انواع نماهای کامپوزیت به همراه مزایا و معایب هر کدام


نمای کامپوزیت یکی از نماهای مورد استفاده در ساختمان های مدرن است. این نما به دلیل مزایای فراوانی که دارد در صنعت ساختمان بسیار محبوب است. خرید نما کامپوزیت با توجه به نیاز با شناخت انواع ورق های کامپوزیت و ویژگی ها، مزایا و معایب هر کدام ضروری است. به منظور خرید نمای ترکیبی استفاده از نظرات کارشناسان و یا کارشناسان عرضه کنندگانی که نما کامپوزیت می فروشند ضروری است.

نمای ترکیبی چیست؟

نمای کامپوزیت یکی از نماهای رایج امروزی است که به دلیل زیبایی و جذابیت، نیاز کم به شستشو، سبکی و سهولت در نصب، قابل حمل بودن، ایمنی، در شرایط مختلف آب و هوایی، پلاستیسیته بالا و … قابل استفاده است. رایج نسبت به سایر دیدگاه ها این نما از آلومینیوم ساخته شده که لایه میانی آن از پلی اتیلن است و رنگ و رزین بر روی لایه بیرونی آلومینیوم کامپوزیت قرار گرفته است. آلومینیوم کامپوزیت در فعالیت های بیرونی و تزئینی داخل ساختمان استفاده می شود.

دو لایه ورق آلومینیوم کامپوزیت از آلومینیوم ساخته شده و ضخامت آنها ۳ میلی متر است. لایه میانی یا هسته مرکزی نمای کامپوزیت از پلی اتیلن با ضخامت ۳ تا ۵ میلی متر ساخته شده است. لایه ای از پوشش رزین اپوکسی بر روی پانل آلومینیومی قرار می گیرد. همچنین روی رزین اپوکسی برای تثبیت رنگ یک لایه از PVDF قرار داده شده

انواع نماهای کامپوزیت

قیمت نمای کامپوزیت به نوع آن بستگی دارد. از انواع نماهای کامپوزیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·
کامپوزیت آلومینیوم معمولی: قیمت کامپوزیت آلومینیوم معمولی اغلب ارزان تر از مدل های دیگر است. اجرای این مدل کامپوزیت نیز نسبت به سایر کامپوزیت های آلومینیومی آسانتر است.

·
آلومینیوم کامپوزیت رنگی: آلومینیوم کامپوزیت رنگی در واقع همان آلومینیوم کامپوزیت ساده و معمولی است. تنها تفاوت در رنگ آن است. این کامپوزیت آلومینیومی جذابیت بیشتری دارد اما رنگ آن به مرور زمان تغییر می کند.

·
آلومینیوم کامپوزیت نانو: در این کامپوزیت آلومینیومی از فناوری نانو استفاده شده است. آلومینیوم کامپوزیت نانو دارای استحکام و مقاومت بالاتر و قدرت ضد آلودگی است و ذرات معلق در هوا جذب آن نمی شود و نیازی به شستشو نخواهد داشت.

·
طراحی کامپوزیت آلومینیومی چوب و سنگ: استفاده از نمای کامپوزیت آلومینیوم با طرح سنگ و چوب بسیار بهتر از اجرای سنگ، آجر، نمای چوبی و … خواهد بود و قیمت نمای کامپوزیت با طرح چوب و سنگ کامپوزیت آلومینیوم بسیار ارزانتر از چوب اصلی خواهد بود مدل سنگ

·
کامپوزیت آلومینیوم آنتی باکتریال: این نوع نمای کامپوزیت به دلیل خاصیت ضد باکتریایی و عدم جذب آلودگی و باکتری در مراکز درمانی و آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

·
آلومینیوم کامپوزیت خراشیده: خراشیدگی آلومینیوم کامپوزیت به کار رفته در این نما کمک زیادی به جذابیت و زیبایی این نما خواهد کرد. از این نما در ساختمان های لوکس اداری و تجاری استفاده می شود.

·
کامپوزیت آلومینیوم نسوز: نمای کامپوزیت نسوز و نسوز به دلیل ضد حریق بودن قیمت بالاتری نسبت به سایر پانل های آلومینیومی خواهد داشت.

خرید نمای کامپوزیت

جهت خرید نما کامپوزیت از تامین کنندگان مجرب و با تجربه که اقدام به فروش نماهای کامپوزیت مرغوب از برندهای مختلف می نمایند، ضروری است. یکی از کاربردهای نمای کامپوزیت طراحی و جنبه تزئینی این نما می باشد. بهتر است برای آلومینیوم کامپوزیت از طرح و رنگی استفاده شود که با محیط اطراف هماهنگ باشد و در این شرایط استفاده از متخصص معماری می تواند بسیار موثر باشد.

در برخی شرایط آب و هوایی که رطوبت زیادی وجود دارد، بهتر است از آلومینیوم کامپوزیت ضد رطوبت استفاده شود. ایمنی، مقاومت و استحکام نمای کامپوزیت اجرا شده ارتباط زیادی با زیرسازی نمای کامپوزیت دارد. بهتر است طبق نقشه های اجرایی از پروفیل و اتصالات با ضخامت مناسب استفاده شود تا نمای کامپوزیت مقاومت لازم را در برابر زلزله و طوفان داشته باشد. برای آب بندی ورق کامپوزیت بهتر است از چسب سیلیکونی یا لاستیک های آب بند استفاده شود.

در برخی مواقع و بر حسب نیاز استفاده از ورق کامپوزیت نسوز ضروری است و برای تست یکی از ورق ها با سوزاندن آن را کنترل می کنیم. اگر ورق نسوز باشد، برای مدت معینی در برابر آتش مقاومت می کند. برای تعیین کیفیت ورق کامپوزیت بهتر است آن را خراش دهید. در صورت عدم وجود خط و خش بر روی ورق، ورق کامپوزیت کیفیت بالایی خواهد داشت.

بهتر است از تامین کنندگانی استفاده شود که با فروش نمای کامپوزیت به خریدار گارانتی می دهند تا در صورت نیاز از خدمات پس از فروش نمای کامپوزیت استفاده شود.