برنامه وزارت بهداشت برای خرید واکسن آبله میمونگزارش کردن شهرآرانیوزدکتر بهزاد امیری گفت: تا ۷ تیرماه سال جاری تعداد کل موارد ابتلا به آبله میمون از ۷۰ کشور، ۶ کشور آفریقایی که این بیماری بومی است و ۶۴ کشور غیر بومی بوده اند. در شیوع اخیر که از اردیبهشت ۱۳۹۱ آغاز شد، ۱۴ هزار و ۵۱۱ مورد ابتلا شناسایی شده است که از این تعداد ۱۴ هزار و ۲۶۸ مورد از کشورهای غیربومی و ۲۴۳ مورد نیز از کشورهایی بوده که این بیماری بومی است.

وی درباره اقدامات ایران در راستای شناسایی موارد مشکوک این بیماری در کشور اظهار داشت: پایش، جمع آوری و تجزیه و تحلیل روزانه بیماری، تشکیل کمیته علمی اجرایی کشوری بیماری آبله میمون و تهیه و ابلاغ دستورالعمل های بالینی برای تشخیص، درمان. و مراقبت از بیماری آبله میمون به دانشگاه های علوم پزشکی، تهیه و تدوین دستورالعمل الزامات محیطی و کاری، صدور دستورالعمل مدیریت بیمارستانی بیماری آبله میمون، تشدید سیستم کنترل مرزی مبادی ورودی زمینی، هوایی و دریایی کشور، ارائه امکانات تشخیص آبله میمون ابتدا در انستیتو پاستور و سپس در ۱۲ مرکز دانشگاهی و… ظرفیت های ایجاد شده در این زمینه.

وی تاکید کرد: خوشبختانه تاکنون هیچ مورد تایید شده آبله میمونی در کشور شناسایی نشده است. موارد مشکوک این بیماری بررسی شد و مشخص شد که اکثر موارد مشکوک ما پس از انجام آزمایشات دقیق آزمایشگاهی به آبله مرغان مبتلا بوده اند.

رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و دام وزارت بهداشت درباره برنامه کشوری برای تهیه واکسن آبله میمون گفت: ما واکسن این بیماری را تولید نمی کنیم، اما درخواست خرید آن را داده ایم که این است. در حال بررسی است و در حال حاضر تعداد محدودی از کشورها وارد خارج می شوند که آن هم برای موارد احتمالی. زیرا این واکسیناسیون علیه آبله میمون هرگز مانند کرونا عمومی نخواهد شد. اگر در آینده مواردی از این بیماری در کشور شناسایی شود، این واکسن برای پرسنل پزشکی که با بیماران در تماس هستند خواهد بود و برای استفاده عمومی نخواهد بود.

وی با اشاره به اعلام وضعیت اضطراری از سوی سازمان جهانی بهداشت در خصوص آبله میمونی تاکید کرد: در حال حاضر جزو کشورهایی هستیم که این بیماری در آنها شناسایی نشده است و طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی در کشورهایی با شرایط ما وجود دارد. ، باید اقداماتی برای تشدید سیستم مراقبت انجام شود. آموزش و اطلاع رسانی باید انجام شود. رئیس سازمان جهانی بهداشت تاکید می کند: علیرغم اینکه کمیته تعیین اورژانس نتوانست تشخیص دهد که آیا این وضعیت یک وضعیت هشدار دهنده علیه بهداشت عمومی است یا خیر، در حال حاضر به دلیل شیوع سریع بیماری، وضعیت اضطراری اعلام شده است.

وی تاکید کرد: خطر انتقال این ویروس در کشور ما بسیار کم است اما نمی توان گفت که به طور کلی منتقل نمی شود.

امیری با تاکید بر اینکه در مورد آبله میمون ها اپیدمی جهانی مشابه آنچه در کرونا رخ داد وجود نخواهد داشت، گفت: قطعا اپیدمی مشابه کرونا نخواهیم داشت. زیرا الگوی انتقال این بیماری با کرونا متفاوت است. بیماری مانند کرونا که از طریق تنفس منتقل می شود به طور طبیعی به سرعت قابل انتقال است اما راه اصلی انتقال آبله میمون در الگوی اخیر آن تنفسی نیست و شایع ترین راه انتقال تماس نزدیک پوست است.

وی در خصوص راه های انتقال ویروس آبله میمونی تصریح کرد: این بیماری از طریق هوا منتقل نمی شود، اما احتمال انتقال به صورت قطرات یا قطرات تنفسی وجود دارد. البته به عنوان مثال در مورد بیماری که بستری است و قرار است اقداماتی مانند لوله گذاری (قرار دادن لوله تراشه)، احیای قلبی ریوی یا عملی که منجر به تولید آئروسل شود، انجام شود، احتمال وجود هوا وجود دارد. حمل و نقل. بله، اما این راه رایج انتقال بیماری شناخته شده نیست.

وی تاکید کرد: انتقال ویروس از طریق قطرات یا قطرات تنفسی تا دو متر امکان پذیر است اما انتقال از طریق هوا به این معناست که ویروس خیلی سریعتر منتقل می شود و در واقع افرادی که در یک اتاق زندگی می کنند ممکن است مبتلا شوند. البته در مورد آبله میمونی گفته می شود که امکان انتقال از طریق هوا خیلی مهم نیست مگر اینکه در محل درمانی اقداماتی انجام شود که منجر به تولید آبله شود که در این صورت امکان انتقال از طریق هوا وجود دارد.

وی همچنین گفت: انتقال این بیماری از طریق رابطه جنسی نیست، بلکه علت انتقال تماس نزدیک پوستی در حین رابطه است. در کشورهای اروپایی، گروهی از افراد مبتلا در میان همجنس‌بازانی که تماس نزدیک پوستی داشتند، شناسایی شدند. انتقال از طریق تماس با ترشحات و مایعات بدن، تماس با حیوانات آلوده، خوردن گوشت حیوانات آلوده، انتقال از مادر به جنین و … نیز وجود دارد، اما بسیار محدود است.