در مذاکرات برای رفع تحریم‌ها احساساتی عمل نمی‌کنیم/در بحران اوکراین با یک طرف و علیه طرف دیگر نخواهیم بود.


صبح امروز نشست خبری ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در محل این وزارتخانه آغاز شد. سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز در نشست خبری خود با بیان اینکه سیاست آقای رئیسی این است که مذاکرات لغو تحریم ها را به معیشت مردم گره نزند، گفت: ایران به عنوان یک انتخاب جدی به روند مذاکرات پایبند است و این مسیر را برای رسیدن به یک توافق قوی دنبال خواهد کرد. ادامه دارد

به گزارش ملیت به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ناصر کنعانی با یادآوری اینکه ایران از میز مذاکره خارج نشده است، اظهار داشت: برخی کشورها انتظارات یک جانبه دارند تا ایران به سرعت به تصمیم برسد اما ایران در مذاکرات احساسی عمل نمی کند. تیم مذاکره کننده منافع ایران را قربانی روند شتابزده نخواهد کرد.

اظهارات گروسی غیر فنی، غیر دقیق و غیرمنصفانه است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه و در واکنش به اظهارات اخیر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در گفت‌وگو با یک روزنامه اسپانیایی مدعی شد اقدامات جبرانی ایران در واکنش به این موضوع انحراف طرف های غربی از تعهدات خود در برجام “یک ضربه مهلک” است. وی گفت: جمهوری اسلامی ایران یک عضو پادمان است و آقای گروسی باید به همکاری سازنده ایران توجه کند و در عوض بدون نظارت پادمانی به توانمندی های هسته ای رژیم صهیونیستی توجه کند زیرا این ظرفیت ها یک خطر بین المللی است.

ناصر کنعانی اظهارات گروسی را غیرفنی، نادرست و غیرمنصفانه دانست و از وی برای ایفای نقش سازنده در روند مذاکرات دعوت کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص جزئیات روابط ایران و روسیه، تنها به این موضوع اشاره کرد که روابط اقتصادی ایران و روسیه بر اساس منافع متقابل است. را می توان بر اساس ارزهای ملی بیشتر گسترش داد.

ایران در بحران اوکراین با یک طرف مقابل طرف دیگر طرف نخواهد شد

ناصر کنعانی در خصوص موضع ایران در قبال تحولات اوکراین و سوریه با اشاره به اینکه ایران مخالف هرگونه راه حل نظامی برای هر کشوری در منطقه است، گفت: معتقدیم که هر اختلافی باید با ابزار سیاسی حل شود و ورود سیاسی به حل مسئله. بحران اوکراین بین مسکو و کیف، ما معتقدیم که در حال انجام رایزنی های مستمر با طرفین در این زمینه هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ایران در بحران اوکراین در کنار یک طرف مقابل طرف دیگر قرار نخواهد گرفت.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی تمایل خود را برای گفتگوی رسمی و سیاسی با ایران ابراز کرده است

ناصر کنعانی همچنین در خصوص مواضع اخیر عربستان و نحوه برگزاری دور ششم مذاکرات تهران و ریاض، گفت: مذاکرات ایران و عربستان تاکنون نتایج دلگرم کننده ای داشته است، آقای محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان. عربستان در حاشیه نشست جده ابراز تمایل کرد که گفت‌وگوهای سیاسی رسمی و علنی بین ایران و عربستان در نشست آینده برقرار شود. ما این اظهارات را نشانه مثبتی در روند بهبود روابط دو کشور می دانیم و معتقدیم گام بزرگی در این زمینه برخواهیم داشت.

در حال حاضر هیچ برنامه ای برای کاهش روابط با سوئد نداریم

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در ادامه در خصوص اقدامات ایران پس از صدور حکم حبس ابد حمید نوری، شهروند کشورمان زندانی در سوئد، گفت: برای رایزنی با سفیر خود از سوئد تماس گرفته ایم اما هیچ برنامه ای نداریم. در حال حاضر روابط با سوئد را کاهش دهیم، زیرا نظر ما این است که باید مشکل آقای نوری را به صورت دوجانبه با مقامات سوئد حل کنیم.

ناصر کنعانی تاکید کرد: ایران دادگاهی را که حمید نوری در آن محکوم شده بود از نظر قضایی بی‌صلاحیت می‌داند، اما تلاش می‌کند مقامات سوئد را برای اصلاح این روند اشتباه قانع کند.

رژیم صهیونیستی زباله های هسته ای خود را در سرزمین های فلسطین و برخی کشورهای منطقه دفن می کند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان تهدید فعالیت های غیرقانونی رژیم صهیونیستی را برای صلح منطقه اعلام کرد و گفت: فعالیت های هسته ای مانند شمشیر در دست دیوانه ای به نام رژیم صهیونیستی است که از آن حمایت می شود. توسط برخی کشورها، از جمله ایالات متحده.

ناصر کنعانی ضمن مسئول دانستن جامعه جهانی و آژانس بین المللی انرژی اتمی در قبال فعالیت های غیرقانونی رژیم صهیونیستی، اظهار داشت: گزارش های زیادی مبنی بر اینکه علاوه بر تهدید منطقه ای برای زرادخانه های رژیم صهیونیستی، آثار هسته ای نیز وجود دارد، وجود دارد. تشعشعات ناشی از دفع زباله های هسته ای این رژیم به سرزمین های فلسطین و برخی از کشورهای منطقه اطلاق می شود.