هشدار به کشاورزان به دلیل تشدید بارش های تابستانی و موسمی – اقتصاد برتر


سازمان هواشناسی در هشداری به کشاورزان از تداوم بارندگی های تابستانی و موسمی در جنوب شرق، شمال و غرب کشور خبر داد و مجموعه اقداماتی را برای کاهش خسارت به محصولات کشاورزی توصیه کرد.

تهران – اختازبرتر – ۰۱ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اکونومیست به نقل از سازمان هواشناسی، سازمان هواشناسی نسبت به بارش سیل آسا، رعد و برق و وزش باد شدید موقت از بعدازظهر امروز تا اواخر وقت چهارشنبه در استان های گیلان، مازندران، گلستان، نیمه جنوبی سیستان هشدار داد. و بلوچستان، جنوب کرمان، شمال و شرق هرمزگان، جنوب شرق فارس.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی امروز در شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، شمال و شرق هرمزگان، جنوب شرق فارس و فردا (یکشنبه) در اردبیل، گیلان. مازندران، گلستان، جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان تحت تأثیر سامانه مذکور قرار دارند. روز دوشنبه در شمال و شرق هرمزگان، جنوب شرق فارس، سه شنبه و چهارشنبه در سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، جنوب و مرکز فارس و جنوب یزد بارش باران، رعد و برق و وزش باد شدید موقتی خواهد بود.

سازمان هواشناسی اثر خطر فوق را خسارت به محصولات کشاورزی اعلام کرد و برای جلوگیری از راکد شدن مزرعه، خروجی شالیزارها را در مرحله رسیدگی باز کرد و در برداشت شالیزارهای رسیده (تعداد زودرس) قبل از شروع بارندگی تسریع کرد. کاهش تغذیه استخرهای پرورش به نصف نرمال با توجه به هوای ابری و بارندگی، عدم آبیاری مزارع سویا و پنبه به دلیل وقوع بارندگی، توصیه به زهکشی و پاکسازی مسیر آبیاری باغ ها و مزارع با توجه به بارندگی ها.

عدم انجام آبیاری، محلول پاشی و محلول پاشی به دلیل وقوع بارندگی به ویژه در مزارع گندم استان اردبیل و مزارع مرکبات استان های شمالی، انجام آبیاری در خاک های شور پس از وقوع بارندگی به منظور شستشوی نمک از محیط ریشه تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف کنترل دما و رطوبت انبارها به دلیل افزایش رطوبت به منظور جلوگیری از آسیب بیماری های قارچی عدم استفاده از آب باران برای دام جلوگیری از ورود آب گل آلود به داخل استخرها به دلیل حجم بالای آب جاری و طغیان رودخانه ها، تنظیم دریچه های ورودی. و خروجی آب استخرها از دیگر توصیه های سازمان هواشناسی است.