بازار خودروهای خارجی هنوز در رکود است – اقتصاد برتر


رصد بازار خودروهای خارجی در پایتخت همچون هفته های گذشته حکایت از تداوم رکود عمیق و ثبات قیمت ها در این بازار دارد.

تهران – اختازبرتر – ۰۲ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش ایرنا، با وجود رکود، قیمت ها از سوی فروشندگان اعلام می شود. به عنوان مثال فروشندگان برای هر خودرو تیگوان (فولکس واگن SUV) صفر کیلومتر مدل ۲۰۱۸ حدود ۴.۲ میلیارد تومان و برای هر سانتافه ۰ کیلومتر مدل ۲۰۱۷ بیش از ۳ میلیارد تومان تقاضا دارند.

در همین زمینه کورش توان یکی از فعالان بازار خودروهای خارجی گفت: اکنون چند هفته است که قیمت خودروهای داخلی ثابت مانده است و حتی اعلام نشدن مدل خودروهای کویک و شاهین در قرعه کشی تاثیری نداشته است. قیمت خودروهای داخلی به گفته داخلی ها، قیمت خارجی ها مانند یک ماه گذشته بدون تغییر باقی مانده است، اما معتقدیم قیمت های اعلام شده از سوی فروشندگان بالاست. وضعیت فعلی بازار تنها به نفع خودروهای چینی است که در ماه های اخیر با رشد قیمت همراه بوده است. به عنوان مثال هر دستگاه فیدلیتی مونتاژ شده گروه بهمن که ۱.۱ میلیارد تومان قیمت داشت، اکنون در محدوده قیمتی ۱.۴ میلیارد تومان قرار دارد.

توحان همچنین صحبت های مبنی بر واردات خودرو و تهیه آیین نامه واردات را بی تاثیر بر قیمت ها و بازار عنوان کرد و افزود: در سال های گذشته به ویژه از اواخر سال گذشته و ماه های گذشته اخباری از سوی مسئولان شنیده می شد. اما باید گفت که مردم پر از این حرف ها هستند. تا زمانی که واردات شکل اجرایی به خود نگیرد و مشخصات و مختصات خودروهای قابل واردات مشخص نشود نمی توان انتظار تاثیرگذاری در قیمت ها را داشت. در خصوص واردات خودروهای زیر ۱۰ هزار دلار، تنها خودروهای هندی در این بازه قیمتی قابل واردات هستند و خودروهای اروپایی، کره ای و ژاپنی در این بازه قیمتی وجود ندارد. امروز حتی قیمت خودروهای چینی در بازار کشورمان حداقل ۱۵ هزار دلار است

پیش از این منوچهر روگی معاون صنایع حمل و نقل وزارت حراست درباره آخرین وضعیت آیین نامه واردات خودرو خاطرنشان کرد: این آیین نامه هم اکنون در هیات دولت در حال تصویب است و روند کار آن ادامه دارد. در این آیین نامه باید نظرات همه وزارتخانه ها و دستگاه های ذیربط گرفته شود و سپس طبق آن آیین نامه اجرایی تدوین شود که در آن از نظرات همه سازمان ها و بخش خصوصی استفاده شود. امروز می خواهیم وارد عصری از خودروسازی شویم که محصولات مناسب را با قیمت مناسب تولید یا وارد می کند و اتفاقات خوبی از نظر فناوری در این صنعت رخ می دهد.

همچنین محمدرضا نجفی منش رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: یکی از برنامه های وزارت حراست واردات خودروهای اقتصادی به کشور با هدف داخلی سازی تدریجی آنها است.