رایزنی وزرای خارجه آمریکا و اوکراین – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، وزارت امور خارجه آمریکا از گفتگوی تلفنی آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه با دیمیترو کولبا همتای اوکراینی خود خبر داد.

بر اساس این گزارش، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که بلینکن و کولبا پس از امضای توافقنامه انتقال غلات به اوکراین با میانجیگری سازمان ملل در تماسی تلفنی درباره امنیت غذایی گفت وگو کردند.

گفتنی است، قرارداد چهارجانبه صادرات غلات اوکراینی روز جمعه با حضور نمایندگان روسیه، ترکیه، سازمان ملل متحد و اوکراین در استانبول امضا شد.

در این مراسم ابتدا روسیه قرارداد صادرات غلات را با ترکیه و سازمان ملل امضا کرد. صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه از بنادر اودسا، چورنومورسک و یوگنی تضمین شده است.

این قرارداد به مدت ۱۲۰ روز اعتبار دارد و برای مدت طولانی تری قابل تمدید است.

از سوی دیگر، وزارت دفاع آمریکا ارسال جنگنده به اوکراین را تکذیب و تنها از ارسال قطعات یدکی این هواپیماها به اوکراین خبر داد.

یک مقام پنتاگون روز جمعه به خبرنگاران گفت: ما قطعات یدکی و سایر تجهیزات را به اوکراین فرستادیم تا این کشور بتواند فعالانه‌تر از جنگنده‌های خود حمایت کند و آنها را برای جنگ فعال نگه دارد.

وی در عین حال افزود: اما ما جنگنده های آمریکایی را ارائه نکردیم.

در همان زمان، ایالات متحده آمریکا بسته جدید کمک نظامی به اوکراین را اعلام کرد.

بسته جدید کمک نظامی آمریکا به اوکراین که شامل پهپادهای تهاجمی می شود بیش از ۲۷۰ میلیون دلار ارزش دارد.