری بین دو کشور وجود ندارد، در این مواقع این که آیا این تفاهم نامه به قرارداد منتهی می شود و آیا دو کشور مصمم هستند یا خیر.

وی افزود: اما توجه داشته باشید که قرارداد توسعه میدان شادگان آذرماه سال گذشته در مسکو بین طرفین امضا شد. میدان کوپال نیز در همین سفر اجرایی شد و اکنون این دو قرارداد وارد مرحله اجرا شده است. روس ها قرار است پمپ های زیر چاهی بسازند و اکنون تجهیزات را در استان خوزستان نصب می کنند.

تاکید بالاترین سطوح دو کشور بر اجرای تفاهم نامه ها

خجستمهر گفت: بنابراین با توجه به سابقه قرارداد ۴ میلیارد دلاری با روس ها و عملیات آنها در میادین ایران، طبیعتاً در عزم طرفین برای تبدیل تفاهم نامه به قرارداد نباید تردید کرد و ما این کار را انجام خواهیم داد. تمام تلاشمان این است که مراحل را طی کنیم تا در اسرع وقت به قرارداد برسیم. بودن

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: همچنین مقام معظم رهبری در دیدار آقایان پوتین و رئیسی بیان کردند که این تفاهم نامه ها فاز اجرایی خود را دنبال خواهد کرد. در نتیجه مشخص است که در بالاترین سطوح ایران و روسیه این اراده برای انعقاد تفاهم نامه نفتی وجود دارد.

وی تاکید کرد: قبل از سفر آقای پوتین به تهران جلسه بسیار مهمی با معاون نخست وزیر روسیه داشتیم که در آن مفاد این تفاهم نامه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و روس ها عزم جدی در این زمینه داشتند.

شرکت های روسی پس از شکست برجام، پروژه های نفتی ایران را ترک نکردند

خجستمهر گفت: روسیه یکی از بزرگترین کشورهای تولیدکننده نفت خام است و تخصص آنها تولید نفت در آب و هوای بسیار سخت و سخت است. توانایی و فناوری شرکت های روسی در تولید نفت بسیار بالاست و در نتیجه بدون شک از پس توسعه میادین نفت و گاز ایران بر می آیند، هرچند سابقه آنها در ایران نیز گویای این امر است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: شرکت های روسی پس از شکست برجام تحت هیچ شرایطی پروژه های نفتی ایران را ترک نکردند و در حال حاضر در تحریم میادین نفتی ایران و استفاده از ظرفیت پیمانکاران داخلی فعال هستند. پروژه های روس ها در میدان های پایدار غرب، آبان، دلپری، چشمخوش و پایدار شرق در حال اجراست. روس ها از شرکت نفت و گاز غرب ایران برای بهره برداری از میادین نفتی استفاده می کنند.

تعریف روابط گازی با روس ها بر اساس اصل تعامل سازنده به جای رقابت بازدارنده

وی تصریح کرد: ظرفیت بالایی برای سوآپ و ترانزیت گاز روسیه از طریق ایران وجود دارد که می توان آن را یک بازی برد-برد برای طرفین تعریف کرد. توسعه میادین گازی ایران توسط روسیه بر اساس اصل “همکاری سازنده به جای بازدارندگی رقابت” اجرا می شود.

خجستمهر گفت: در عین حال باید توجه داشت که هیچ رقابتی بین دو کشور در بازارهای منطقه ای ایران وجود ندارد. زمانی که روابط استراتژیک بین دو کشور برقرار شود، به جای مهار رقابت حتی در بازارهای مشترک، همکاری سازنده اعمال خواهد شد.

سوآپ گاز روسیه در مراحل پایانی مذاکرات برای امضای قرارداد است

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: در خصوص زمان مورد نیاز برای تبدیل تفاهم نامه به قرارداد باید بگویم بسته به پیچیدگی کار زمان ها متفاوت خواهد بود. برای مثال امضای قرارداد سوآپ گاز و سوآپ محصول و انتقال فناوری زمان زیادی نمی برد و حتی در بحث سوآپ گاز هم اکنون در مراحل پایانی مذاکرات برای امضای قرارداد هستیم.

وی در پایان گفت: اما در بقیه موارد زمان بیشتری برای رسیدن به توافق نیاز است زیرا مطالعه میادین نفت و گاز زمان خودش را می خواهد که پس از آن برنامه جامع توسعه میدان انجام می شود. تدوین شده و سپس وارد مذاکرات فشرده خواهیم شد. امیدوارم تا سال آینده چند قرارداد توسعه امضا شود.