رکوردشکنی خریدهای منچستریونایتد; از فرماندهی به نام “روی کین” تا بچه ای غرغرو مانند “پوگبا”


به گزارش خبرگزاری فارس، منچستریونایتد چه در دوران فرگوسن و چه در دوران بعد از فرگوسن در خرید یک بازیکن بزرگ تردید نکرد. حتی اگر قیمت این بازیکن بالا بود، در جذب او تردیدی نداشت و قهرمانی برای او بسیار مهم بود. این موضوع از همان ابتدا در بدن شیاطین سرخ دیده شد، زمانی که در اکتبر ۱۹۸۰ منچستریونایتد یک میلیون پوند برای خرید “گری بیرتلز” پرداخت تا این بازیکن در آن زمان گران شود. بیشترین بازیکن تاریخ شوید.

۳۶ سال بعد، همان منچستریونایتد پوگبا را به ارزش ۸۹ میلیون پوند خرید بیشترین انتقال دوباره به نام او تاریخ فوتبال را به ثبت رساند تا نشان دهد از خرید بازیکنان بزرگ و گران قیمت هراسی ندارد.

البته در دوران فرگوسن خریدهایی برای موفقیت تیم انجام می شد اما از سال ۲۰۱۳ به بعد خریدهای ناموفق زیادی در منچستریونایتد به ثبت رسید که یکی از آنها پل پوگبا بود. ستاره فرانسوی پس از پایان قراردادش در تابستان امسال با انتقالی آزاد به یوونتوس بازگشت تا عملکردی درخشان داشته باشد تورین دوباره تکرار کن

در این گزارش می خواهیم ۱۱ خرید گران قیمت و رکوردشکنی تاریخ شیاطین سرخ را بررسی کنیم. برخی از بازیکنان فرمانده بزرگ تیم شدند و برخی دیگر تیم را به حاشیه بردند و مشکل بزرگ تیم نامیده شدند.

۱۱ – روی کین – ۱۹۹۳ – ۳.۷۵ میلیون پوند

در تابستان ۱۹۹۳، ستاره ایرلندی در حال پیوستن بود سوختگی سیاه مریخ نوردها اما منچستریونایتد و فرگوسن پیش افتادند تا یکی از بزرگترین و بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال را از ناتینگهام بگیرند. جنگل خریدن

روی کین با رقم بی سابقه ۳.۷۵ میلیون پوند به منچستریونایتد پیوست بیشترین تاریخ بریتانیا در آن زمان را به نام خود منتقل کرد.

البته خرید روی کین به یکی از بهترین تصمیمات تاریخ فرگوسن تبدیل شد. بازیکنی که کاپیتان بزرگ شیاطین سرخ شد و نقش مهمی در موفقیت های یونایتد در ۱۲ سالش داشت.

۱۰ – اندی کول – ۱۹۹۵ – ۷ میلیون پوند


اندی کول در سمت راست و دوایت یورک در سمت چپ

آقای گل فصل ۱۹۹۳-۱۹۹۴ و ستاره ای که به عنوان یک قاتل بزرگ در خط حمله نیوکاسل شناخته شد، در زمستان ۱۹۹۵ به منچستریونایتد پیوست.

این بازیکن در ۲۷۵ بازی ۱۲۱ گل برای این تیم به ثمر رساند تا یکی از بهترین گلزنان تاریخ این باشگاه شود. فردی که قبل از این تیم یک هفته در منچستریونایتد نبوده است ایپسویچ شهر او ۵ گل زد تا تاریخ ساز شود.

اندی کول نقش کلیدی در خط حمله منچستریونایتد و مهره کلیدی فرگوسن در سه برد داشت. گنه تاریخ فصل ۱۹۹۸-۱۹۹۹ بود.

۹ – بله آسم – ۱۹۹۸ – ۱۰.۷۵ میلیون پوند

این مدافع قوی تنها ۳ سال در انگلیس بازی کرد اما یکی از بهترین مدافعان جزیره لقب گرفت. او در تابستان ۱۹۹۸ایناو از آیندهوون به منچستریونایتد پیوست و نقش مهمی در ۳ داشت گنه او در تاریخ این باشگاه بازی کرد و در سال ۲۰۰۱ راهی ایتالیا و لاتزیو شد.

۸ – دوایت یورک – ۱۹۹۸ – ۱۲.۶ میلیون پوند

ستاره ای که در تابستان ۱۹۹۸ و پس از خرید باعث شهرت ترینیداد و توباگو شد بله آسم از تیم قدرتمند آن زمان استون ویلا به منچستریونایتد آمد و با اندی کول یک زوج خاطره انگیز ساخت.

او به زودی نشان داد که شایسته چنین پرداختی است. قدرت تهاجمی شیاطین سرخ با حضور او چندین برابر شد و منچستریونایتد با حضور او توانست یورککول، شرینگهام و سولسشر به افتخارات زیادی دست یافتند.

یورک او ۱۵۲ بار برای منچستریونایتد بازی کرد و ۶۵ گل به ثمر رساند که آمار فوق العاده ای است.

۷ – رودخانه ون نیستلروی – ۲۰۰۱ – ۱۹ میلیون پوند

بعد از آن یورک با ترک شیاطین سرخ، یکی از بهترین مهاجمان تاریخ هلند به اولدترافورد آمد تا خط حمله منچستریونایتد را تقویت کند.

اگرچه ستاره هلندی با فرگوسن تنها یک عنوان قهرمانی لیگ را به دست آورد، اما توانست یک بار کفش طلای جزیره را از آن خود کند. او در ۵ سال بازی برای منچستریونایتد در ۲۱۹ بازی ۱۵۰ گل به ثمر رساند و توانست یکی از بهترین مهاجمان لیگ برتر لقب بگیرد.

۶ – خوان سباستین وارون – ۲۰۰۱ – ۲۸.۱ میلیون پوند

یکی از استعدادهای برتر فوتبال آرژانتین به عنوان یکی از بدترین خریدهای فرگوسن معرفی شد. او قرار بود بازی ساز منچستریونایتد، اما او هرگز نتوانست توانایی های خود را در انگلیس ثابت کند.

وارون این در سری آ و لاتزیو عالی بود اسکودتو برد در تابستان ۲۰۰۱ با رقم ۲۸.۱ میلیون پوند به منچستریونایتد آمد و رکورددار است.بیشترین او همچنین به انتقال باشگاه اشاره کرد اما پس از ۲ سال بازی و عملکرد ضعیف به چلسی به استمفورد منتقل شد. پل همچنین عملکرد فاجعه باری از خود نشان داد.

۵ – ریو فردیناند – ۲۰۰۲ – ۳۰ میلیون پوند

در تابستان ۲۰۰۲، سر الکس فرگوسن جواهر لیدز یونایتد را به ارزش ۳۰ میلیون پوند خرید تا یکی از بهترین مدافعان تاریخ انگلیس را به جهانیان نشان دهد.

فردیناند به یکی از اسطوره های منچستریونایتد تبدیل شد و در ۱۲ فصل ۴۵۵ بازی انجام داد. او ۶ بار قهرمان لیگ برتر انگلیس شد و در فینال مسکو قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد.

۴- دیمیتار برباتوف – ۲۰۰۸ – ۳۰.۷۵ میلیون پوند

ستاره بلغاری رکورد فردیناند را شکست و به گرن بازگشت بیشترین تاریخ نقل و انتقالات باشگاه تغییر کرد. بازیکنی باهوش، تکنیکی و فرصت طلب که ۵۰ گل برای منچستریونایتد به ثمر رساند و در فصل ۲۰۱۰-۲۰۱۱ آقای گل لیگ برتر شد.

برباتوف با شیاطین سرخ دو بار قهرمان انگلیس شد و یک بار هم به فینال لیگ قهرمانان اروپا راه یافت.

۳- خواننده مادر – ۲۰۱۴ – ۳۷.۱ میلیون پوند

زمانی که عملکرد ضعیف منچستریونایتد در این فصل دیوید مویز با تحت فشار قرار دادن هواداران، این تیم مجبور شد ستاره چلسی را به مبلغ ۳۷.۱ میلیون پوند بخرد. یک بازیکن بازی ساز که ۲۸۵ بار برای این تیم به میدان رفت و در برخی مواقع به شیاطین سرخ کمک کرد.

بالاتر از همه، حرفه ای بودن مادر در منچستریونایتد ظاهر شد. بازیکنی که در بسیاری از مواقع زمانی که روی نیمکت بود تیم را ناامید نکرد و بهترین عملکرد خود را در زمان حضورش در زمین نشان داد.

در طول ون خال و مورینیو مادر او عملکرد نسبتا خوبی داشت و توانست به منچستریونایتد برای قهرمانی در جام حذفی، لیگ و لیگ اروپا کمک کند.

۲- فرشته دی ماریا – ۲۰۱۴ – ۵۹.۶ میلیون پوند

اولین خرید بزرگ ون خال بعد از تعویض مویز و کنسرت ها این قرارداد با ستاره آرژانتینی بود که نمایش فوق العاده ای در جام جهانی داشت.

داد ماریا او عنصر کلیدی در پیروزی رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا بود و با قیمت بالایی به اولدترافورد آمد. او در بازی های اول درخشش داشت اما هر چه فصل پیش رفت عملکرد این بازیکن ضعیف تر شد و خیلی زود منچستر را به مقصد پاریس ترک کرد.

داد ماریا با وجود اینکه او یک ستاره بزرگ بود، نتوانست عملکرد خوبی در منچستریونایتد داشته باشد. او یکی از بدترین خریدهای تاریخ این باشگاه لقب گرفت.

۱- پل پوگبا – ۲۰۱۶ – ۸۹ میلیون پوند

منچستریونایتد برای بازگشت ستاره جوانش از تورین۸۹ میلیون پوند به رکورد قیمت پرداخت بیشترین این بازیکن به نام خود تاریخ ساز شد. رکوردی که البته با انتقال نیمار شکسته بود اما منچستر همیشه به یاد دارد که چقدر برای جذب این ستاره فرانسوی هزینه کرد.

منچستریونایتد بازیکنی که همیشه روحیه خوبی در تیم داشت، درخشش داشت، اما هر بار که در حال افت بود، حاشیه برای تیم ایجاد می شد و بدترین نتایج برای این باشگاه.

پوگبا ۶ سال در این تیم حضور داشت اما هیچ گاه به خرید بزرگی در ذهن هواداران تبدیل نشد. او تابستان امسال با کوله باری از ناامیدی آمد تورین بازگشت تا هویت گمشده خود را بازسازی کند و دوباره محبوب شود.

پایان پیام/