دره Valles Marineris در مریخ بزرگترین دره در منظومه شمسی در نظر گرفته می شود


آژانس فضایی اروپا تصاویر جدیدی از دره Valles Marineris از مریخ منتشر کرده است که نشان می دهد این دره ۴۰۰۰ کیلومتری بزرگترین دره منظومه شمسی به حساب می آید.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، دره Valles Marineris حدود ۱۰ برابر بزرگتر و ۵ برابر عمیق تر از گرند کانیون روی زمین است و به همین دلیل می توان آن را بزرگترین دره منظومه شمسی دانست. این تصاویر اخیر توسط فضاپیمای Mars Express گرفته شده است که اکنون بر روی دو شکاف Ius Chasma و Tithonium Chasma قرار دارد.

این فضاپیما موفق به ثبت تصاویری از دره میانی این دو شکاف شد که تا عمق ۷ کیلومتری امتداد دارد در حالی که گرند کنیون در آمریکا حداکثر یک و نیم کیلومتر عمق دارد. تصاویر مربوط به این دره مریخی توسط Mars Express در آوریل ۲۰۲۲ ثبت شده است.در این تصاویر شکاف ها، رانش تپه های شنی و کوه ها و برآمدگی های کوچک مربوط به تبخیر آب در گذشته دیده می شود. بر خلاف گرند کنیون، محققان نمی دانند که چگونه این دره توسط یک رودخانه ایجاد شده است و معتقدند که طی فرآیندی به نام کف تراشی شکل گرفته است.

به گزارش آژانس فضایی اروپا، صفحات تکتونیکی این دره از یکدیگر جدا شده و مثلث های ناهمواری از سنگ را ایجاد کردند که شبیه دندان های کوسه است. این سازه های سنگی نیز فروخته شد و پس از مدتی فرسایش یافت. به نظر می رسد مطالعه این دره با کمک مارس اکسپرس برای آژانس فضایی اروپا بسیار مهم باشد. زیرا او قصد دارد شواهدی از یخ و آب در این منطقه کشف کند.

برای مشاهده سایر اخبار به صفحه اخبار نجوم و هوافضا مراجعه کنید.