سهمیه بندی گاز بیشترین آسیب را به صنایع فلزی و شیمیایی آلمان وارد می کندبه گزارش خبرگزاری رویترز، موسسه ZW روز پنجشنبه (۳۰ ژوئیه) در تحقیقی اعلام کرد که همزمان با تردیدها در مورد تامین گاز روسیه از طریق خط لوله نورد استریم-۱، سهمیه بندی گاز در آلمان به شدت افزایش یافته است. بر صنایع تولید و فرآوری فلزات و همچنین صنایع شیمیایی تأثیر می گذارد. و کاغذ اثر خواهد داشت.

به گفته این موسسه، کاهش عرضه گاز و در نتیجه کمبود محصولات بالادستی نیز می تواند بخش های مهم اقتصادی که مصرف کمتری دارند، تحت تاثیر قرار دهد.

این نهاد افزود: صنایع نساجی و سرامیک نیز وابستگی زیادی به گاز دارند.

راینر کیرشدوفر، رئیس این موسسه گفت: در صورت تامین نشدن منابع گاز، حتی صنایع با ارزش افزوده بالا نیز به سرعت دچار مشکل خواهند شد.

وی ضمن درخواست از آلمان برای حفظ جایگاه خود به عنوان محل تامین کننده صنایع افزود: با صنعتی زدایی تدریجی، وابستگی جدید به سایر محصولات وارداتی جایگزین وابستگی به گاز خواهد شد.

اداره آمار فدرال آلمان روز پنجشنبه با انتشار داده هایی بر وابستگی این کشور به گاز طبیعی تاکید کرد. گاز طبیعی منبع اصلی انرژی صنعتی در سال ۲۰۲۰ بود. در این سال، صنایع ۳۱.۲ درصد از مصرف گاز را به خود اختصاص دادند.

به گفته این سازمان، آلمان ۹۵ درصد از گاز طبیعی مصرفی خود را در سال ۲۰۲۱ وارد کرده است.

این کشور از زمان آغاز درگیری های نظامی روسیه و اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ مارس) در تلاش برای یافتن جایگزینی برای واردات انرژی روسیه به ویژه گاز بوده است. عرضه گاز روسیه در هفته های اخیر کاهش یافته است.

بحران گاز در ۱۱ ژوئیه (۲۰ ژوئیه) همزمان با جریان گاز خط لوله نورد استریم-۱ به دلیل عملیات تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده قطع شد.

به گفته رگولاتوری این شبکه گاز، عملیات تعمیر و نگهداری روز پنجشنبه به پایان رسید و عملیات اجرایی خط لوله انتقال گاز از روسیه به آلمان همانند قبل از شروع تعمیرات با ظرفیت ۴۰ درصد آغاز شد.